Author Topic: Ми треба помош за проблем со телевизор [Samsung CW29M064NRXXEC]  (Read 743 times)

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Ми треба помош за проблем со телевизор [Samsung CW29M064NRXXEC]
« Opened on 24.10.2011, Monday, 21:15:40 (Edited 28.10.2011, Friday, 14:01:28) »
Прво да се извинам за мојата неактивност на форумов бидејки сеуште не ми е спремно работното биро во гаража каде ке можам да работам... А ако го следам форумов секојдневно ке правам по нешто (што да правам таков сум). Па моето членство ке паузира уште недела две.
Е сега го имам овој модел на телевизор. Пред месец дена сликата почна да се смалува, па по одредено време почна да се губи сликата, сега се губи па ке дојде до пола екран... едноставно игра. После 2-3 саати работа сликата се нормализира. Го гуглав проблемот но неможам да најдам до што му е. Ако може некој да ме посочи до што е и да ми каже некој мајстор во скопје што би можел да го поправи и отприлика цената на поправката. Поздрав

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Samsung CW29M064NRXXEC
« Reply #1 on 24.10.2011, Monday, 21:17:26 »
се е во ред, само среди наслов
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Samsung CW29M064NRXXEC
« Reply #2 on 24.10.2011, Monday, 21:21:21 »
Прво,пробај да ја најдеш шемата.Веројатно е проблемот со напојувањето(Самсунг има голем проблем со напонскиот дел), електролити најверојатно.Сервис во Скопје - Видео дата.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Samsung CW29M064NRXXEC
« Reply #3 on 24.10.2011, Monday, 23:24:07 »
Прелеми лемни места од вертикалниот отклонски степен. Еве сервисна шема.

Code: [Select]
http://elektrotanya.com/samsung_cs25m20_cs29k10_cw29m064_ks7a.pdf/download.html
Излезно коло за вертикално отклонување е LA7845. Прелеми го него, сите негови околни компоненти и се што изгледа сомнително (ладен лем). Како што спомна batka, не е лошо да видиш и да не има ладни лемови во напојувачката секција. И провери дали грее STR-X6757S или STR-X6750B (некое од овие две е). Ако грее, стави му поголем ладилник или кулерче за да се лади. Ова коло често гори кај Samsung ТВ приемниците, а го нема кај нас да се купи (има цели мрежи или евентуално се вади од друга неисправна Samsung шасија), така да, за да не бидеш „за џабе зијан“, смени му ладилно тело ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: Samsung CW29M064NRXXEC
« Reply #4 on 24.10.2011, Monday, 23:37:18 »
Како што кажува дека по неколку сати работа се стабилизира сликата според мене и како што кажа батка е некој електролит околу вертикалниот степен или електролитот за филтрирање на напонот на кој се напојува вертикалниот степен

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Одг: Samsung CW29M064NRXXEC
« Reply #5 on 27.10.2011, Thursday, 23:25:22 »
Утре ке го отворам телевизорот и ке разгледам и сликам што како е. Ке видам убаво за ладни лемови интегралното коло ке го прелемам 100% е сега како да видам дали греат тие STR-X6757S или STR-X6750B да го уклучам телевизорот да поработи па после тоа да го исклучам и да видам дали греат??
Ке пробам така да испитам доколку греат ке ставам термоспроводна паста на постоечкиот ладилник (ако има не усм отворил да видам) ако и тогаш грее.. ке ставам поголем ладилник. па последна опција е барање на од 10 до 12 волти еднонасочен напон за прикачување на кулер.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Samsung CW29M064NRXXEC
« Reply #6 on 27.10.2011, Thursday, 23:31:20 »
се е во ред, само среди наслов
Nakolce среди наслов, за да не ја бришеме темата
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Samsung CW29M064NRXXEC
« Reply #7 on 28.10.2011, Friday, 00:15:57 »
Nakolce среди наслов, за да не ја бришеме темата

Да, навистина, среди насловот, Пиши „Ми треба за проблем со телевизор ...“.

е сега како да видам дали греат тие STR-X6757S или STR-X6750B да го уклучам телевизорот да поработи па после тоа да го исклучам и да видам дали греат??

Баш така, допри ги 5 или 6 секунди одкако ќе го изгасиш телевизорот од штекер.

Ке пробам така да испитам доколку греат ке ставам термоспроводна паста на постоечкиот ладилник (ако има не усм отворил да видам) ако и тогаш грее.. ке ставам поголем ладилник. па последна опција е барање на од 10 до 12 волти еднонасочен напон за прикачување на кулер.

Не е толку голем проблем термопроводната паста, тие си имаат, ладилните тела им се најчесто премали :S. Со кулерче ќе бучи малку и ќе собира прашина, затоа тоа би го оставил како последна опција. Ако можеш да најдеш некој ладилник кој е поголем (повисок) од постоечкиот, а со исти димензии, тоа би било најдобра опција ;). Ако не можеш да најдеш некој адекватен. едноставно можеш да го „продолжиш“ постоечкиот ладлиник со тоа што ќе зашрафиш за него уште еден ладилник колку него или можеби малку поголем или помал, а термопроводноста меѓу двата ќе ја подобриш со термо паста ;). Ако не може да се снајдеш со упатсвтвата, сликај го ладилникот со интегрираното коло на него од неколку агли и post-ирај ги сликите на форум, ќе ти пишеме што да направиш ;).

Се разбира, се ова го правиш, само ако многу грее интегрираното коло ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Слики ке има сигурно. За саат време ке го отворам телевизорот и ке разгледам што е. Околу ладните лемови имам слушнато дека може да се исправат со индустриски фен. Ме интересира каде може да се набави таков фен и колку кошта. Не само за телевизорот ми треба и за други работи. Сепак учам електроника и ке ми терба за понатамошна пракса.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Слики ке има сигурно. За саат време ке го отворам телевизорот и ке разгледам што е. Околу ладните лемови имам слушнато дека може да се исправат со индустриски фен. Ме интересира каде може да се набави таков фен и колку кошта. Не само за телевизорот ми треба и за други работи. Сепак учам електроника и ке ми терба за понатамошна пракса.

Сум чул дека има во Хубо (не знам кој од форумов спомна), а сигурен сум дека имаш и во Електрометал, Lotuls, Neptun и останати продавници за ваков тип на опрема.

Но, through hole компоненти не се препорачува да се прелемуват со индустриски фенови. Потребната температура за да се стопи толку големо количество на калај најчесто може да нанесе штета и на самата плоча. Затоа through hole компонентите се прелемуваат или евентуално „долемуваат“ (им се додава калај на лемот со леткум, баш прелемување е вадење на стариот калај со вакуум пумпа или бакарна плетенка и ставање на нов лем). Ваков тип на прелемување (ако може така да се нарече) се користи само за SMD компоненти, но и во такви ситуации не е препорачливо да се прави бидејќи ова е само привремено решавање на проблемот. По некој период пак ќе се јави истиот проблем. Ова е често применувана техника кај сервисерите за лаптопи и други уреди со BGA и SMD компоненти. Привремено го решаваат проблемот, кога ќе го пуштат лаптопот се работи, муштеријата е задоволен, ама решението е „држи буре вода док мајстор оде“ :S. За неколку месеци пак ќе се јави истиот проблем и пак треба да се повторува истата процедура, и по некое време пак... затоа не го препорачувам ова решение, решението само по себе е привремено. Најдобро е ако може да се прелемат „јово наново“ SMD компонентите со SMD rework station (популано наречена „фен“), а истото важи и за BGA компонентите, иако BGA компонентите се покомплицирани за менување и потребна е поголема прецизност и многу големо практично знаење, така да, ова не би го препорачал на никој кој никогаш не пробал ни со SMD rework station да работи.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."