Author Topic: Прашање за засилувач за бас гитара  (Read 2860 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Прашање за засилувач за бас гитара
« Opened on 22.07.2011, Friday, 20:45:47 (Edited 26.07.2011, Tuesday, 23:32:04) »
сега почнав да го правам засилувачот за бас гитара за другарче едно, и батка даде една шема
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=3999.90
(скроз на крај е мислењето на батка)

и сега со прашањата..
на шемата пишува дека треба да се напојува со +/-18V и звучник од 8оми и ке има моќност од 15W
јас ке го напојувам со +/-15V и звучник од 4оми 25W, па дали ке може така да го терам, за да не рикне звучникот. на даташитот за TDA2030A имаше график еден за влезна побуда и излезна моќност па пишува дека за моќност од ~20W е потребно влезен сигнал од 500mV.

Code: [Select]
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/stmicroelectronics/1459.pdf
10та слика е тој график па дали може да се ограничи некако максималниот влезен сигнал. јас се мислам со диода некако да се ограничи на 500mV (ако најдам некоја таква диода) и на влез да ставам тример (или потенциометар за регулација на volume-то) за да не ги премине тие 500mV. па што мислите за идејата за ограничување на влезниот сигнал за да не ми цркне звучникот...иако ке му напоменам да не го пушта до крај засилувачот, ама што си е сигурно сигурно си е ;D.

и за крај трафото што ке го користам е 40W 2х11V доста ке му е толкаво трафо??? мислам дека е и повеќе од доста али ај јас да си прашам :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Нема да имаш проблем,освен што за 4 омски звучник ИК повеке ке грее,па стави го на поголем ладилник.За ограничување на излезната моќност можеш да ставиш на влезот некој отпорник или тример па со него да ограничуваш влезен напон.Пробај ( по пат на проба) колку би бил вредноста на отпорникот,а на место на тример би одговарал од 47к до некои 100к.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
мислиш напонски делител со отпорници да правам??? јас се се мислам со тример да го правам да биде поврзан како напонски делител, зашто така барем наједноставно ке биде да се направи, за да нема многу зафрканции...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве на вакво нешто мислам

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
да да и јас на нешто такво мислев, па и така ке го правам...сега понеделник да дојде делови да се соберат па да почнам со правење :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
го направив засилувачот, арно ама кога ке се уклучи во струја звучникот брчи само, влезот му го споив со маса и пак си тера така...напојувањето е со 3 кондензатори 1500, 1000 uF и 100nF за + и - напојувањето, па што би можело да му биде...интегралецот ми е стар па се мислам дека он е зафркнат, па утре ке треба да одам да си земам друг, ама па што друго би можело да му биде???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Веројатно е до интегралното коло,макар што сепак провери и друго.Исправувачот пробај го на друг уред и види дали добро работи и филтрира.Кратко спој го влезот на самиот појачувач и при краток спој на влезот (кон масата) појачувачот не треба да бруи!!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
вчера направив посебна плочка за појачалото, залемив сите делови го уклучив и се спржи интегралецот, а и тој сумљив ми беше па гајле ми е за него, отидов купив интегралец еден го ставив и пак правеше така, премногу се тресеше звучникот и го исклучив. го одлемив звучникот и мерев што напони има на излез и некои 100мV DC имаше и скоро исто AC. пак го уклучив и пак така брчеше звучникот па го извадив тој кондензаторот од 220nF што е на излез и супер си работи па ке може ли така да го оставам без тој кондензатор и отпорникот да работи? и ако може колкава кутија да му скоцкам...звучникот има дијагонала од 10cm (4").... и ке може да му ставам некој кондензатор на излез за заштита од DC напон? или не му треба???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Кондензаторот 220nF и отпорникот формираат т.н. зобел-филтер што би требало да ги неутрализира ефектите од индуктивноста на звучникот и да му го олесни животот на интегралецот, ама кај тебе очигледно е обратно :), иначе слободно можеш да го изоставиш...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
сега пак го пробав со тој кондензаторот и пак брчеше, па без него ке биде и го пробав со еден тон генератор од компјутер и тоа звучникот прилично добро се тресеше :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
вчера направив посебна плочка за појачалото, залемив сите делови го уклучив и се спржи интегралецот, а и тој сумљив ми беше па гајле ми е за него, отидов купив интегралец еден го ставив и пак правеше така, премногу се тресеше звучникот и го исклучив. го одлемив звучникот и мерев што напони има на излез и некои 100мV DC имаше и скоро исто AC. пак го уклучив и пак така брчеше звучникот па го извадив тој кондензаторот од 220nF што е на излез и супер си работи па ке може ли така да го оставам без тој кондензатор и отпорникот да работи? и ако може колкава кутија да му скоцкам...звучникот има дијагонала од 10cm (4").... и ке може да му ставам некој кондензатор на излез за заштита од DC напон? или не му треба???
Веројатно имаш проблем со  шемата и плочката.Стави нацрт на штампата да видиме каде е грешката.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON


најверојатно ке ви се чита, лево е влезот десно е излезот (ако неможете да приметите) и потенциометарот се поврзува со жици затоа има оставени такви дупчиња кај кондензаторите...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Прашање за засилувач за бас гитара
« Reply #12 on 27.07.2011, Wednesday, 21:51:03 (Edited 27.07.2011, Wednesday, 21:56:11) »
Гледано вака е ОК.Ама да не го ставаш ИК наопаку? Ова е всушност изглед на монтажната страна!!! Ако вака си ја направил штампата,значи ако ова е изглед на печатената плоча од страна на бакарната фолија,тогаш печатената плоча е обратно  поставена.

Споено мислење: 27.07.2011, Wednesday, 21:56:10
Еве спореди со една варијанта од ТДА2030

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ова е гледано одозгора од кај што се ставаат деловите...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Тогаш провери дел по дел -или  некој дел имаш пробиено (елко) кондензатор, или е до исправувачот.Провери дали исправувачот дава еднакви + и - напони (да се приближно исти + и - напонот спрема масата!).Ако се разликува повеке од 5% може да биде пробиен ИК .Трета варијанта - и тој ИК уште на лемењето да е оштетен или целата серија на интегралци да е фалш! ;D