Author Topic: Ламба која се гаси со секое трепкање  (Read 801 times)

ggoce

  • Guest
Ламба која се гаси со секое трепкање
« Opened on 08.05.2012, Tuesday, 21:33:16 (Edited 08.05.2012, Tuesday, 21:51:01) »
Дизајнерот Ренди Сафаран креирал ламба за читање која се гаси секој пат кога ќе ги затворите очите. За ламбата сама да се изгаси со секое трепкање потребно е на лицето да имате сензори со електроди.

Иако инспирацијата ја добил на Денот на планетата Земја, ваквата ламба е интересна идеја за штедење струја. Не е познато колку струја може да се заштеди со ваквиот метод, но вреди да се проба.



Извор:
Code: [Select]
http://www.kurir.mk/magazin/zanimlivosti/70211-Stedenje-Lamba-koja-se-gasi-so-sekoe-trepkanje

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Е како да не... Шо ќе заштеди?!
Ко ќе ја пушташ сијалицата трга 4 пати поќе струја од ко ќе е во работа(толку мислам оти беше односо).. И сеа како ќе заштедиш кога рачунај колку пати во денот трепнуваш со очите.. Па сијалицата така ќе ти прегорва секој ден, ќе треба  да менваш секој ден сијалица.. Ова да, интересно е, ама не е и штедливо, по мое мислење  ;D
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Tоа се глупости! А.ако има окулу него уште двајца-тројца и секој има таква ламба пред себе!?? Вистинско лајт - шоу!! :D :D :D Некој да ми пали-гаси ламба,а јас пример гледам ТВ!???  Ај,баталете будалаштини  :o

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Па и со секое трепкање ламбата и се намалува векот мисла. Башка можеш очебол да добиеш ако е дефект уредот :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
мое мислење е дека ламбава е жива глупост и нема никаква заштеда туку само давање пари за делови и евентуално побрзо менување на сијалици.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.