Author Topic: Помош во врска со дигитална електроника  (Read 3000 times)

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Значи кој бил у УЈП би требало да знае за што зборувам. Ми треба да напраам кутија со 3 тастера [ :)   :|   :(  ] и тоа да биде поврзано со LAN кабел од една во друга соба , а во другата соба да има 3 дисплејa . значи секој дисплеј по една цифра.. со можност за ресетирање.. ако има некој идеа/шема како нека ми пише :)
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Цобе,бидејки никогаш не одам во УЈП,туку тие идат кај мене , а и само во државата Скопје има такви работи,кај нас столици немаат,дообјасни убаво што цел имаат дисплеите,којку големина да бидат,што со тастерите итн.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А комуникацијата треба да биде на база на Ethernet, или едноставно само важно е да се искористи LAN кабел? Бидејќи за таа намена може да се искористи било кој кабел, не мора да е LAN ;).

А инаку, и мене не ми е баш најјасно што треба да направиш ;D. Само делот со кабелот го сватив ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
рекламата од ТВ, лош, просечен и добар службеник да ја имаат on_line оценката од клиентите за квалитет на услугите.
само ова мислам е на тендер со фирма да го изведе, ова е некоја негова замисла како тоа би работело
... претпоставувам

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male


Во една соба имам 3 копчиња ( како на сликата ) a во друга соба имам 3 дисплеја , значи ако се стисне еднаш на црвеното копче на првиот дисплеј да покаже 1 , 2 така до 9 , ако се притисне на плаво копче на вториот дисплеј да покаже од 1 , 2 така до 9 ... се надевам сеа ме сфативте
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош во врска со дигитална електроника
« Reply #5 on 19.12.2012, Wednesday, 00:53:16 (Edited 19.12.2012, Wednesday, 01:51:10) »
Во една соба имам 3 копчиња ( како на сликата ) a во друга соба имам 3 дисплеја , значи ако се стисне еднаш на црвеното копче на првиот дисплеј да покаже 1 , 2 така до 9 , ако се притисне на плаво копче на вториот дисплеј да покаже од 1 , 2 така до 9 ... се надевам сеа ме сфативте

A, па ова лесно е ;). Треба да има меморија (ако се изгаси уредот, да помни до која бројка стигнал пред да се изгаси)? Ако не мора да има меморија, може да се изведе со три shift register-и, три binary to decade конвертори и три LED дисплеј драјвери ;). Всушност, трите уреди се засебни едни од други, еден модул само се изведува само, а другите два се копија од првиот ;).

Е, ако треба да има меморија, тогаш ќе треба да се користи и микроконтролер ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Помош во врска со дигитална електрони
« Reply #6 on 19.12.2012, Wednesday, 01:22:29 (Edited 19.12.2012, Wednesday, 01:24:26) »
наједноставно со микроконтролер да се прави...помалце зафрканции има така, помалце поврзувања и такви работи... :)

ако сакаш да почекаш до четврток-петок да седнам да начкрабам некој код за тоа дека сега се учам и нема лошо да ми дојде да направам нешто корисно :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Нема потреба од меморија пошто цело време ке ми биде пуштен уредот , ми треба само шемата за еден тастер и 1 дисплеј а другите 2 на ист начин ке ги поврзам... така да нз и за ова дали треба микроконтролер
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еве ти шема за бројач со приказ на 7 сегментен LED дисплеј. Само место NE555, ќе поставиш еден тастер ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Мислам дека и со CD4026 можи да се реализира ова. Бројач до 9 е, после то ресетира и пак почнува од 0. Едноставно е премногу, на излезите дирек се поврзва 7 сегментен дисплеј. Го имам ова напраено од порано, не вервам да имаш мака ако го прајш, ама ако има проблем кажи  :D
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да,наједноставно би било со 4026.Еве шема:

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да,наједноставно би било со 4026.Еве шема:

Да, оваа шема дефинитивно е наједноставна ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
ова со 4026 има switch а не тастер , ако се стаи тастер само до 1 ке отиде ??
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Секое притискање на тастерот го менува бројот од 0 до 9,потоа имаш ресет тастер и се почнува оодново.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Не мора да се ресетира, автоматски продолжува, после 9 дава 0.
Жан