Author Topic: Трансформатор?  (Read 651 times)

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Трансформатор?
« Opened on 12.11.2013, Tuesday, 20:17:12 (Edited 12.11.2013, Tuesday, 21:05:54) »
Ми треба помош да ми помогни некој за овој вид на трансформатори треба да генерира Zero Crossing signal е сеа јас не се разбирам во трансформаториве па ако можи некој да ме поупати каде можам да најдам колку чини од прилика еден ваков трансформатор бидеќи ми е потребен  и итен. Благодарам :)



Option 1 - User a small AC stepdown transformer (12.6V CT) and build a simple circuit to rectify the Low V AC to DC. Еве што пишува.. ?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Трансформатор?
« Reply #1 on 12.11.2013, Tuesday, 21:21:49 »
ај пиши мааалце по опширно што ти треба, за такво нешто со обично трафо може да се направи, ама кажи што поточно ти треба некој правоаголен сигнал со одредено времетраење кога поминува низ нулата да даде на излез или што??
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Одг: Трансформатор?
« Reply #2 on 12.11.2013, Tuesday, 21:31:44 (Edited 12.11.2013, Tuesday, 21:34:18) »
ај пиши мааалце по опширно што ти треба, за такво нешто со обично трафо може да се направи, ама кажи што поточно ти треба некој правоаголен сигнал со одредено времетраење кога поминува низ нулата да даде на излез или што??

Поточно ми треба за оваа плочка
Code: [Select]
http://www.doityourselfchristmas.com/wiki/index.php?title=Renard-595_Converterе сеа за што служи и јас незнам :S затоа побарав помош а мора да биди и таја изработена.. ? Најдов една шема ама незнам дали ќе работи

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Трансформатор?
« Reply #3 on 12.11.2013, Tuesday, 21:36:08 »
Josifosky, ова е веќе трет пат како ти ги кодирам линковите, научи се да ги кодираш сам пошто следниот пат целиот пост ќе оди во канта.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Одг: Трансформатор?
« Reply #4 on 12.11.2013, Tuesday, 22:06:04 »
Josifosky, ова е веќе трет пат како ти ги кодирам линковите, научи се да ги кодираш сам пошто следниот пат целиот пост ќе оди во канта.
Секој пат го ставам линкот со алтката Url незнам кој е проблемот ако е ставен со URL ако не па извадете ја таа алатка.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Трансформатор?
« Reply #5 on 12.11.2013, Tuesday, 23:03:12 »
Земи прочитај во правилата како треба да се кодираат линкови и во иднина применувај го тоа, не се користи URL...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Трансформатор?
« Reply #6 on 13.11.2013, Wednesday, 00:08:29 »
Не ми е јасно- бараш нешто,а не знаеш зошто служи! ;D Да ти каже батка - не ти треба трафо посебно,туку купи си готов уред со кој ке можеш да направиш мрежа на поголема далечина.И не се премногу  скапи уредиве ;) 8)