Author Topic: Дали може да се постави уште една батерија ??  (Read 5198 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Дали може да се постави уште една батерија ??
« Reply #30 on 16.01.2011, Sunday, 10:12:11 (Edited 16.01.2011, Sunday, 10:51:18) »
Колеги ми се зезна полначот затоа што многу грееше и кога го отворив има два отпорника изгорено ... Вредност неможам да им измерам (нула оми зашто се изгорени) а да прочитам од боите неможам не се гледа све  е црно  ;D ... Па помош ми треба ако може да најдеме даташит за полначов или сервисна шема каде да барам за да ја најдам вредноста на двата изгорени отпорника знае некој ??
На полначот пишува - Solma AC-DC АDAPTER  ;  MODEL : SL-A288

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Колеги ми се зезна полначот затоа што многу грееше и кога го отворив има два отпорника изгорено ... Вредност неможам да им измерам (нула оми зашто се изгорени) а да прочитам од боите неможам не се гледа све  е црно  ;D ... Па помош ми треба ако може да најдеме даташит за полначов или сервисна шема каде да барам за да ја најдам вредноста на двата изгорени отпорника знае некој ??
На полначот пишува - Solma AC-DC АDAPTER  ;  MODEL : SL-A288

Кинески се тие, нема да најдеш сервисна шема за нив. Ако станува збор за оние „лесните“ полначи, можеш да искористиш било кој полнач за мобилен телефон од „тешките“ (со трафо ;D) како адекватна замена (а може и од „лесните“, и тие ќе завршат работа ;)). Само провери каков стабилизатор има на излезот од полначот (најверојатно е 7805 или некоја од неговите многу копии или варијанти) и стави ист таков на излезот од друг полнач ;). Ќе треба да го прелемиш и кабелот од полначот, заради конекторот од полначот, да не е случајно некој нестандарден ;) (како што имаат Sony Ericsson на пример ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Нема регулатор во полначов ... Има само неколку отпорници, два -три кондензатори, две-три диоди , и едно од тие малите трафа ..... А има и еден транзистор сигурно со него е регулиран напонот .... Кинеска работа  ;D ....

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Нема регулатор во полначов ... Има само неколку отпорници, два -три кондензатори, две-три диоди , и едно од тие малите трафа ..... А има и еден транзистор сигурно со него е регулиран напонот .... Кинеска работа  ;D ....

Не е транзистор, личи дека е (според куќиштето), ама не е ;D, стабилизатор е, провеи кој му е излезен напон на стабилизаторот ;). Или види дали можеш да најдеш некоја информација (datasheet) за него на интернет. Ако не можеш да најдеш, направи како што ти кажав. Стави еден 7805 на излез од еден исправувач од стар полнач за мобилен телефон и не би требало да имаш проблеми ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Даниел зашто ти е овој полнач?За МП3-то или за некој мобилен?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Даниел зашто ти е овој полнач?За МП3-то или за некој мобилен?

Истата конструкција ја имаат сите, нема разлика, ако е од оние лесните полначи, нема разлика меѓу нивната градба, без разлика дали се за MP3 плеер или мобилен телефон, единствената разлика е квалитетот на изведбата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
јас наместо батерија за еден стар МП3 плеер,ставив стабилизиран насочувач 78Л05.И не ни грееше.Може така да стави,ако најде некој стабилизиран насочувач што на излез дава 200мА подобро ќе му биде,нема да има грижа дали ќе му изгоре нешто

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не, не, на него полначот за плеерот му изгорел, така да и јас му ја предложив истата комбинација, ама за полначот ;), со 7805 и некое трафо од стар мобилен телефон ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
епа ајде Даниел сега редот е на тебе :D

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Ама дали ке може зашто ова е литиумска батерија или нема врска само истиот напон треба да го има :) ??

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ама дали ке може зашто ова е литиумска батерија или нема врска само истиот напон треба да го има :) ??

Во самиот MP3 плеер има интелигентна контрола (контролер) за полнење на батеријата ;). Не е проблем, само треба да го има истиот напон, кој (претпоставувам) дека е 5V, не заради друго, плеерот се активира (работи) и кога е приклучен на USB приклучок од компјутер, а напонот на USB портовите е 5V ;). Како што реков, од полнач за стар мобилен телефон го искористуваш трафото и исправувачот, само додавш еден стабилизатор 7805 и не би требало да имаш проблем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Дали може да се постави уште една батерија ??
« Reply #41 on 16.01.2011, Sunday, 18:25:44 (Edited 16.01.2011, Sunday, 18:33:32) »
Гига ова трафово многу е мало , не ми се верува да може директно на 220 волти , јас мислев дека е некое flyeback или импулсно трафо ..... А велиш ова е обично и може на 220 волти  :D ?
На изглед се гледа исправно ќе го одлемам и ке го поврзам на 220 волти и ке терам работа  ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Гига ова трафово многу е мало , не ми се верува да може директно на 220 волти , јас мислев дека е некое flyeback или импулсно трафо ..... А велиш ова е обично и може на 220 волти  :D

Ако е мало, врзи го како што е врзано оригинално во адаптерот/полначот (примар на 220V/230V, секундарот со исправувачот). Ако случајно не знаеш кој е примар а кој секундар на трафото, искористи го методот со сијалицата (врзана во серија со потрошувачот). Потоа измери го еднонасочниот напон кој го дава трафото на излез, по иправувачот (би требало да биде некаде околу 12V, или некој напон од 9V до 12V), по исправувачот ставаш стабилизатор, па по него кондензатор со вредност од околу 100nF (може и малку поголема вредност да има, 220nF или 470nF), и тоа е тоа, не разбирам што е нејасно ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Да да гига све е јасно  ;) Само не ми беше јасно , мислев дека трафово неможе директно на 220волти ама ке го одлемам и ке направам одново полнач  ;)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ако е прекинувачко напојување, тоа трафо неможе да се користи за во 220В, во штекер да го пикнеш..ке ти пукне одма :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)