Author Topic: Еве нешто новo и можеби интересно со ЛЕД диоди и пик.  (Read 2645 times)

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Еве нешто ново и можеби интересно со LED диоди и PIC
« Reply #15 on 01.07.2011, Friday, 11:15:43 (Edited 01.07.2011, Friday, 21:43:16) »
Еве ја и монтажната шема


Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
НПН тип се транзисторите?Имаш грешка,не ти се поврзани на минус емитерите нивни(на транзисторите).И имаш спој таму кај кондензаторот(од 100Нано ако е) одма под стабилизаторот(кај мостот-жичката).

stefanjanevski

  • Guest
Тој од 100nF кај што е споено се тое е заземјувањето. А за транзисторите тие се БЦ547 тие ти што ми ги даде. Ако треба да се свртат некако кажи

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
еве ти каде се стрелки за грешките.

stefanjanevski

  • Guest
Тие што ми ги имаш обележано се ми се поправени, значи нема споеви со водовите, ги поправив уште пред да ја изгорам во киселина. Сеа некој друг проблем да не има што не светат сите диоди?

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Емитерите сите ти се врзани на базата од последниот транзистор наместо на маса, тоа поправено ти е на плочката?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

stefanjanevski

  • Guest
Треба да ги свртам транзисторите? Ако е тоа не сум го направил тоа, а не ни знам како треба. Дај помош :D

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Не треба да ги вртиш, туку плочката не ти чини, изгреби го тој водот таму што ги спојува емитерите на базата од третиот транзистор и поврзи го на маса.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

stefanjanevski

  • Guest
Мене сите емитери ми се споени во едно и потоа сите одат на заземјување. Сеа ти кажи ми што треба јас да им направам?

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Мене сите емитери ми се споени во едно и потоа сите одат на заземјување. Сеа ти кажи ми што треба јас да им направам?
значи не треба да ти одат кон отпорникот(види на твојата плочка),туку треба на маса да одат.Размисли малце,ќе ја најдеш грешката :D

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Еве нешто нови и можеби интересно со ЛЕД диоди и пик.
« Reply #25 on 01.07.2011, Friday, 14:46:55 (Edited 01.07.2011, Friday, 16:52:29) »
Ама мене емитерите не ми одат кон никаков отпорник. Ти кажувам сите емитери ми се споени во едни и се поврзани на заземјување. Никаде не одат на отпорник. Ако гледаш некаде на шемата такво нешто обележи го.

Споено мислење: 01.07.2011, Friday, 16:52:29
ДАЈТЕ БЕ ПОМОШ, ИТНО МИ Е!!!!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
еве ти тоа како ти оди на плочката,треба да одат на минус,тебе ти се поврзани на отпорникот(од микроконтролерот)не треба така.Со зелено ти е обележано тој спојот кој не треба да биде таму

stefanjanevski

  • Guest
Таа врската што оди до отпорникот кај мене на плочката ја нема. Мене вака ми е плочката од позади. Таа зелената линија ми е обична жица додадена отпосле, којашто сите емитери ги спојува со заземјувањето.


Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Еве нешто нови и можеби интересно со ЛЕД диоди и пик.
« Reply #28 on 01.07.2011, Friday, 18:48:26 (Edited 01.07.2011, Friday, 18:54:57) »
Па што си ја ставил тогаш оваа монтажна шема ако плочката ти е различна, пола страна напунивме со постови за џабе, сликај ја почката од доле и стави ја неа.
И уште една работа - пишување само со големи букви се смета за дерење, ова ти е прва опомена!
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Еве нешто нови и можеби интересно со ЛЕД диоди и пик.
« Reply #29 on 01.07.2011, Friday, 18:57:22 (Edited 01.07.2011, Friday, 20:58:09) »
Еве и таква слика, да видите



Споено мислење: 01.07.2011, Friday, 20:58:09
Знае ли некој во што може да биде проблемот.