Author Topic: Проблем со компјутер кој сам се гаси  (Read 1012 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Проблем со компјутер кој сам се гаси
« Opened on 22.06.2012, Friday, 16:31:27 (Edited 22.06.2012, Friday, 20:41:02) »
Колеги , едно другарче има проблем со компјутерот .. Си работи ама све мислам дека треба да се преинсталира  ::)  Треба да го рестартира 3-4 пати за да се пушти пошто закочува ... Еве сега го пушти и многу брмчи ... И не се појавува ништо на екран ...  :-\ Што би можело да биде проблем  ???

Ми кажа дека сега пред 2-3 дена му инсталирале нов виндовс ... Што може да биде проблем  :P  ??? :-\

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Случајни муабети
« Reply #1 on 22.06.2012, Friday, 19:25:05 »
Може се ,буквално се, да биде проблем! Инсталацијата,погрешни драјвери,напојување,матична,графичка........Нека проба да го преинсталира пак.Дали се појавува на почеток црно-белата комбинација на бројки и букви!????? Пиши малку поконкретно.

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Нека провери исто така дали се лади процесорот, да не има прашина под кулерот па да не стига воздух. Можеби затоа ти брмчи

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Мислам дека е од жешкото. Чистење, редовно одржување, добро ладење и нема гајле  ;)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Dekimkd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
Најубаво нека си го смени напојувањето  ;)

Offline ace_del

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
Прво смени го напојувањето а потоа исчисти го целиот од прашина :D и  добро види да нема подувани кондензатори на матичната плоча  8) , крајно ако го прави истото flash на BIOS или нова плоча :-\

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
ace_del не отварај стари теми, оваа е од јуни минатата година...