Author Topic: Звоно за на надворешна врата со пик, имам неколку прашања  (Read 1250 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Звоно за на надворешна врата со пик, имам неколку прашања
« Opened on 25.12.2011, Sunday, 16:26:17 (Edited 25.12.2011, Sunday, 16:29:47) »


шемава е оваа, во прилог е фирвмерот и фајлот за симулација, она што ми е чудно е:

Зошто се користи 1МHz кристал и 1n кондензатори, наместо 4МHz кристал со 22-30pF кондензатори?
Друго нејасно, каков звучник треба да се постави, дали пиезо или обичен 4 или 8 оми ?
На крај, дали звучникот е оптеретување на пикот кои би довел до кратење на работниот век на микроконтролерот или не ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Малку нејасно се гледа ,ама мислам 4 Мхз дека е кварцот. Звучникот е пиезо.Има и поевтини звона од ова ;D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Кристалите не се стандардни, во зависност од потребата се става одреден кристал, во зависност од тоа на колкав такт треба да работи мцу-то
ако сега на овај дизајн ти поставиш 4MHz тогаш тој најверојатно ќе работи (пошто е глупа шема) но ќе работи многу побрзо, така да ако има некоја мелодија која треба да се репродуцира ти ќе добиеш зуење :)
кондензаторите се поставуваат во зависност од кристалот, најчесто производителите на кристали сами кажуваат која вредност треба да се кондензаторите, НО кај нас е многу тешко да се најде кристал кој не е произведен во кина и на кој има назначено вредност на кондензатор, па поради тоа најчесто се ставаат од 18pF до 28pF некој кондензатори (може и повеќе и помалку, ама тоа е од прилика вредноста)

сигналот претпоставувама се генерира како PWM па со што нема да има голем проблем микроконтролерот
отвори ја шемата со протеус (isis 7) и испитај ја, пупшти го да се симулира колото, со двоклик на пикот ќе ти изези едно прозорче каде треба да го вметнеш (треба да се избери кај се наоѓа кодот) тоа кодот, под него има некоја вредност во MHz тука се менува работниот такт намикроконтролерот, тоа што е нашемата е за џабе поставен ако се симулира со програмава, нема некоја голема улога, таа вредност која ќе ја зададеш ти, на таа работи :)

стави на излез кај звучникот тоа осцилоскопот што е и симулирај види што се случува :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Мислам дека некаде ја има гледано шемата со 4 Мхз и пиеззо звучник.Кондензаторите зависат од типот на кристалот,па да не те чудат вредностите.Сепак симулирај и види дали ке осцилира .

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
фала за одговорите, значи да купам пиезо звучник и кристал од 1MHz па да пробам. Исто така планирам да не ги поставам LE диодите и 330 омските отпорници.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Мислам дека на големо зголемување на сликата се гледа дека кристалот е всушност 4 Мхз.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
не не, и мене ми се дешава тоа со сликите, најдобро симни го фајлот за симулација и пробај го во Proteus и ке видиш дека е 1MHz :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако не ти успее  никако,еве ти решение со доброто старо НЕ 555  :D :D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
a каков тон има твоево коло ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Едноличен тон.Ако сакаш два тона има и такви *чуда*  од 555 ката  ;D Види ги и пробај и овие

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ако користиш пиезо ќе добиеш пискав звук, пошто пиезото поинаку го репродуцира звукот, ако ставиш обичен звучник (некој со помала моќност) ќе добиеш до негде послаб ама па „понежен“ звук..
во принцип сеедно ти е што ќе користиш
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
приметив и нешто друго, на шемата пише дека треба да се стави PIC16F84A, а јас неможам имам само PIC16F84A-04 . Значи мојот пик е ограничен на фиксна фрекфенција од 4MHz и како ке ставам кристал од 1MHz на него? Ај овој на шемата PIC16F84A е 20MHz и не е ограничен и можеш да ставиш
кристал од неколку KHz до 20MHz
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
да ама двата пикови се разликуваат по серијата, тие што беа порано се означува 04-08-10-20 и т.н.
новата серија се со А на крајот, ама незнам колово е толку просто што би требало да работи убаво
а ти го испроба практично ова ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
немам купено делови а и не знам дали да купам бидејки јас имам достап само до 16F84A-04 а немам кај да најдам 16F84A без тоа 04 >:(
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а го проба со тој што го имаш ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!