Author Topic: Проблем со мини систем Samsung Mini System MAX VB-450  (Read 2324 times)

Offline leachmkd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
  • Gender: Male
Проблем со мини систем Samsung Mini System MAX VB-450
« Opened on 10.12.2012, Monday, 03:29:32 (Edited 10.12.2012, Monday, 04:17:29) »
Ми се појави проблем со Samsung Mini system MAX VB-450 откако е променет излезот СТК 402-070.
По промената на излезот изгоре отпорник потписан АR17 на главната плоча.
Шемата и листата на делови ја пронајдов но тој отпорник го нема во ниедна листа. На посебна шема се води како АR17 100 (1/2W) но не сум сигурен дали е тој отпорник.

(Шемата доколку е потребна можам да ја испратам)

Благодарам однапред.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Дај линк од шемата, да видиме каде е тој отпорник и што функција има ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline leachmkd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
  • Gender: Male
Одг: Проблем со мини систем Samsung Mini System MAX VB-450
« Reply #2 on 10.12.2012, Monday, 05:40:00 (Edited 10.12.2012, Monday, 09:12:35) »
Еве ја шемата со сите страни на страна 7-3 веднаш под СТК 402-070 се наога отпорникот

Code: [Select]
http://www.speedyshare.com/m5hWk/Samsung-MAX-B420-MAX-B450-MAX-ZB450-sm.pdf
Кодирај надворешни линкови!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Нема проблем, ја најдов шемата од друго место ;).

Code: [Select]
http://elektrotanya.com/samsung_max-b420_b450_zb450_sm.pdf/download.html
Тој отпорник се користи за некој преднапон (Pre Vcc) кој му треба на STK402-070 (не знам поради која причина, барав во datasheet-от, но никаде не беше објаснето за што му е потребен тој напон). Како и да е, тој напон треба полека да расте, бидејќи кондензаторот AC7 (100uF/50V) се полни преку него, се додека не ја достигне вредноста Vcc. Види да не е случајно кондензаторот AC7 во краток спој ;). Ако е, замени го, би требало да се реши проблемот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

ggoce

  • Guest
Одг: Проблем со мини систем Samsung Mini System MAX VB-450
« Reply #4 on 10.12.2012, Monday, 19:32:45 (Edited 12.04.2013, Friday, 15:27:00) »
Тој отпорник предава од +vcc на пин 4 и ако не работи мени го бидејки неможе да се вкучи стк та секако дека го има во шемата еве види на сликата


Offline leachmkd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
  • Gender: Male
Одг: Проблем со мини систем Samsung Mini System MAX VB-450
« Reply #5 on 10.12.2012, Monday, 23:49:29 (Edited 11.12.2012, Tuesday, 02:58:36) »
Фала многу ги поменив и АС7 кондензаторот и АR17 отпорникот и почна да дава звук како на висок напон на Л канал на Р канал нема никаков знак.  Можно ли е да е пофторно излезот ? ..  :-[ :(

Малку сум нов на форумов и во електроникава  ;D се извинувам на вознемрување.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со мини систем Samsung Mini System MAX VB-450
« Reply #6 on 11.12.2012, Tuesday, 05:46:52 (Edited 11.12.2012, Tuesday, 05:50:32) »
Ај провери ги AC17A и AC6 ;). Тие се за негативниот напон... некако не ми прави логика ако има звук на едниот од каналите да биде проблемот до нив (ако беше до нив проблемот, немаа ни двата канала да работат), ама ништо не те кошта ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline leachmkd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
  • Gender: Male
Ги проверив и променив со нови делови за секој случај AR17, AC17A, AC6, AC7 исто се поншаат како и пед промената. На еден излас дава звук на висок напон како да има 220 на него приклучено на вториот е мртов нема реакција ни на + ниту на - . Ќе пробам со стариот излас пофторно затоа што во моментов неможам да го проверам новиот  :( ...

ggoce

  • Guest
Провери го излазо на интегралецо дали работе и имаш два отпорника на еден канал од по 0,27/2W тие провери ги др пречка на излазот немаш што може да е расипана или интегралецот или отпорниците.

Offline leachmkd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
  • Gender: Male
Одг: Проблем со мини систем Samsung Mini System MAX VB-450
« Reply #9 on 12.12.2012, Wednesday, 06:21:14 (Edited 12.12.2012, Wednesday, 12:15:49) »
До новиот STK е проблемот фала многу на помошта. Да не знаете каде може да се најде квалитетен излас ?

Инаку да не му се наоѓа на некој шема за Quadro HT-200 5.1 surround ? шемата е изгорена на високите тонови.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Инаку да не му се наоѓа на некој шема за Quadro HT-200 5.1 surround ? шемата е изгорена на високите тонови.

Ќе си отвориш нова тема за ова ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline leachmkd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
  • Gender: Male
Несакав да стварам спам но нема проблем ке отворам нова.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Несакав да стварам спам но нема проблем ке отворам нова.

Тоа е друг проблем, нова тема се отвора за друг проблем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline leachmkd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
  • Gender: Male
Одг: Проблем со мини систем Samsung Mini System MAX VB-450
« Reply #13 on 15.12.2012, Saturday, 15:42:06 (Edited 15.12.2012, Saturday, 15:51:27) »
Каде може да се најде STK402-070 или па замена за него, како што пролистав на нет STK402-090 е малку појак во јачина но одговара на плочата и со деловите.
STK402-070 PWR AMP 2x40W/6E 0.4% 44V


Stk402-090 PWR AMP 2x50W/6E 0.4% 47V

ggoce

  • Guest
Прашали во алфа или електроника плус јас имам зимано од електроника 2 "STK402-070" за мојот систем мора да има.