Author Topic: Појачало за телефон со TDA1562Q  (Read 26979 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да да, алуминиумот може да се искористи и како ладилно тело ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
па и тоа му е целта, за повеќе да се лади....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Изгледа не забележав дека интегралните кола се термички споени со алуминиумот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
не не, интегралците му се на ладилници од напојување за компјутер ама па идеата му е топлиот воздух од ладилниците да се пренесе на алуминиумското куќиште и така да се лади...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас мислам поефективно решение ќе беше да ги постави интегралните кола да се ладат преку целото куќиште, така ќе имаше далеку поголема површина за ладење а и топлината ќе се пренесуваше директно на алуминиумското куќиште, а не индиректно ;). Можеби немаше ни да има потреба од кулерот што е поставен ;). Ама штое, тука е, не е така решено, ама нема везе, битно функционира :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
giga watt  па целото кукиште ми е ладилник а ако се прашуваш зашто интегралците ми се ставени првин на посебни ладилници па пото тие ладилници зацврстени за целото кукиште епа сеа ке ти кажам. Тие електролиските конензатори трите големи се многу високи и од нив неможе да се заштрафи итегралецот е сеа јас ако го заштрафев интегралецот директно на кутија утре ако ми се расипе нешто и ако сакам да го видам долниот дел од плочката или ке треба да ги корнам интегралците или ке треба да ја размонтирам цела кутиа е арно ама за да не се прави сето тоа јас ги ставив на посебни ладилници и тие ладилници ги заштрафив за кутија и доколку некогаш сакам да ја видам плочката од кај лемовите ги отштрафувам ладилниците и само  ја кревам нагоре дали е сеа јасно  ???   ;D  иначе го иам пробувано и без кулер крева 60 степени работејки со полна моќност 5 саати а издржува 120 степени така да загревање тешко дека ке има а со кулер исто така работеше 5 саати и температурата му беше константна на 30 степени нејке да мрдне поеке така да за да се загрее максимум му треба многу напор  ;)


иначе трафото ми е надвор се со цел да биде помало појачалото за да може да се користи во афтомобил , и иам еден влез наизменичен за трафо и уште еден влез еднонасочен за акомулатор
нормалноиам прекидач кој коа ке го префрлам се иклучува целиот грец и потоа се поврзува на акомулатор појачалото исто така иам и прекидач за  муте , прекидач за палење гасење накулер и прекидач за уклучување на појачало

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Јас денес го ставив во кола како субвофеер.и доста грее ке треба изгледа и јас да му ставам кулер.и се случи 2-3 пати додека го тестирав се исклучи интегралецот после 2-3 минути се вклучи повторно-изгледа има некоја температурана заштита.Но ке ми се јави проблем како да го контролирам кулерот бидејки целиот склоп ми е директно поврзан на 12 в а го котролирам преку станд бу односно ремоте жицата од радиото.Дали радиото ке има доволно струја преку жицата ремоте да се напојува и кулерот
rules are made to be broken

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Не е препорачливо да напојуваш ништо преку жицата „remote“ што е од радиото освен можеби да ставиш некој 12V релеј (обавезно да ставиш и заштитна инверзна диода на релејот) и преку него да го палиш не само кулерот туку и цел засилувач!
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Го користев тој склоп скоро цела година на тој начин без никакви проблеми.Го прегорев интегралното заради моја грешка погрешно врзување.а за кулер изгледа ке треба да се стави релеј
rules are made to be broken

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Ако ставиш мал кулер (како оние за процесор) можеби ке поминеш и без релеј ама што е сигурно си е сигурно (релеј).
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Не ги сакам релинјата заради звукот на страканје.ако има некое шема со транзистор кој би го заменил релето ке биде добро.а знаци ке може мал кулер од процелор да се напојува од ремоте
rules are made to be broken

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Би требало да може, пробај не верувам да се оштети радиото евентуално може да не трга кулерот.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
колку струја му е потребно на кулер за нормално да функционира.Ке пробам има неколку кулери ке ставам еден
rules are made to be broken

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
100mA за малите, до 300mA за големите.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
како мислиш мали и големи.јас имам од оние што ги стаават на кукиште со димензии 8cmx8cm.Сега ѕирнав во пц-то и на процесорот е со исти димезии
rules are made to be broken