Author Topic: Ми треба помош за инсталација на графичка карта  (Read 1873 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Проба со друг рам ? На друг слот да го ставиш или друга плочка.

Проблемот е до новата графичка, не е до RAM-от, без графичка на AGP (или PCIx, не знам дали е нова или стара плоча), само со onboard графичката, се подига без проблем, пробемот се јавува кога ќе се стави графичката на слотот, ни на едниот ни на другиот излез од двете графички нема сигнал :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Офф, се извинувам, не сум сфатил убаво.
А дали има нешто во БИОС која да е примарна графичка ?
И оние irq во БИОС имаа финта со графички, ама не ми текнува како беше и што беше.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Офф, се извинувам, не сум сфатил убаво.
А дали има нешто во БИОС која да е примарна графичка ?
И оние irq во БИОС имаа финта со графички, ама не ми текнува како беше и што беше.
Нема нема,барав,има само нешто за disable на звучната...А имаше и едни други за избирање некои,за графичката се ваљда ама сите ги пробав и со ниедно не запали ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Офф, се извинувам, не сум сфатил убаво.
А дали има нешто во БИОС која да е примарна графичка ?
И оние irq во БИОС имаа финта со графички, ама не ми текнува како беше и што беше.

Во BIOS за графичка најдов само ова:
Initiate Graphic Adapter

и има избор ова

IGP
PCI/IGD
PEG/IGD
PEG/PCI

Споено мислење: [time]19 Јануари 2012, 22:47:57[/time]
Ништо и од ова,сите ги пробав и тикви со ниедно не проработе...

Пробај најди некоја друга графичка и види дали ќе се јавиистиот проблем. Ако се јави, проблемот, до плочата е, ако не се јави, до графичката е. Или графичката не се поднесува со плочата, или графичката нешто не е во ред, или бара некои посебни подесувања за IRQ (како што рече Steff_Maja).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Последна опција ти е со друга графичка да провериш или со флеш на биос.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе го збрлавевте со совети човеков! :D :D Јас му велам да најде nVidia графика и ке работи,Пробај и со флешување на биос,ако не знаеш прашај прво или носи кај некој кој знае! Дури и нов биос не знам како ке работи,ако во меѓувреме не смислиле нешто ново. И повторно велам - комбинацијата на ова плоча со ATI графичка не оди,проблем е што не соодветствуваат ,можеби до слотот е или чипсетот.Но проблемите ги речавам со nVidia графичка .А ако некој не верува ,нека пробува  ;D ;D За да ве уверам еве случај - графичката не тргнува.Стопати стави-вади.Констатација и од друг мајстор - отидена графичка! Ставам нова графичка - работи,ја враќам старата ,сега и таа проработува! Има ли некој објаснување???? 8)