Author Topic: Помош со "Адаптер за скајп телефон" од Емитер 12/10  (Read 1524 times)

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Ајде кој го има овој број од Емитер нека ми помогне затоа што кај мене баш на тоа место каде што е монтажната шема од овој проект не се гледа добро. Е сега на електричната шема од овој проект се гледа дека отпорникот R1 е поврзан сериски  со R2 тука мене ме мачи на монтажната шема не се гледа добро дали R1 е поврзан со R2. Решив да го направам проектов со помош на Sprint-Layout 5.0 не за друго сакам да ја испраксирам тонер трасфер постапката..... и честит Илинден до сите

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
прави како што е на шемата, не ја гледај плочата многу ;)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Еве ја електричната шема
Code: [Select]
http://pic.mk/?v=asd1312281748.pngеве ја монтажната
Code: [Select]
http://pic.mk/?v=captur1312281772.png

stefanjanevski

  • Guest
Па ете ти ги двете слики, сеа не знам што не ти е јасно, се убаво си е нацртано.

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Отпорникот R1 нели е поврзан едниот крај C1 и батеријата а дугиот крај со R2 е сега тој другиот крај од отпорникот на монтажната шема не е никаде поврзан затоа што не се гледа добро кај мене во печатењето во Емитер  имаат направено некоја ајде да кажам ''хаварија" па на тоа место е размачкано

stefanjanevski

  • Guest
А на таа печатената плочка го има ли тој вод или ти ја немаш печатената плочка? Ако го нема на печатената, со помош на жичка додади го водот и завршена работа.

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Јас ја немам печатраената плочка сакам сам да ја направам со тонер трасфер постапка

stefanjanevski

  • Guest
Епа според електричната шема цртај си и нема да погрешиш. Тие од Емитер може и некоја грешка да направиле.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
За два кондензатора и три отпорника ќе правиш плочка? За минута време можеш да ги залемиш на универзална или еден со друг дел и да завршиш работа, без комплицирање.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
За два кондензатора и три отпорника ќе правиш плочка? За минута време можеш да ги залемиш на универзална или еден со друг дел и да завршиш работа, без комплицирање.

Не за друго сакам да ја испраксирам постапката тонер трасфер прво вака со некој мали шемички :)))