Author Topic: Помош за поправка на Ei 5672  (Read 4427 times)

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: Помош за поправка на Ei 5672
« Reply #15 on 20.06.2012, Wednesday, 08:56:24 »
Сепак не верувам дека е до екранот...
Има некој друг проблем...Најчесто РГБ и лоши контакти...
СО среќа.
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Помош за поправка на Ei 5672
« Reply #16 on 20.06.2012, Wednesday, 10:01:33 »
Под услов да си ги заменил сите шест тримери, пробај вака. Сите тримери заврти ги до крајна лева положба, зголеми го G2 напонот на околу 600V, измери ги напоните на RGB катодите и напонот на G1 и напиши ги измерените вредности !
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за поправка на Ei 5672
« Reply #17 on 20.06.2012, Wednesday, 14:26:28 »
На трим потенциометрите успеав да добијам понормална слика но сепак црвенилото остана, изгледа е екранот дотраен.

Не е до екранот, најверојатно, треба цел да се исчисти, од контакти до тримери, слотови, итн.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Одг: Помош за поправка на Ei 5672
« Reply #18 on 20.06.2012, Wednesday, 14:40:26 »
Не ги менував потенциометрите, сега ке ги нарачам деловите само потврдете ми дека се 3х 1к и 3х 220 оми да не погрешам?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за поправка на Ei 5672
« Reply #19 on 20.06.2012, Wednesday, 20:54:17 »
Не ги менував потенциометрите, сега ке ги нарачам деловите само потврдете ми дека се 3х 1к и 3х 220 оми да не погрешам?

Па сликај ги да видиме ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bore

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
  • Gender: Male
Одг: Помош за поправка на Ei 5672
« Reply #20 on 20.06.2012, Wednesday, 21:47:07 »
Потенциометрите што си ги напишал се тие мени ги.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Помош за поправка на Ei 5672
« Reply #21 on 23.06.2012, Saturday, 15:58:41 »
На RGB плочката кај B30, што се однесува до тримерите најчесто среќавани се паровите 1 KΩ ( P401, P403 И P405) со 220 Ω (P402, P404 и P406) i 2,2 KΩ ( P401, P403 И P405) со 470 Ω (P402, P404 и P406).На самите тримери е означена вредноста.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: Помош за поправка на Ei 5672
« Reply #22 on 23.06.2012, Saturday, 17:08:55 »
Имам цели комплетни плочи за нишки телевизори...
Ако ти треба нешто, кажи...
А и деновиве ми е у план чистка, па ке одат еден куп работи на продажба за симболична цена...Меѓу кои и делови за тие телевизори...  ;D
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за поправка на Ei 5672
« Reply #23 on 23.06.2012, Saturday, 17:16:20 »
А и деновиве ми е у план чистка, па ке одат еден куп работи на продажба за симболична цена...Меѓу кои и делови за тие телевизори...  ;D

Пиши ako имаш случајно нешто вакво ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=8904.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bore

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
  • Gender: Male
Ако сале не ти заврши работа може и јас да ти дадам цела плочка за симболична цена поздрав ;)

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
здраво
колку и да се помачиш, нема да ги добиес тие бои какокога бил нов апаратот, недостасува зелена боја, а црвената е премногу застапена, а и се гледа на видеото како да е бришана сликата,екранот е при крај, последните серии на екрани не се со тој квалитет како првите, ги правеа само 5 - 7 години да тераат, и толку, убаво ќе биде да го средиш, ама пробај си ја среќата, мери ги напоните на колекторите од РГБ излезот, од 20-160 волти се менува како и сликата освен ако немаш тест генератор на слика.
 :) со среќа

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Одг: Помош за поправка на Ei 5672
« Reply #26 on 27.06.2012, Wednesday, 04:25:57 »
Можам да ги измерам само ако може да ми кажете од колку до колку треба да се?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за поправка на Ei 5672
« Reply #27 on 27.06.2012, Wednesday, 15:45:51 »
Можам да ги измерам само ако може да ми кажете од колку до колку треба да се?

здраво
колку и да се помачиш, нема да ги добиес тие бои какокога бил нов апаратот, недостасува зелена боја, а црвената е премногу застапена, а и се гледа на видеото како да е бришана сликата,екранот е при крај, последните серии на екрани не се со тој квалитет како првите, ги правеа само 5 - 7 години да тераат, и толку, убаво ќе биде да го средиш, ама пробај си ја среќата, мери ги напоните на колекторите од РГБ излезот, од 20-160 волти се менува како и сликата освен ако немаш тест генератор на слика.
 :) со среќа
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Пробај го оваа што ти го напишав погоре...а напоните за RGB се многу добро и видливо испишани на шемата (во овој случај се по 125V).
Според мене без одговор на оваа прашање
Quote
Под услов да си ги заменил сите шест тримери, пробај вака. Сите тримери заврти ги до крајна лева положба, зголеми го G2 напонот на околу 600V, измери ги напоните на RGB катодите и напонот на G1 и напиши ги измерените вредности !

не треба да се “фрли“ екранот !!!  а и понатамошните дискусии се безпредметни !!!

ПП. 03 07 2012...
StefanJapanac Немој да ги срамотиш Јапонците !
Што направи со телевизорот ? Овие ТВ ќе ги има уште кај сервисерите па би било добро да напишеш дали го направи телевизорот и ако си го направил ! што беше причината за таквата слика ?
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
StefanJapanac Немој да ги срамотиш Јапонците !

Ве молам, нема потреба од тензија и напнување.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."