Author Topic: Избор на Леткум Станица  (Read 3261 times)

Offline jocko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
Избор на Леткум Станица
« Opened on 24.11.2012, Saturday, 18:08:00 (Edited 24.11.2012, Saturday, 21:43:47) »
Избор за леткум станица избрав неколку па ако некој ги има користено ке ми биде од голема помош во одлуката кој да го купам
Во Алфа има ZD-982 и ZD-8901 за овие 2 модели цените се прифатливи ама незнам колку ги бива  :)
Code: [Select]
http://www.china-zhongdi.com/zd-982.htmВо Логин има SR 979, HQ-SOLDER/RW5
Code: [Select]
http://soldering.com.tw/soldering-station.htm

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Избор на Леткум Станица
« Reply #1 on 24.11.2012, Saturday, 18:11:55 »
Пиши ги цените, оваа кинеската станица не изгледа лошо... 8)

И за во иднина, кодирај надворешни линкови... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Избор на Леткум Станица
« Reply #2 on 24.11.2012, Saturday, 21:46:31 »
И јас би одел со оваа Кинеската ;). Единствен проблем би бил недостатокот на делови кај нас, во случај нешто да се расипе (греач или нешто слично), но ако е цената добра, би го прифатил тој недостаток ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Избор на Леткум Станица
« Reply #3 on 24.11.2012, Saturday, 21:56:28 »
има замена, користат некој чудни копии на Hakko (мислам) рачката со греач и термопар беше 500-700 денари (за воздушната зборувам) не е проблем за деловите воопшто :D

а другава е на solomon Копија од HQ (мислам) и за неа има резервни делови, мислам дека одговараа таа рачката LordZi што ја користи за нехговата лемна станица
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Избор на Леткум Станица
« Reply #4 on 24.11.2012, Saturday, 22:00:31 »
Да, ништо не и фали, супер си е рачката, а е дупло поефтина од соломон.
На крај излегува дека во пракса скоро сите рачки се меѓусебно заменливи.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Избор на Леткум Станица
« Reply #5 on 24.11.2012, Saturday, 22:00:54 (Edited 24.11.2012, Saturday, 22:04:14) »
има замена, користат некој чудни копии на Hakko (мислам) рачката со греач и термопар беше 500-700 денари (за воздушната зборувам) не е проблем за деловите воопшто :D

А, епа ако се слични (или исти) рачките на оваа SMD лемна станица со оние рачки кои се продаваат како замени за Кинеските лемни станици кај нас (оние „класичнине“, црните лемни станици, најчести се тие кај нас), тогаш да, има делови и нема да има проблем ;).

а другава е на solomon Копија од HQ (мислам) и за неа има резервни делови, мислам дека одговараа таа рачката LordZi што ја користи за нехговата лемна станица

Да, можеш истите рачки како за Solomon да ги користиш на тие лемни станици, нема никаков проблем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Избор на Леткум Станица
« Reply #6 on 24.11.2012, Saturday, 22:02:07 »
па такви се кинезиве само име на фабрика променуваат и кутијата се друго прават во заедничка фабрика, така да се им е компатибилно :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Избор на Леткум Станица
« Reply #7 on 24.11.2012, Saturday, 22:04:19 »
На крај излегува дека во пракса скоро сите рачки се меѓусебно заменливи.

Па не баш буквално сите, овие Кинеските рачки за „обично“ лемење (не SMD), се разликуваат малку по дизајн од овие на Solomon и поевтина им е изработката, а и максималната температура која (барем колку што е наведено) можат да ја постигнат (на Solomon рачката за SL-20 има максимална температура од 420 степени, а овие Кинеските, често се декларирани на 450 или 480 степени ;)).

па такви се кинезиве само име на фабрика променуваат и кутијата се друго прават во заедничка фабрика, така да се им е компатибилно :D

Тоа е одамна познато ;D. Него мислев да не случајно смениле нешто во изработката, па да „не се фаќаат“ ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline jocko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
Одг: Избор на Леткум Станица
« Reply #8 on 24.11.2012, Saturday, 22:48:24 (Edited 24.11.2012, Saturday, 22:52:28) »
Code: [Select]
http://alfaelektronik.mk/store/products/view.php?product_id=18356&category_id=712&category_on=0цена е 8.100 ден. и пишува дека има резервни делови само не видов за гаранција,  а за другиот HQ цената е скоро 10.000 ден. би требало да има и резервни делови

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Избор на Леткум Станица
« Reply #9 on 25.11.2012, Sunday, 07:25:21 »
Јас би ти ја препорачал таа Кинеската лемна станица ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Одг: Избор на Леткум Станица
« Reply #10 on 25.11.2012, Sunday, 13:55:41 »
и јас исто :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Избор на Леткум Станица
« Reply #11 on 25.11.2012, Sunday, 18:27:15 »
Душата и ја извадивме и веке втората рачка ја користиме  ;D ,на едната и прегоре греачот ,ама е евтина и комплет ја заменив.Добра работа,само пази кога ке работиш со дувалката-прво започни од помала температура па зголемувај ја постепено.Со малку проба лесно оди и одлемувањето и лемењето.И обавезно користи флукс за лемење.Ова обичната лемилица е одлична само земи си неколку различни врвови,а не само оној оригиналот ( шпиц) што е.

Offline jocko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
Одг: Избор на Леткум Станица
« Reply #12 on 27.11.2012, Tuesday, 21:52:56 »
Ви Благодарам на сите за вашите мислења и искуства дефинитивно кинеската ке биде  :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Избор на Леткум Станица
« Reply #13 on 27.11.2012, Tuesday, 23:31:08 »
Немој да избрзуваш, оти да земаш вакво нешто ?
во смисла на тоа оти да е и со обична и со фен заедно, ова кошта 8100 денари комплет, за 5000 ја има истата таа (ок ај не иста, ама со исти можности) како фен (без обично лемило), а лемило со регулација има за уште 1000-1500 денари, со што ти би заштедил 2000 денари, кој и не се така малку пари, за нив би си зел некој квалитетен мултиметар и нешто додатен алат :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Избор на Леткум Станица
« Reply #14 on 28.11.2012, Wednesday, 01:26:35 (Edited 28.11.2012, Wednesday, 02:10:21) »
Добра работа,само пази кога ке работиш со дувалката-прво започни од помала температура па зголемувај ја постепено.

Ова е ЕКСТРЕМНО ВАЖНО, особено кај овие Кинеските. Проблемот е темературата на оклопот околу греачот, оклопот не може толку брзо да ја следи промената на греачот (не се загрева толку брзо), па греачот треба повеќе да грее за да може да ја постигне подесената температура. Јас од тие причини изгорев греач на една рачка (додека научиш, ќе се зезнеш неколку пати ;D), па морав цела нова рачка да купувам (тогаш немаше да се купат посебно греачи со 5 жици, две за термопарот, две за греачот и една за маса, имаше само со 3, две за греачот и една за маса). Затоа, почнувајте од најниската температура (на мојата станица, таа е 100 степени) и полека зголемувајте, по 2, 3 или 4 степени на една секунда.

Исто така, ставете ја јачината на дување на лемната станица на минимум или на 1, евенуално 1.5, повеќе од тоа не е потребно. Со поголем проток на воздух, само може да го оштетите греачот, а и плочката од која пробувате да ги одлемите компонентите (ми се има случено да направам дупка на виропласт плочка при температура од 400 степени и проток на воздух подесен на 6, пазете, навистина се прават дупки низ материјали при високи температури и протоци на воздух).

Немој да избрзуваш, оти да земаш вакво нешто ?
во смисла на тоа оти да е и со обична и со фен заедно, ова кошта 8100 денари комплет, за 5000 ја има истата таа (ок ај не иста, ама со исти можности) како фен (без обично лемило), а лемило со регулација има за уште 1000-1500 денари, со што ти би заштедил 2000 денари, кој и не се така малку пари, за нив би си зел некој квалитетен мултиметар и нешто додатен алат :D

Се сложувам со оваа констатација на Devil, но не поради цената, туку поради тоа што навистина е практично да се одделни обичната лемна станица и SMD лемната станица ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."