Author Topic: Појачало за телефон со TDA1562Q  (Read 26980 times)

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
DARK дали ќе можиш да ми ја пратиш сликата од последново печатење на плочката. Сликата е во pdf па не можам да ја свртам огледало...

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Одг: појачало за телефон со tda1562q
« Reply #61 on 27.03.2010, Saturday, 11:31:16 (Edited 27.03.2010, Saturday, 14:12:30) »
за шемата збориш?
па еве ја шемата

Code: [Select]
http://www.tut-base.de/images/gala/moere/70w_mono_lay.GIF
а зашто да ја вртиш сакаш рачно да ја црташ?
ја  ја праев оваа шема само што си ја смалив рачно  ;)

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Да за PCB велам. Јас тоа што го имав и печатев беше од овде:
Code: [Select]
http://www.reber.si/TDA/TDA1562Q/e002044.pdfНе можи да се сврти од тука затоа... Димезии знаеш на сликава?

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
ке измерам па ке ти ги дадам
иначе ја немам свртено

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Еве најдов, таа за моно е 70x50 а за стерео 120x45mm. Знам дека оваа не треба да да се врти, за другата ти велев во pdf што беше. позз...  ;)

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
или не се разбираме или лошо збориш
оваа што ја правев јас шема што работи обавезно ке ја свртиш

Niki

  • Guest
полека Дарк, никој не збори лошо

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Не зборам лошо. Во ред е се...  :D

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
епа зашто викаш дека не треба да се сврти ?  :-\

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
вака појачалцето го правам стерео најдов две трафа по мали но даваат 14в со грец околу 16 што е премногу , многу изобличува ,а неможам да ги отварам премотувам трафата бидејки така се направени испозалепени цели , па на кој начин може да намалам едно 2в со некоја диода ли или незнам нешто ? шема некоја нешто ?

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Со две или три диоди сериски, барај посилни диоди од минимум 6А за да не греат.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
вака појачалото го направив стерео  работи супер,само незнам дали треба да се одвојат инералните кола со лискун бидејки се на ист ладилник ?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
го читав даташитот и не најдов со што е поврзано куќиштето, ама па најевројатно е со минусот од напојувањето, пробај со унимер види со кој пин е поврзано, ако е на минусот или плусот (пинови што се заеднички со двата засилувачи) можеш без лискун да ги ставиш на ладилник. и ова го најдов додека го читав даташитот:
„The heatsink should be designed for use
with music signals.“
а каква врска има ладилникот појма немам....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
јас сите пинови ги пробав со унимер на свирка и никој не свири кога ке мерам помегу  ладилникот на итегралецот и  пиновите само на некој од пиновите показува на дисплејот некој бројки таму околу 50/60 знаци има некој споеви ?

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Го имам изработено засилувачот порано го користев во автомобил.Но не сум задоволен од мокноста која ја добил.мозеби тоа е затоа што еспериментирав со семата па наместо 4700 ставив кондензатори од 2200 на пиновите (3-5) и(13-15).ми се чинесе како да не ја дава целата мокност. ве молам за помош.и кое коло да го користам за активен филтер за субвуфер во автомобил.однапред благодарам
rules are made to be broken