Author Topic: Препорачајте фабричко појачало  (Read 1808 times)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Насловот кажува се, препорачајте некое фабричко појачало кое ми е за професионални апликации, неќам негде да ме усрами, ми треба за жива свирка, нешто снажно, ама со разумна цена, до кај 250 евра.

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Не сум баш сигурен дека за тие пари ќе успееш да најдеш таков засилувач.Освен на старо....

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Препорачајте фабричко појачало
« Reply #2 on 16.05.2011, Monday, 07:47:11 (Edited 16.05.2011, Monday, 07:53:14) »
Со препорака Biema W110 цена 300 ЕУ.Види на Гоогле. Многу е појако одошто изгледа.

Power Output TA 1KHz THD? 1% 8 Ohms Stereo : 100W  W
Power Output TA 1KHz THD? 1% 4 Ohms Stereo : 170W  W
Input sensitivity : 1V
Input Impedance : 20K Ohm
Frequency Range : 10Hz-50KHz-1.5dB
S / N ratio (RMS) : > 85dB
Channel Separation (8 OHM 1KHz) : > 70dB
Damping factor f = 1KHz 8 OHM : > 150
Type of output stage : AB
Protection : Short Circuit DC fault AC line fuses
Indicators : Power (Blue) Clip (Red) PROT (yellow)
Cooling : Variable speed Fan
Office of the front panel : Level ACH, BCH Power Switch
Switches on the rear panel : Ground / Lift Switch
Input connector : Bal1 / 4 ", unbal RCA
Output Connector Type : Binding posts 2-pole, 4-pole Speakon
Power consumption : <140W
Power supply : AC 115V/230V 50 ~ 60Hz

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Па и не е некоја снага, ова за во затворено ке загини, а не е некоја лоша марка, за 170 вати ги имам дома, имам беринџерка, нешто како беринџер еп2500, што мислите за ова, многумина се жалат, зошто??

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Разгледај по огласиве Syrus (пазар3, реклама5), имаш многу добри моќни засилувачи на старо за добра цена, а мислам дека и Baze продаваше доста моќен снагатор за евтина цена :).

Offline tefe_negro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Одг: Препорачајте фабричко појачало
« Reply #5 on 16.05.2011, Monday, 13:28:53 (Edited 16.05.2011, Monday, 14:14:08) »
Zainteresiran li si za ova  
Code: [Select]
http://www.phonic.com/en/xp-2000-en.html
Пишувај кирилица - кодирај линкови!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
За 250 ЕУ колку нудиш тоа е најдобро што го има на пазарот( мислам ново!).Второ,не го споредувај со 2500-тката,дури е мислам на 4 ома многу подобро и постабилно од Беринџерот!!Да не биде реклама,можам да ти понудан и други(многу појаки!!) модели,ама ни приближно до 250 ЕУ.

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Епа сега немора да е точно 250 евра, и немора да е ново, пошто тоа ако работи нема врска колку старо е.

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
А за беринџерот немате добри коментари ? Какви се вашите мислења за него бидејќи јас планирам да купам еден таков на старо, а цените им се движат околу 250 евра. Максимум со што би располагал се 300 евра.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Еве нешто од реклама5, па ти разгледај можеби ќе ти се допадне некое ;).

Code: [Select]
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=uCut7vKAfK4=&type=&new=&file=uxYFy7VMG7ObgS155d6dig==&q=mBoFQF96u/QcJFZhwTLyVFgP/sYqDiXhVUnoNCJAKnset3/grHjmEec6Q01img3GLldvlIQCvnaaVaqmq%20vVjxCxt3ymEzzz73WgwiHl400=
Code: [Select]
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=8cOSBJBfAzM=&type=&new=&file=uxYFy7VMG7ObgS155d6dig==&q=mBoFQF96u/QcJFZhwTLyVFgP/sYqDiXhVUnoNCJAKnset3/grHjmEec6Q01img3GLldvlIQCvnaaVaqmq%20vVjxCxt3ymEzzz73WgwiHl400=
Code: [Select]
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=TZwOrwPKSC8=&type=&new=&file=uxYFy7VMG7ObgS155d6dig==&q=mBoFQF96u/QcJFZhwTLyVFgP/sYqDiXhVUnoNCJAKntb/bfIOuFCst9NbgZWur/qkjZpk/FHQBbxeKDVRY8BgLDXynYMWN798N7xqP4XJeU=
Code: [Select]
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=XEBuwV7dsOY=&type=&new=&file=uxYFy7VMG7ObgS155d6dig==&q=mBoFQF96u/QcJFZhwTLyVFgP/sYqDiXhVUnoNCJAKntb/bfIOuFCst9NbgZWur/qkjZpk/FHQBbxeKDVRY8BgLDXynYMWN798N7xqP4XJeU=

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Овие ги имам видено неколку пати, само мене прашањето е дали ке ме служи долго и добро и која е најдобрата марка со најдобрата снага за тие пари.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Препорачајте фабричко појачало
« Reply #11 on 16.05.2011, Monday, 17:18:01 (Edited 16.05.2011, Monday, 17:19:36) »
А за беринџерот немате добри коментари ? Какви се вашите мислења за него бидејќи јас планирам да купам еден таков на старо, а цените им се движат околу 250 евра. Максимум со што би располагал се 300 евра.

Behringer не би купувал ни ако се последна аудио опрема на планетава. Евтини копии на познати марки прават, ништо повеќе. Се имам зезнато, затоа и препорачувам да не се купува.

Овие ги имам видено неколку пати, само мене прашањето е дали ке ме служи долго и добро и која е најдобрата марка со најдобрата снага за тие пари.

Не постои нешто што ќе трае долго време, ќе има супер перформанси, ќе биде моќно и ќе биде евтино. Такво нешто (општо зборувам, не само за засилувачи) ќе најдеш само ако некој сака да се „отараси“ од него, па да ти го даде за смешно мала сума (ова зборувам на старо се разбира), а за да начекаш нешто такво, ќе треба да бараш едно сигурно едно 6 или 7 месеци секојдневно, од печатени огласници, до online огласници, до распрашување, итн. Јас така имам начекано Pioneer CDJ-100S, пар ги земав за 450 евра (на старо, но многу малку користени, и тоа во домашни услови, се познаваше, значи не биле „влечкани“ по „журки“ итн., инаку, за тие што не се информаирани, еден CDJ-100S е околу 420 или 430 евра на ново да се купи, на времето, сега не знам дали сеуште ги произведуваат и ги продаваат), ама дур да ги најдам за таа сума на пари, секој ден сум киснел по минимум еден час над весници и online огласи за да ги најдам (газдата на CDJ-ките очигледно сакаше да се „отараси“ од нив, па ги даде за (реално гледано) многу пмала сума од тоа што вредат (комотно можеше да ги даде за 700 евра ако малку почекаше да се јават заинтересирани купци)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сириус,знаеш како велат * Најдобрата кола е новата кола!* .Проблемот со половните работи е во тоа да пронајдеш случајно (навистина случајно!) нешто добро. Од долгогодишно искуство им велам на сите дека ако купуваш половно влегуваш во ризик толку - колку што мислиш дека си заштедил!! Зборувавме за професионализам и аматеризам.Професионалец за мене е човек кој го купува најдоброто кое во тој момент може да си го дозволи.Новото ,од продавница е секогаш најдобар избор,*прв газда* што се вели. Но,професионализмот не трпи импровизации ,кои некогаш многу болат.Подобро ново појачалце од 200 вати ,отколку половно од 400,кое не ти е сигурно ,а го работиш 6-7 часа и стрепиш дали ке прегрее,дали ке шчури... Не може никој да ме убеди дека рачно правеното може да се носи  со вистинско,професионално,појачало.Не бадијата меѓу музичарите се купуваат * Маршали*,*Фендери* *Трејс Елиот* или *Yамана*! Се знае што е *Шур* за микрофоните, *Електро Воис* или *JBL*  меѓу звучниците... Сега, велат *колку пари-толку музика*.Меѓутоа,собери пари и купи најдобро што можеш!!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одлично речено Батка, 100% се согласувам со тебе. Исто и јас викам, подобро послабо појачало ама НОВО! Одколку појако ама половно со скриени маани и недостатоци.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
А разликата во јачината помеѓу беринџерот и биема е доста голема т.е. приметлива или не? Јас го имам слушнато само беринџерот и сум прилично задоволен од него.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680