Author Topic: Проблем со авто радио Clarion 1500RG  (Read 947 times)

Offline vrukiot

  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
Проблем со авто радио Clarion 1500RG
« Opened on 27.08.2012, Monday, 00:25:31 (Edited 27.08.2012, Monday, 03:23:44) »
Здраво колеги пред некој ден ми ја ограбија колата поточно ми го собраа озвучењето и како што велат старите во стариот бунар не плукај може пак да пиеш вода од него така и јас ова CD плеарче си го намонтирам пофторно во кола барем дур ми го "најдат" од полиција  :'(.
Вака сеа си имам проблем со радивцево значи кога ќе загрее поточно на поголем волумен загрева и почнува звучниците на бас да ми Крчат (народно кажано Прдат)! Ја отворив баш плочката кога беше загреана и има едно сијаличе на влакно и се мислам дека од таму грее.Е сега прашањето ми е дали може тоа сијаличе да го сменам со некаква диода која нема да гре или понудете некое решение.







[датотека избришана од администраторот]

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
1. Провери поларитетите на каблите за излез на звучници да не си врзал + со + на некој канал, а потоа смени ја диодата или на крај краева извадија скрос!
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со авто радио Clarion 1500RG
« Reply #2 on 27.08.2012, Monday, 03:30:10 (Edited 27.08.2012, Monday, 15:30:41) »
Крчењето нејверојатно не е последица на сијаличката. Треба да се установи дали крчењето доаѓа пред излезниот засилувач или по него (најверојатно по него). Ако доаѓа по него, некоја од компонентите околу него (кондензаторите за спрега или некоја друга компонента, ако се електролитски, можно е поради греење да се подсушени :S) е проблематична или евентуално, прегрева излезниот засилувач... може и некоја трета работа е да во прашање, ама прво провери дали некоја од околните компоненти на излезниот засилувач е проблематична.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Сијаличката треба да грее, а нема никаква врска со крчењето на звучниците...
Таа е единствено за осветлување на типките на предната плочка...
Слободно можеш да ја собереш и да не чепкаш таму, а ако не сакаш да направиш поголем проблем најдобро е да го однесеш радиото на мајстор и да го проверат и видат до што е проблемот...
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Се слагам со предходнициве - ламбичката е 12V и служи за осветлување на скалата и копчињата.Таа нема врска со ова што го кажуваш околу крчењето.Веројатно(ако е долго стоен без напојување!) се работи за некој електролит,ако го има на излез прво нив провери ги,а можно е и во гранка на напојување да имаш некој *сув* елко.Пробај по ред да ги замениш сите поголеми,бидејки покасно  може да се случи и некој друг да *пропадне*.Ако не си сигурен носи во сервис!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Проблем со авто радио Clarion 1500RG
« Reply #5 on 27.08.2012, Monday, 15:49:33 (Edited 27.08.2012, Monday, 15:59:49) »
Вака сеа си имам проблем со радивцево значи кога ќе загрее поточно на поголем волумен загрева и почнува звучниците на бас да ми Крчат (народно кажано Прдат)!

Радиото највероватно ти е исправно,али со премала снага,затоа на поголем волумен крчат звучниците.Не го пуштај толку јако,па ќе немаш проблеми.  :)
Ако радиото тие е старо,провери ги излезните електролити,како што ти кажаа GigaWatt и Batka.

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
А провери го и кабелот за +12 волти...Може да е тенок, и да неможе да се нахрани доволно па да ти јавува таков проблем! Дали на појако ти трепка дисплејот?
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline vrukiot

  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
Ви благодарам за советите викендов ке го расклопам цело да видиме што му е маката и дали се исплати да се праи а иначе да трепка дисплејот на повеќе глас мислам кога има Бас во песната ќе трепне малце.
Поздрав и пријатен ден на сите.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Изгледа му паѓа напонот. Послушај го советот на SaleSK и стави подебели кабли за напојување ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."