Author Topic: Појачало за телефон со TDA1562Q  (Read 26982 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
има едни помали кој се негде 5 на нешто и има едни 12 на нешто :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Пишува на нив, 0.1А, 0.15А, 0.2А, 0.3А. Најди некој што не бара повеќе од 0.15А
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
ок фала ви. ке внимавам на струјата позз
rules are made to be broken

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
па многу мало ладење имаш несмее така да ти прави но стај си кулер и немаш проблем

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
giga watt  па целото кукиште ми е ладилник а ако се прашуваш зашто интегралците ми се ставени првин на посебни ладилници па пото тие ладилници зацврстени за целото кукиште епа сеа ке ти кажам. Тие електролиските конензатори трите големи се многу високи и од нив неможе да се заштрафи итегралецот е сеа јас ако го заштрафев интегралецот директно на кутија утре ако ми се расипе нешто и ако сакам да го видам долниот дел од плочката или ке треба да ги корнам интегралците или ке треба да ја размонтирам цела кутиа е арно ама за да не се прави сето тоа јас ги ставив на посебни ладилници и тие ладилници ги заштрафив за кутија и доколку некогаш сакам да ја видам плочката од кај лемовите ги отштрафувам ладилниците и само  ја кревам нагоре дали е сеа јасно  ???   ;D

Eeeeeeee, така веќе може, јас мислев дека само кулерот ги лади ладилниците на интегрираните кола и дека нема физички контакт меѓу нив и алуминиумското куќиште. Штом си ги зашрафил за алуминумското куќиште, мука нема да имаат интегрираните кола ;). Башка, глеам си пошал дека не дига повеќе од 60 степени, тоа е супер вредност, као среќа мојот процесор да не дигаше повеќе од 60 степени, хахахахаха :D :D :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
hahahahaha :P

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
ми се слуша шум на воферот кога го стартувам моторот и кога ги мењам траките на цд-то.какви кондензатори да користам за да се намалат тие шумови сигурно и некој друг го имал сличниот проблем.
rules are made to be broken

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
што кола возиш друже?

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: појачало за телефон со tda1562q
« Reply #113 on 15.05.2010, Saturday, 18:31:23 (Edited 15.05.2010, Saturday, 18:41:35) »
Не е битен моделот..битно е да се спасам од шумот некако

Споено мислење: 15.05.2010, Saturday, 18:41:35
или по моделот на колата се ставаат кондензатори можеби  ;D
rules are made to be broken

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Не е битен моделот..битно е да се спасам од шумот некако

Споено мислење: [time]15 Мај 2010, 18:41:35[/time]
или по моделот на колата се ставаат кондензатори можеби  ;D
Поновите автомобили работаат на малку поинаква техника и не мора да е од колата внесен тој шум
доколку се работи за некој постар автомобил кој има платина може да е од тоа внесен тој шум
затоа те праша човекот
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: појачало за телефон со tda1562q
« Reply #115 on 15.05.2010, Saturday, 18:53:30 (Edited 15.05.2010, Saturday, 18:55:33) »
 хе хе не е постар од мене-фиат пунто мк2 2000год..нема пратинка во тоа сум сигурен со електронско палење е.

Споено мислење: 15.05.2010, Saturday, 18:55:33
шумот е генериран од моторот кој го движи цд-то ( се слуша шумот при помена на песна или кога го чита цд-то)
rules are made to be broken

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Ако се работи за вуфер значи дека не ти требат високите фрекфенции, пробај стави паралелно на влезот од колото 100nF кондензатор за да се намалат високите а со тоа и шумот. Ако не се намалуваат доволно стави поголем кондензатор (1uF).
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
danix01 пробај вака како што ти кажува борче

а што звучник користиш колку вати е ? го пуни  ::)

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: појачало за телефон со tda1562q
« Reply #118 on 19.05.2010, Wednesday, 17:14:37 (Edited 19.05.2010, Wednesday, 17:22:44) »
не знам точно каква марка е некој ефтин го купив од автопазар инаку е tube subwoofer.Па да добро тресе за таков ефтин звучник

Споено мислење: 19.05.2010, Wednesday, 17:22:44
А за шумот како да нема спас од негопробав со кондензатори не бидна ништо.СЕга ке почнам да менувам се на ред кабелот за сигнал е неквалитетен тој е на ред за промена.
rules are made to be broken

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
купи си квалитетен оклопен микрофонски кабел,и сам направи си го,ако немаш оклопен кабел можеби ти поминува до некој кабел низ кој тече струја и создава вакви пречики.