Author Topic: Контролни уреди  (Read 1656 times)

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Контролни уреди
« Opened on 22.12.2011, Thursday, 13:28:04 »
Проектирам уреди за контрола со web interface може да се пристапува преку интернет,контроли може да има кој колку сака исто така може да има мерење на напони струи температури се прикажува на web исто така може да има и телефонска дојава да се повзе со сензори за пожар алармни сензори и многу други работи

Цените се по договор се зависи од тоа што треба да се изработи.

Наједноставен Web Server so 8 релејни контроли чини 10000 ден

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Контролни уреди
« Reply #1 on 22.12.2011, Thursday, 23:06:14 »
стави некоја слика ако може
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: Контролни уреди
« Reply #2 on 23.12.2011, Friday, 00:23:04 »
Лично за мене немам изработено цел производ а за фирми имам доста изработено секој месец идам на контрола ако дозволи некој ке сликам и ке објавам

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Контролни уреди
« Reply #3 on 23.12.2011, Friday, 00:36:34 »
не да сликаш од продадените туку од тие што ги продаваш сега :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: Контролни уреди
« Reply #4 on 23.12.2011, Friday, 01:00:30 »
Моментално немам ништо на лагер готово најчесто работам по порачка се договарам со купувачот што поточно му треба за која намена и тоа го добива истестирано ке сликнам нешто што имам правено ке видите како изгледа

Offline Mladen

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Одг: Контролни уреди
« Reply #5 on 23.12.2011, Friday, 23:54:50 (Edited 23.12.2011, Friday, 23:58:46) »
Здраво,

ScreenShot од вебот можеш да ни испратиш тоа го имаш како html фајл.

Исто ме интересира да прашам како се снаоѓа серверот со динамичка IP адреса, и дали има DHCP клиент да си побара адреса кога ќе се врзе на некоја мрежа.

Поздрав,

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: Контролни уреди
« Reply #6 on 24.12.2011, Saturday, 16:06:35 (Edited 24.12.2011, Saturday, 17:11:02) »
Зависи колкав ке биде web-от ако не е многу голем се запишува дирекно во контролерот и не html фајл малце е поразлично ако web-от е пообемен со доста страни тогаш ке треба да се запише како html фајл во некоја екстерна flash меморија

Да не ги прикачувам вебовите од фирмите за кој го имам проектрирано деновиве ке направам една едноставна демо програма за да видите како изгледа тоа со web-от исто вебот може да се прави кој како сака да изгледа пишува само на сето тоа се зголемува и цената

Се снаога со динамичка адреса бес проблем со тоа што треба во рутерот да се прави апдејт на адресата (Dynamic DNS) која се добива од провајдерот например преку DynDns и после од надвор се простапува преку хостот кој сме го регистрирале на DynDns.Нема DHCP бидејки мора да има фикска IP адреса за да може да се отвори порта во рутерот за да се прави Port Forwarding на IP адресата бидејки само така може да се пристапува од надвор портата немора да е 80 која е стандарт за HTTP туку која било со тоа што на IP адреста на крајот ке мора да се пише портата на пример 192.168.1.200:55555.

Offline Mladen

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Одг: Контролни уреди
« Reply #7 on 24.12.2011, Saturday, 18:18:22 »

Благодарам за одговорот и уште нешто сега ми текна дали преносот на податоци е криптиран.

Поздрав,

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: Контролни уреди
« Reply #8 on 24.12.2011, Saturday, 18:36:05 »
Се е заштитено влегувањето во уредот е со Password

Offline Mladen

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Одг: Контролни уреди
« Reply #9 on 25.12.2011, Sunday, 12:04:48 »
Не мислев на тоа, мислев ако пасвордот се праќа не криптиран секој може да го види и потоа да се логира и да направи проблем со серверот. Бидејки секој нов сервер кога ќе се појави на интеренет прво што му се случува се едно чудо на снифери кој ќе го прегледаат што работи и ако на некој му е интересен ќе си поигра со него. Така да само прашање на време е до кога ќе остане не чепнат.


Поздрав.

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: Контролни уреди
« Reply #10 on 25.12.2011, Sunday, 12:24:38 »
 Password се прака криптиран ако не е криптиран тогаш беспотреба се ме го вментнале како опциа тоа сакав да го кажам ама не се изјаснив како што треба

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: Контролни уреди
« Reply #11 on 23.01.2012, Monday, 23:49:20 (Edited 06.09.2012, Thursday, 16:12:44) »
Најдов послободо време да направам еден едноставен Web интерфејс па еве како изгледа












Моментално работи ако сака некој да види

Code: [Select]
http://glelectronics.dyndns.org
user:root
pass:admin


Offline mkfe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 151
Одг: Контролни уреди
« Reply #12 on 06.09.2012, Thursday, 00:47:07 »
Здраво,

Извини но неможам да те сватам со сигурност....

Q1.) Дали тоа е само hardware, поставен во некоја кутија, претходно испрограмиран од Вас, и на корисникот му останува само да го поврзе на рутер, за да излезе на Интернет и жичано ги поврзе уредите кои ќе ги управува и/или надгледува?

Q2.) Дали треба дополнително да се поврзе или поинаку користи персонален компјутер? - Било за програмирање, конфигурурање, или нормална работа на Вашиот уред.

Q3.) Дали можам после испораката, софтверски нешто да менувам во Вашиот уред? - Пример изгледот на одделните страни, на пример секој уред да има различен текст и слика.....

Те молам по-објасни ми, нацртај некоја блок шема на поврзување, подели хардвер/софтвер,....

Однапред благодарам.


Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: Контролни уреди
« Reply #13 on 06.09.2012, Thursday, 22:17:20 »
Уредов е hardware испроектиран и испрограмиран од мене (базиран на microcontroller) и претставува WEB сервев во него е впишан HTML-от.

Корисникот само треба да го поврзе со рутер.
Персонален компјутер се користи само за пристап до него ако сакаме да вклучиме или исклучиме некој излез од уредот(реле) исто така може да се пристапи и преку мобилен.

Исто така може уредод да прикажува напони,струи,температури,да има логички влезови за сензори на движење,сензори за пожар......

HTML-от неможе да го менува никој освен јас.

Може да се менува IP адреса,username и password

Во план ми е да изработам еден ваков проект кој ке биде објавен на форумов плус ке има контрола и преку GSM (со пораки ),освен Web interface ке има и пообемен софтвер за персонален компјутер со кој ке може да се пристапи од било кое место каде што има интернет. Работам на тој проект кога наогам слободно време иако моментално сум доста зафатен.



Offline macobt

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 84
    • American Hacker
Одг: Контролни уреди
« Reply #14 on 15.09.2012, Saturday, 19:05:30 »
Вакво чудо за контролирање на електрични уреди преку интернет јас имам купено за 130$, и тоа од кина.
Не  е правено фабричко е:)