Author Topic: Samsung CK20P30BT S15A хоризонтално раширена слика после замена на екран  (Read 1062 times)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Samsung CK20P30BT S15A хоризонтално раширена слика после замена на екран.

Како што кажува насловот после замена со сличен екран сликата што ја добив хоризонтално е раширена околу 3-4 cm и од двете страни. Во дилема сум како да ја стеснам сликата до нормална. Имам две можности со калем (идуктивитет) и со кондензатор.
Значи дилемата е: Кое решение би било подобро?
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А да пробаш преку сервисното мени да ја стесниш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Викаш сличен екран...Тоа е основниот проблем...Не одговара отклонскиот систем...
Прво би ти предложил да го замениш само екранот, а отклонскиот систем да го оставиш од стариот (нормално доколку тоа е изводливо, а мислам дека е).
Ако не успееш со тоа, ондак како што рече гига преку сервисно мени (мада мислам дека нема таква опција за собирање на сликата), односно со замена на блок кондензаторот за ширина на сликата...Ако е вкупно 4 сантиметри, по два од двете страни,  можно е да добиеш добра слика само со замена на вредноста...Ако е по 4 цм од двете страни, како што разбрав од кажаното,не сум сигурен дали ке успееш но вреди да пробаш.
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Да кога напишав сличен мислев на механички сличен кој што “легна“ како да е станал од тоа место. По вертикала нема никаков проблем само што отпорот на хоризонталната намотка во однос на оригиналниот е различен и вероватно тоа е проблемот. сум прочитал некаде дека при таква ситуација се додава калем (идуктивитет) во серија со намотката (калемот) од отклонската единица. Исто така имам среќавано дека со поставување на  кондензатор со поголем капацитет во серија со со отклонската единица исто се постигнуваат резултати.
Ми се чини дека подобро решение би било со калем (идуктивитет) !
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Ама може да имаш деформитети на сликата...
Пробај стави ја оригиналната отклонска намотка...
Или блокот на плочата...
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Ја ставив старата отклонска, сликата дојде во нормала ама никако да се дотера конвергецијата. На шаховско поле не се поклопуваат боите во една. Пробав напред - назад, исто пробав и со “магнетите“ ама никако да се добие слика добра за гледање. Ќе ја вратам старата отклонска, ќе експериментирам со кодензатори ама до која вредност можам да одам, постоечкиот е 470nF !
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline tanebosev

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Извади ги магнетите па пробај.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Не пробав со комплет извадени магнети од причина што веќе е вратена старата отклонска.

Експерементирав со кондензатори меѓутоа пак не добив задоволителни резултати во однос на ширината на сликата, од око гледано фалат до 1 cm а и некои букви од логото на ТВ станиците не се читат . Исто така и транзисторот во високиот напон се загреваше отповеќе.  Да завршам некои по итни апарати, ќе се навратам на проби со калеми(идуктивитети).
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline tanebosev

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Стави некоја променлива завојница во серија и пробај.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Благодарам Тане !
Искористен е калемот L 702 од шасија B40 на Ei Ниш, врзан  во серија на отклонската единица. Сликата може да се коригира дури и до “стеснување“. Сите други недостатоци исчезнаа како и греењето на  транзисторот во високиот напон, кој беше во границите на нормалата.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ајде, со среќа да го користи муштеријата новиот екран ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Верувам дека ќе биде задоволен зашто сликата е одлична и со сите максимални параметри екранот се држи како нов иако истиот е од стар ТВ околу петнаесетина години!  ;)
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!