Author Topic: Појачало за телефон со TDA1562Q  (Read 26386 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
тие кондензатори што се од 4700uF се користат за step-up конвертор кој што се активира кога треба да има поголема излезна моќност. За повеќе инфо прочитај си даташит
Code: [Select]
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/philips/TDA1562.pdf
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Одг: појачало за телефон со tda1562q
« Reply #76 on 18.04.2010, Sunday, 19:24:32 (Edited 18.04.2010, Sunday, 19:26:10) »
Го имам изработено засилувачот порано го користев во автомобил.Но не сум задоволен од мокноста која ја добил.мозеби тоа е затоа што еспериментирав со семата па наместо 4700 ставив кондензатори од 2200 на пиновите (3-5) и(13-15).ми се чинесе како да не ја дава целата мокност. ве молам за помош.и кое коло да го користам за активен филтер за субвуфер во автомобил.однапред благодарам

па незнам засто и како  ти било толку слабо но мене ми пуни дома звучници со 12 бас среднотонец и високотонец еве овие на следниов  линк

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=564.0

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
не му работи како што треба заради тоа погоре што го пишав...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
За тој засилувач дури и 4700uF се малку а камоли што си ставал 2200uF, затоа не ти давал голема снага. А и напонот треба да е повисок (ова во кола неможеш да го изведеш за жал)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
денес го решив проблемот и сум задоволен од мокноста.од невнимание не сум ја поврзал пинот 16 кој го контролира засилувачот дали работи во АБ или Х класа му приклучив позитивен напон и се е решено.имам  стар засилувач од 20 вати Алпине со филтер за ниски тонови дајте ми мислење како да го земем сигналот од филтерот на засилувачот и да го приклучам на влезот на ТДА1562.алпинето е целосно транзисторско од предзасилувачот до излезниот степен
rules are made to be broken

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
А да го видиш овој предобар дизајн? (малку е сложен ама се исплати):

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=450.0
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Ако најдам на интернет ППК   за филтерот кои ми го препорача ке се упрости малку.дали ти лично го имас изработено и какви  се резултатите.БЛАГОДАРАМ   за шемата
rules are made to be broken

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Не го имам изработено но шемата верувам дека е точна.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Одг: појачало за телефон со tda1562q
« Reply #83 on 13.05.2010, Thursday, 01:04:03 (Edited 13.05.2010, Thursday, 01:06:18) »
епа ај конечно да најдам малкус лободно време па да ставам некоја слика од појачалото сто го направив па да почнеме








Споено мислење: [time]13 Мај 2010, 01:05:02[/time]





















Споено мислење: 13.05.2010, Thursday, 01:06:18




















Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еиииии, супер изгледа, ај со среќа да си го користиш, и во иднина подобар да направиш ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
подоброто веке е направено потоцно тоа е фабрика само сум тапа посто несакајки ги избрисав голем дел од сликите кој ги сликав при изработка
инаце ова сто го правам подобро сто викам е за транзисторското појацало

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а тука користиш надворешно напојување ?
дека не го лгедам трафото во кутијата ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
па за во кола ке биде,а има и опција за користење трафо,за да може да го пушта и по дома.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Дека видов грецов спој, а нигде нема трафо затоа се зачудив
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Супер е, одлично а поготово како си ја средил кутијата, добра идеа е да се прави кутија со користење на профили за прозорци!
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.