Author Topic: Проблем со засилувач Technics SU-V4X  (Read 1560 times)

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Проблем со засилувач Technics SU-V4X
« Opened on 03.12.2012, Monday, 11:38:58 (Edited 03.12.2012, Monday, 11:40:52) »
Засилувачот е со изгорено SVI2004A.Модулот е многу скап и сакам да го заменам со друго коло.Сакав да го направам со транзистори но ке имав многу за преправање па се предомислив.На колото доага напон +-43 волти,трафото е со 2х32 волти и 2х38 волти,во зависност од тоа дали се користи на 8 или 16 ома.Засилувачот има добро предпојачало и добра заштита и не е за фрлање..........Ако некој има експериментирано на нешто слично да напише негово мислење.На форумот имаше некој што STK модулите ги заменуваше со LM3886.Ке треба само напонот да го намалам малку и да го преспојам преклопникот за 8-16 ома,сепак сакам да прочитам нечие мислење.Во атач ги има шемата од засилувачот,од SVI и дата од LM3886.........

Дарко

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А зошто не го смениш цел излезен степен со некој транзисторски засилувач?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Па многу ми е работа ;D
Сакам да поставам ИК така ке биде најбезболно...........
Дарко

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со засилувач Technics SU-V4X
« Reply #3 on 03.12.2012, Monday, 13:19:15 (Edited 03.12.2012, Monday, 13:21:38) »
Па многу ми е работа ;D
Сакам да поставам ИК така ке биде најбезболно...........

Преправките за користење на LM3886 не би требало да бидат преголеми, освен, како што спомна, напонот на напојување. Можно е само да треба да правиш една додатна плочка, за компонентите потребни за работа на LM3886 и дефинирање на засилувањето.

А заштитата само се активира од страна на засилувачот, а за неа е одговорен SVI2004A или засилувачот си има своја заштита која нема никаква поврзаност со заштитата на SVI2004A?

ПС: Во оваа ситуација, мислам дека повеќе би оговарал LM4780 бидејќи ќе треба да ставаш два моно блокови LM3886, а вака ќе имаш само еден LM4780 ;). Во принцип, станува збор за истото коло, само што LM4780 се два моно блока LM3886 спакувани во едно куќиште ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Е ова ми е мал проблем,заштитата од СВИ,дали ако ги изоставам тие пинови ке работи???И добро немора да е LM3886 може да е друго коло,ова го напишав бидејки имам прочитано овде на форумот дека има добри карактеристики............
Дарко

Offline bumbar

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
1. - +/- 43 Волти е многу за ЛМ3886.

2. - Ќе треба да го намалиш напонот со некој стабилизатор (лесно се прави на уни-плочка) до +/- 35в максимум.

3. - Се надевам знаеш од каде да го „извлечеш“ сигналот од претпојачалото (предзасилувачот)

4. - Ладилникот е добар за 2хЛМ3886, но и 4780 не би требало да биде проблем

5. - Тврдиш дека предзасилувачот е добар...Тоа значи - слушно е добар или е ОК - работи?

6. - ЛМ3886 прави го што би рекли браќа Енглези - Поинт - то - Поинт (без плочка, де)

7. Уживај неколку дена. Потоа спореди звук.

Да јадам, сега дојдов на работа, па ќе ми текне уште нешто галиба....

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Имам и друга опција,STK459 и STK4121,по 30 волти се и двете.Разликата е што овие два модули веке ги имам на лагер а ЛМ треба да го купувам..........Нема врска,не е битно што ке ставам само да видам што ке направам со заштитата што ја има во СВИ........
Дарко

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
А дали претпојачалото работи добро и со изваден SVI? Во некои модели сум видел дека и претпојачалото е врзано со SVI-то, па не може да работи ни претпојачалото само за себе.
Жан

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: Проблем со засилувач Technics SU-V4X
« Reply #8 on 03.12.2012, Monday, 18:00:24 (Edited 03.12.2012, Monday, 20:10:02) »
Другиот дел е сосема ОК.Ги има сите напони(мерено со извадено SVI)ги има 43 волти,ги има напоните на AN7062 колото кое е предпојачало,уклучува заштитата итн......
Сега околу колото SVI,изводите од 1 до 16
1(16)  IN+
2(15)  +Vcc
3(14)  OUT
4(13)  -Vcc
5(12)  
6(11)  заштита
7(10)  заштита
8(9)   GND
Единствено не сум сигурен за пин 5(12).............
Дали би работело без ништо да приклучувам на пиновите за заштитата,јас мислам да бидејки тие се кај делот на звучникот а звучникот односно релето работи со извадено SVI.

Дарко

ggoce

  • Guest
IN- според шематскиот приказ е тековен стабилизатор на -43 волти струја што влегуваат во инт... Немој ни случајно да го поврзеш во новонаправен засилувач како IN-

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Најверојатно засилувачот ќе работи, релеите ќе се вклучат и ќе има звук од звучниците но ќе нема заштита. Во случај на дефект, може да ги оштети и звучниците.
Жан

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
IN- според шематскиот приказ е тековен стабилизатор на -43 волти струја што влегуваат во инт... Немој ни случајно да го поврзеш во новонаправен засилувач како IN-

Ми кажуваш за 5(12) пин така???Да тоа е стабилизатор,одредуваш преку преклопникот дали работи од 4-8 ома или 8-16 ома,дали е -43 или -50.Грешка јас сум направил,набрзина преска пишував,како и сега........Тие пинови ке ги оставам слободни.........
Дарко

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Е ова ми е мал проблем,заштитата од СВИ,дали ако ги изоставам тие пинови ке работи???И добро немора да е LM3886 може да е друго коло,ова го напишав бидејки имам прочитано овде на форумот дека има добри карактеристики............

И да не работи, ако планираш да го преправаш со LM3886 или со LM4780, самото интегрирано коло си има интерна заштита (термичка и од краток спој на излез), така да, нема да има потреба од таа на Technics SU-V4X ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Во право си Гига,ке го наместам па ке видиме после дали ке треба да се прават промени............
Дарко

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Колото си има внатрешна заштита но тоа не значи дека никогаш нема да се расипе. А кога ќе се расипе , тогаш ќе даде и еднонасочен напон на излез и ќе ги изгори звучниците. Затоа треба да има и заштита за звучници.
Жан