Author Topic: Ми треба помош околу сервисирање на појачало.  (Read 1289 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Имам појачало филипц 370 DC. Биејќи е наменето за 8 омски звучки, а ја го терав на 2 оми почна да зафркава. Кога е на 8 омски или 4 омски звучници не прајт проблем, но ако го ставам на 2 оми почнува да дисторзира многу брзо. Порано не прајше така, после некое време почна да прајт така. Мислејќи дека се излезите ги менив транзисторите, но се случува истото. До што може да е проблемот, и ако има некј шема за појачалото ќе го замолам да ја стави. Фала.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Можно е да се некои од кондензаторите во излезниот степен, едноставно се истрошени и веќе не може да ја издржат таа јачина на струја која протекува низ нив :S. My 2 cents ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
мислиш на кондензаторите од напојувашето...? нема кондензатори во излезниот степен, некои од неколку пико ради осцилации, керамички, а и освен 2 кондензатори од 10к микрофарадеји нема некои поголеми(до кај 470) па така да не верувам дека има спрежен кондензатори.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
...а и освен 2 кондензатори од 10к микрофарадеји нема некои поголеми(до кај 470) па така да не верувам дека има спрежен кондензатори.

Што функција имаат тие од 10.000uF?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
одма после грецот се, за пеглање на стујата. Може грецот да е делумно заминат па да не може да снабди доволно струја па да деформира пред време ? 

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Имам појачало филипц 370 DC. Биејќи е наменето за 8 омски звучки, а ја го терав на 2 оми почна да зафркава. Кога е на 8 омски или 4 омски звучници не прајт проблем, но ако го ставам на 2 оми почнува да дисторзира многу брзо. Порано не прајше така, после некое време почна да прајт така. Мислејќи дека се излезите ги менив транзисторите, но се случува истото. До што може да е проблемот, и ако има некј шема за појачалото ќе го замолам да ја стави. Фала.

Дечки, први април замина, дајте малку посериозно!
Имаш нога за чевли број 48, ама си ги втерал во чевли број 42 и нешто почнало да те зафркава? А што очекуеше? Појачало наменето за 8 омски звучници не смее да се користи на 2 ома! Може да трпи некое време, исто како нога број 48 во чевли број 42, ама..
GigaWatt, проблемот не е до кондензаторите, до умот е..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе менувај се по ред,па ке видиш каде е проблемот! ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Абе менувај се по ред,па ке видиш каде е проблемот! ;)

И јас така мислам, но би се „обложил“ не некој пасивен елемент, најверојатно некој кондензатор ;).

Ако имаше сервисна шема, многу полесн ќе беше. Мада и без сервисна шема, но со сигнал трасер при рака, може да се заврши работи ;). Само следи го сигналот и види по кој елемент се јавува избличувањето, тој е елементот кој го венсува избличувањето ;). Скоро 100% сум сигурен дека е некој електролит низ кој поминува сигналот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Дали е овој Филипс  во прашање.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Да тој Филипс е . Нема таков инструмент . ако ги менува дел по дел сите порано ново ќе напраа  ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да тој Филипс е . Нема таков инструмент . ако ги менува дел по дел сите порано ново ќе напраа  ;D

Ако имаше ESR метар, можеше да измериш колку се суви електролитите во засилувачот, барем тие низ кои поминува аудио сигналот, но ако немаш :S, нема друга опција освен дел по дел да ги менуваш сите и да видиш каде е проблемот :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
нема ни тоа, само нимер за напон отпор и струја   :-X, мада на влез немат кондензатор спрежен.
Може да е нешто до предзасилувачот?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Може да е нешто до предзасилувачот?

Не верувам, бидејќи засилувачот бил тој кој бил „фуран“ до своите максимални граници, не предзасилувачот ;).

Не мора да значи дека само низа спрежен кондензатор може да минува сигналот, може да минува и низ кондензатор по диференцијалниот засилувач (ако го има, би требало да го има, обично вакви конструкации на засилувачи скоро секогаш имаат и диференцијален степен).

Моја лична препорака, прво најди сервисна шема, или само шема, анализирај ја, види низ кои гранки поминува аудио сигналот и види дали ви тие гранки може да има некоја компонента која поради истрошеност (прегреаност) може да прави проблеми ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
епа то е фрката- ја нема шемата... затоа пишав ако има некој да ја постира..... инаку има ептен заштити и некој си степен  против дисторизија- ама ја бев упорен и све повода замина :) инаку, па нели диференцијалот е дел од предпојачалото ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
инаку, па нели диференцијалот е дел од предпојачалото ?

Зависи, кај постарите модели на засилувачи предзасилувачкиот и засилувачкиот степен и не се баш многу добро раздвоени :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."