Author Topic: Дали постои школо за курсеви по програмирање на микроконтролери ?  (Read 2663 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
И ако сиве овие книги ги научам ке може да си правам свои програмчиња, односно HEXови
ова се само основи,воведен дел во дигиталната електроника.Goce и Gigawatt убаво кажаа.Се тоа е точно,од почеток до крај.Јас во втора сакав да започнам со микроконтролерите,но имав некои потешкотии баш со овие работи.Гледав во книгата како муле во шарена врата.Треба да знаеш бинарна,хесадецимална математика.Собирање,одземање,делење,производ,комплимент(за негативните броеви) итн.Ова не е лесно.Ако го сакаш ќе го научиш.Тешко е за разбирање,но кога ќе го сфатите ќе биде како по вода да одите. ::) ;D ;D
Јас го земав PICbasic PRO,кој ми го предложи Goce и не се прелажав,бидејќи е лесен компајлер,брзо ќе се сфати и моментално се учи.А за да правиш хексови,ти треба компајлер,а не Основи на дигитална електроника

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Една книга си мислам дека беше во 2 дела 1 дел се учеше во 3 а 2 дел во четврта и си мислам дека во 2 дел е тоа што сакаш да почнеш да го учиш може да ја имам негде дома затурено ако ја најдам ке ти ја дадам да ја ископираш



Како што кажа сколс му предложив Basic зошто за ако му кажев да учи аsembler ке се одкажеше одма и немаше да почне да учи вака ако почнете со нешто поедностно и направите некој програм кој ке функционира ке почнете да учите нема да се откажете.

Најдобро е да научите C и може некогаш да ви затреба малце asembler

Без основа на дигитална електроника не почнувајте со програмитање на микроконтролери

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Значи и да ја научам книгава пак нема да можам да програмирам доколку немам друго познавање за логичките кола, или во оваа книга се објаснети и логичките порти?

Како што реков, тоа е стара книга, наша е ама стара, плус, тоа е само мал дел од тоа што треба да го знаеш за да може да напраедуваш понатаму.

И ако сиве овие книги ги научам ке може да си правам свои програмчиња, односно HEXови

Не, овеи книги се само вовед за да можеш сам да почнеш да учиш како да го правиш тоа. Плус, ќе треба и некој програмски јазик да научиш (препорачливо е да биде C).

Како што кажа сколс му предложив Basic зошто за ако му кажев да учи аsembler ке се одкажеше одма и немаше да почне да учи вака ако почнете со нешто поедностно и направите некој програм кој ке функционира ке почнете да учите нема да се откажете.

Најдобро е да научите C и може некогаш да ви затреба малце asembler

Токму така, ако не планирате подлабоко од PIC-ови да навлегувате во микроконтролерите, може да учите и Basic и Pascal, било кој е добар, иако од овие два јас го преферирам Pascal (не ради друго, не сакам Microsoft продукти ;D). Но, ако планирате подлабоко да навлегувате (да работите со други типови на микроконтролери), дефинитивно фатете C. Повеќето развојни околини за другите микроконтроелри го користат само C, затоа. Ретко се наоѓа некоја развојна околина (од други микроконтролери, не на Microchip) која нуди да пишувате програми на јазици како Basic и Pascal (освен Microchip). Најчесто пишувате или во C, или во асемблерскиот јазик на „тој и тој“ микроконтролер.

Без основа на дигитална електроника не почнувајте со програмитање на микроконтролери

Јас би додал и микроелектроника (изработка на интегрирани кола). Често ми се случувало да ми притреба и тоа ;). Некои работи се појасни ако се знаат постапките на изработка на интегрирани кола ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline i_ivica

  • Нов член
  • *
  • Posts: 22
  • Gender: Male
Во ред, да ги купам следниве книги:

1. дигитална и импулсна електроника за 3та година
2. дигитална и импулсна електроника за 4та година
3. Микроелектроника од проф. др. Томислав Џеков

И ако сиве овие книги ги научам ке може да си правам свои програмчиња, односно HEXови

За првите две книги не знам, но третата од Проф. Џеков воопшто не е поврзана со микроконтролери и нивно програмирање. Во неа се опишани процесите за производство на интегрирани кола.
За да правите свои програмчиња треба да научите некој програмски јазик за програмирање на микроконтролери, најчесто C, и да ја знаете архитектурата на микроконтролерот кој ќе го програмирате.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
За првите две книги не знам, но третата од Проф. Џеков воопшто не е поврзана со микроконтролери и нивно програмирање. Во неа се опишани процесите за производство на интегрирани кола.

Па добро, да, ама поентата ми беше дека често може да се случи некоја програма едноставно да не работи во пракса или да не работи како што треба, а на симулатор да си работи супер. Мене барем, често ми се случувало да ги најдам причините за проблемот во самата хардверска изведба на микроконтролерот, а зошто е таква хардверската изведба, полесно се разбира ако се знаат процесите и постапките за изработка на било кои интегрирани кола, меѓу кои спаѓаат и микроконтролерите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male


Јас би додал и микроелектроника (изработка на интегрирани кола). Често ми се случувало да ми притреба и тоа ;). Некои работи се појасни ако се знаат постапките на изработка на интегрирани кола ;).


Да се согласувам дека треба и тоа само ова го нагласив бидејки Сколс рече

@А за да правиш хексови,ти треба компајлер,а не Основи на дигитална електроника.