Author Topic: Во Македонија се отвара фабрика за кондензатори  (Read 3230 times)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Во Македонија се отвара фабрика за кондензатори
« Opened on 30.06.2011, Thursday, 23:10:24 (Edited 01.07.2011, Friday, 01:17:42) »
Нова инвестиција во слободната економска зона Бунарџик. Фабрика за производство на кондензатори ќе гради Кемет електроникс, една од најпознатите американски компании. Владата и првите луѓе на компанијата го потпишаа договор за влез.

Code: [Select]
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=44&egId=14&eventId=77103
Компанијата ќе прави електролитски кондензатори.
Ќе имаме ефтини електролити :) ;)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
се надевам дека ке има на нашиот пазар од тие електролити.... а за поевтини кој знае
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
се надевам дека ке има на нашиот пазар од тие електролити.... а за поевтини кој знае

Па што викаш, може и само за извоз да одат ...

Споено мислење: 30.06.2011, Thursday, 23:17:59
Ама ќе ми биде мерак да видам електролит Made in Macedonia  :) :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
хаах можам да замислам како ќе биде ако оваа компанија пример продава кондензатори на Philips или на некој други јаки фирми за произвотство на радио и ТВ опрема. Доаѓа до дефект пример на телевизорот го отвараш за поправка и внатре гледаш кондензатори Made in Maceodonia. Супер  ;D

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Ке типишат Маде ин ЕУ.
Иако не сме у ЕУ   ;D ;D ;D
Сеуште  ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не пратите многу економија - и во Италија ја затворија единствената фабрика за кондензатори,а кај нас ке отвореле?????
Да видиме!? ;D Дали некој од вас знае дека пред 20-тина години во Гевгелија имаше фабрика за керамички кондензатори????  8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
се надевам дека ке има на нашиот пазар од тие електролити.... а за поевтини кој знае

Џабе се надевате, тоа се за извоз ќе оди :S, најверојатно...

Ама ќе ми биде мерак да видам електролит Made in Macedonia  :) :)

И тоа најверојатно нема да го пишува, ќе пишува Made In Japan (или некоја друга држава во која се знае дека се произведуваат квалитетни кондензатори), ако потекува од тука не значи да ке мора да пишат дека е од тука, имаат фабрики низ цел свет може да пишат што сакаат :S.

Што знам, може и во право да си, ама чисто се сомневам дека ќе пишува Made In Macedonia :S. Не сум песимист, едноставно сум реален, никој не ја знае Македонија како одличен произведувач на кондензатори :S, нема поента да ја ставата како земја на потекло, само ќе си го упропастат бизнисот :S.

Дали некој од вас знае дека пред 20-тина години во Гевгелија имаше фабрика за керамички кондензатори????  8)

Е ова не сум го знаел (интересно е да се знае чисто како информација), ама претпоставувам дека никаде на нив не пишувало Made In Macedonia. Ако грешам, корегирајте ме...

Не пратите многу економија - и во Италија ја затворија единствената фабрика за кондензатори,а кај нас ке отвореле?????

Можеби поради прескапата работна рака, не мора да значи дека пропаѓа фирмата или нешто слично, едноставно, тука има поевтина работна рака.

Искрено, верувам дека ќе ја отворат, но не верувам дека на кондензаторите ќе пишува Made In Macedonia. Имам видено делови на кои пишувало Made In USA, а од USA ни U немаат (од километар може тоа де се види кај некои делови). Што би ги спречило да фалсификуваат дека некој дел кој е произведен тука дека е произведен на некое друго место?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
На кондензатрорите од Гевгелија стоеше знакот на ЕИ Ниш ;D ;D Нешто сумјам за отворање на фабрика за кондензатори во Европа,бидејки три Кина затвори.....А и батки мои, се уште немаме квалификувана работна рака  за тоа.Навистина мислам така.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
А нели во Бугарија има фабрика за кондензатори?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Пред да влезат во ЕУ ја затворија,мислам. Имаат фабрика за звучници во Благоевград,добро работи :D :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па добро, тогаш каде се произведуваат сега кондензатори ако и во Кина почнале да ги затвораат фабриките ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Исто се случува и со кинеските фабрики за РАМ мемории.За да ја покачат цената де ги затвораат( де ги отвораат) за да ја одржат вештачки цената на РАМ-от.Фабриките си работата,ама тие велат * ги затворивме!!* :D :D Сега бараат земји како Македонија ,Србија,Грција.... со висок степен на невработеност ,каде можат да пласираат технологија ,а работната рака е евтина.Ама ЕУ не им дава тоа да го прават во близина на нивните граници.И Србија ке мора некои кинески фирми  да затвори на своја територија ,ако сака влез во ЕУ! :o

stefanjanevski

  • Guest

Споено мислење: 30.06.2011, Thursday, 23:17:59
Ама ќе ми биде мерак да видам електролит Made in Macedonia  :) :)
[/quote]

Па тие што си ги прават кондензаторите се од Америка, со преставништо во Македонија, што значи дека пак на кондензатори ќе пишува Made in U.S.A :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Исто се случува и со кинеските фабрики за РАМ мемории.За да ја покачат цената де ги затвораат( де ги отвораат) за да ја одржат вештачки цената на РАМ-от.Фабриките си работата,ама тие велат * ги затворивме!!* :D :D Сега бараат земји како Македонија ,Србија,Грција.... со висок степен на невработеност ,каде можат да пласираат технологија ,а работната рака е евтина.Ама ЕУ не им дава тоа да го прават во близина на нивните граници.И Србија ке мора некои кинески фирми  да затвори на своја територија ,ако сака влез во ЕУ! :o

Сакаш да кажеш дека вештачки ги одржуваат ценаите на кондензаторите со отворање и затвроање на фабриките? Па тоа може и кај нас да го прават, не мора во Кина ;D.

Па тие што си ги прават кондензаторите се од Америка, со преставништо во Македонија, што значи дека пак на кондензатори ќе пишува Made in U.S.A :D

Па тоа ми беше поентата ;), ако не повеќе, барем ќе пишува Made In Japan бидејќи сите веќе знаеме дека скоро ништо не се произведува во Америка, па ако стават Made In USA, ептен ќе бидат „проѕирни“ ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Се согласувам за тоа, а ако стават made in Macedonia што ќе се случи тогаш?