Author Topic: Има ли вакво нешто кај нас?  (Read 852 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Има ли вакво нешто кај нас?
« Opened on 20.02.2012, Monday, 17:04:36 »
Ги викат Network Share Centers. Не знам дали ги има кај нас да се купат, затоа прашувам ;). Значи не ми треба да има Wi-Fi врска, баш напротив, не сакам да има, сакам да биде жичан, исклучиво жичан, без никакви Wireless опции.

Би ми одговарало нешто вакво:

Code: [Select]
http://www.amazon.com/D-Link-DNS-320-ShareCenter-Network-Enclosure/dp/B004SUO450/ref=dp_cp_ob_e_title_0
Code: [Select]
http://www.amazon.com/Synology-DiskStation-Diskless-Attached-DS212/dp/B005XJWS5I/ref=pd_cp_e_2
Code: [Select]
http://www.amazon.com/Qnap-TS-212-US-2-Bay-USB-Server/dp/B004M0TVWM/ref=pd_sxp_grid_pt_2_2
Code: [Select]
http://www.amazon.com/Netgear-RND2000-200-ReadyNAS-Diskless-Network/dp/B0063E3ZPO/ref=pd_sxp_grid_pt_2_2
Евентуално нешто вакво би ми оговарало, иако подобро е првово ако го има ;):

Code: [Select]
http://www.amazon.com/Cirago-NUS1000-Network-Storage-Link/dp/B0037NYKW6/ref=dp_cp_ob_e_title_2
Code: [Select]
http://www.amazon.com/Verbatim-MediaShare-Network-Storage-97329/dp/B0047T7PTO/ref=pd_cp_e_2
Code: [Select]
http://www.amazon.com/NetDisk-ENCL-1P-3-5-Inch-Ethernet-Enclosure/dp/B0032HETIC/ref=pd_sxp_grid_pt_1_1
Code: [Select]
http://www.amazon.com/Iomega-iConnect-Wireless-Station-34779/dp/B0035JCI6M/ref=pd_sxp_grid_pt_0_1
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
имав видено вакво кај човек еден што работевме со татко ми, ке му речам на татко ми да го праша колегата (кај што работевме) од кај го купил па ке ти кажам...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
имав видено вакво кај човек еден што работевме со татко ми, ке му речам на татко ми да го праша колегата (кај што работевме) од кај го купил па ке ти кажам...

Благодарам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Значи тебе ти треба NAS? ако ти треба нас нема потреба од купување посебни уреди можеш и стар компјутер да го направиш тоа. Има посебни оперативни систем за таа намена(FreeNAS, Openmediavault и итн)кои компјутерот го претвораат во прав NAS со многу поголеми перформанси и многу повеќе опции. Доколку сакаш да купиш во ЈВС нет имаат на попуст 2 модела од Synology кои се доста евтини а и добиваш доста за толку пари.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Има ли вакво нешто кај нас?
« Reply #4 on 20.02.2012, Monday, 23:08:02 (Edited 20.02.2012, Monday, 23:09:35) »
Значи тебе ти треба NAS? ако ти треба нас нема потреба од купување посебни уреди можеш и стар компјутер да го направиш тоа. Има посебни оперативни систем за таа намена(FreeNAS, Openmediavault и итн)кои компјутерот го претвораат во прав NAS со многу поголеми перформанси и многу повеќе опции. Доколку сакаш да купиш во ЈВС нет имаат на попуст 2 модела од Synology кои се доста евтини а и добиваш доста за толку пари.

Да да, баш глeдав некои модели на Synology. Инаку, да, изгледа NAS ги викаат и тоа ми треба (ставам HDD и може да го гледа цела мрежа, не е PC, „осакатено PC“ би го нарекол јас ;D, само што не ми треба Wi-Fi да има, само LAN), иако не знам што точно значи кратенката (N претпоставувам е за Network, S за Share, ама А-то не знам за што е ;D).

А каде се наоѓа JBC? Ова е JVC на кирилица (а и да е, не знам каде се наоѓа ;D)?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Network-attached Storage се вика инаку јвс се наоѓа позади симпо на партизанска. можеш да видиш на нивниот сајт јвснет ком мк . размисли си кој ќе го земеш но доколку ти е само за шеринг на мрежа било кој ќе ти врши работа. Инаку брзината на 100мбит уреди е од прилика околу 10-11 мб/с со солиден роутер.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Network-attached Storage се вика инаку јвс се наоѓа позади симпо на партизанска. можеш да видиш на нивниот сајт јвснет ком мк . размисли си кој ќе го земеш но доколку ти е само за шеринг на мрежа било кој ќе ти врши работа. Инаку брзината на 100мбит уреди е од прилика околу 10-11 мб/с со солиден роутер.

Па да, само за storage ми е, имам многу машини, а само на една ми се целите важни податоци, оние кои ми се за забава и работа, така да, ми треба само за тоа. Размислував и да преправам стара машина да ми биде вакво нешто, ама има еден проблем, немам „стара нова“ машина, поточно машина со SATA конектори :S. Сите стари ми се баш стари, PIII, PII и некои постари (ги чувам за тестирање на некои постари компоненти). Плус, и да го направам машина да биде NAS системче, ќе биде многу гломазно и бучно. Ги гледав купечкиве NAS решенија, мали се и компактни, не трошат многу струја и најчесто имаат еден или два кулери, што значи дека се прилично тивки ;).

Баш ги разгледав цените, не се прескапи ;). Барем не оние кои се на попуст ;D. Ќе разгледам кои ми се опциите, на нешто сигурно ќе се решам ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Network-attached Storage се вика инаку јвс се наоѓа позади симпо на партизанска. можеш да видиш на нивниот сајт јвснет ком мк . размисли си кој ќе го земеш но доколку ти е само за шеринг на мрежа било кој ќе ти врши работа. Инаку брзината на 100мбит уреди е од прилика околу 10-11 мб/с со солиден роутер.

Па да, само за storage ми е, имам многу машини, а само на една ми се целите важни податоци, оние кои ми се за забава и работа, така да, ми треба само за тоа. Размислував и да преправам стара машина да ми биде вакво нешто, ама има еден проблем, немам „стара нова“ машина, поточно машина со SATA конектори :S. Сите стари ми се баш стари, PIII, PII и некои постари (ги чувам за тестирање на некои постари компоненти). Плус, и да го направам машина да биде NAS системче, ќе биде многу гломазно и бучно. Ги гледав купечкиве NAS решенија, мали се и компактни, не трошат многу струја и најчесто имаат еден или два кулери, што значи дека се прилично тивки ;).

Баш ги разгледав цените, не се прескапи ;). Барем не оние кои се на попуст ;D. Ќе разгледам кои ми се опциите, на нешто сигурно ќе се решам ;D.
Епа тогаш било кој од Synology да земеш нема да згрешиш. Со среќа во купувањето :)