Author Topic: Шеми за неонки  (Read 14474 times)

Offline grizev

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Одг: Шеми за неонки
« Reply #90 on 28.10.2010, Thursday, 14:53:11 (Edited 28.10.2010, Thursday, 14:55:08) »
Ехх, незнам дали е електронски стартерот. Ваљда. Нема трепкање на неонките кога се вклучуваат. Препоставувам дека е електронски стартерот. Пред малку се вратив од Бит Пазар, купив пригушници 2. Требало тие да ги сменам во случај да се прегорени. И една неонка земав резервно. Па ќе тестирам.
Како ги поврзав ? Па... не сум баш стручен во овој дел. Не ги поврзав сериски, една на друга, туку двете се сврзани на исто место (главниот довод на струја). Овде по се изгледа имам направено грешка... во случај едната од неонките да ја имам обратно сврзано.. Можно е тоа ?

Споено мислење: 28.10.2010, Thursday, 14:55:08
Аааа... жичката за заземјувањето ја изолирав, не ја користам. Се надевам во ред е така.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Шеми за неонки
« Reply #91 on 28.10.2010, Thursday, 16:20:10 »
Како ги поврзав ? Па... не сум баш стручен во овој дел. Не ги поврзав сериски, една на друга, туку двете се сврзани на исто место (главниот довод на струја). Овде по се изгледа имам направено грешка... во случај едната од неонките да ја имам обратно сврзано.. Можно е тоа ?

Споено мислење: 28.10.2010, Thursday, 14:55:08
Аааа... жичката за заземјувањето ја изолирав, не ја користам. Се надевам во ред е така.

Добро си ги поврзал, не треба да се врзуваат сериски туку паралелно, а зошто едниот стратер ти „отишол“, најверојатно бидејќи бил неквалитететн и во самиот страт неисправен, или едниот стратер вратил назад голем напонски импулс и го изгорел другиот стратер, и тоа е можно, има индуктивни елементи во електронските стартери.

Сеуште најдобра комбинација за неонки е пригушница и стратер, а и се продолжува животот на неонката ;).

Нема проблем, не мора да се корсити жичката за изолација, може да се остави и неврзана ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline grizev

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Одг: Шеми за неонки
« Reply #92 on 29.10.2010, Friday, 16:08:14 »
Благодарам за одговорот.
Инаку ги сменив пригушниците и во двете неонки. Сега функционираат и двете. На едната од нив и неонката беше отидена, ја сменив. Сега ми е поврзана само едната, другата не е. Се плашам да не се случи повторно истото... Па ќе причекам мајстор да дојде и со униметар да провери па да поврзе како што треба. Или тука нема потреба од проверки со униметар?  Thanks

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Шеми за неонки
« Reply #93 on 29.10.2010, Friday, 22:01:51 »
Благодарам за одговорот.
Инаку ги сменив пригушниците и во двете неонки. Сега функционираат и двете. На едната од нив и неонката беше отидена, ја сменив. Сега ми е поврзана само едната, другата не е. Се плашам да не се случи повторно истото... Па ќе причекам мајстор да дојде и со униметар да провери па да поврзе како што треба. Или тука нема потреба од проверки со униметар?  Thanks

Па најверојатно нема да им потреба од унимер ако си земал стандарден стартер и пригушница (не електронски) и ако правилно си ги врзал неонките (паралелно) ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SASoPP

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Одг: Шеми за неонки
« Reply #94 on 22.11.2010, Monday, 17:18:33 »
ме интересира што може да се случи ако поврзам неонка од 18w и пригушница од 40w.... ако некој случајно имал вакво искуство нека пиши...
однапред благодарам :))))

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Шеми за неонки
« Reply #95 on 22.11.2010, Monday, 17:21:33 »
Ке работи без проблем,дури и две да врзеш ( 2 х 18 = 36 вати)

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Шеми за неонки
« Reply #96 on 22.11.2010, Monday, 17:23:21 »
Е две сигурно ќе работат ама една не сум сигурен а и ако работи колку време незнам .

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Шеми за неонки
« Reply #97 on 22.11.2010, Monday, 17:29:41 »
Проблем е дали била исправна придушницата во твојот случај. Треба да работи ОК,само треба двете ако ги врзуваш да ги врзеш паралелно. И правило: фазата секогаш иде на придушница!

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Шеми за неонки
« Reply #98 on 22.11.2010, Monday, 17:36:27 »
Види јас не сум поврзал од проста причина што и на пригушницата од 40W не е поставена таква можност имено на нејзе има шема за една пригушница од 40(36)W или две од по 20(18) W . а и ако поврзуваш две тогаш се поврзуваат редно а не паралелно види прва страна од темава втората шема со двете неонки .  ;)

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: Шеми за неонки
« Reply #99 on 01.12.2010, Wednesday, 21:21:20 »
е имам јас во aq пригушница од 40(36)W  a на неа имам поврзано една неонка од 18W,е сеа имам еден проблем баластот многу се загрева а исто така и неонката,дали да ставам послаб баласт ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Шеми за неонки
« Reply #100 on 01.12.2010, Wednesday, 22:29:42 »
е имам јас во aq пригушница од 40(36)W  a на неа имам поврзано една неонка од 18W,е сеа имам еден проблем баластот многу се загрева а исто така и неонката,дали да ставам послаб баласт ?

Да, треба да се постави послаба пригушница, вака повеќе ја трошиш и неонката и пригушницата, низ неонката ќе тече поголема струја, а пригушницата повеќе ќе згрее заради помалата должина на неонката :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: Шеми за неонки
« Reply #101 on 02.12.2010, Thursday, 00:01:15 »
ок фала,а од колку вати да барам пригушница? 18 или малку појака.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Шеми за неонки
« Reply #102 on 02.12.2010, Thursday, 00:26:09 »
ок фала,а од колку вати да барам пригушница? 18 или малку појака.

Да, од 18W или 20W, било која би одговарала ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Jove

  • Guest
Одг: Шеми за неонки
« Reply #103 on 02.12.2010, Thursday, 15:18:20 »
користи ли некој од вас неонки со електронски пригушници и стартер и какви искуства имате со нив јас имам лоши а вие?? ;D :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Шеми за неонки
« Reply #104 on 02.12.2010, Thursday, 15:20:57 »
користи ли некој од вас неонки со електронски пригушници и стартер и какви искуства имате со нив јас имам лоши а вие?? ;D :D

И јас лошо искуство имам со нив :S. Во принцип, само ја намалуваат трајноста на неонката и неонките не светат ни оддлалеку толку јако како со стандардната комбинација стратер/пригушница :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."