Author Topic: Дали нуклерна резонанса е причина за уништување на разни атомски централи  (Read 1314 times)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Kolku ima vlijanie eksplozija na atomski centrali da predizvika vlijanie na drugi reaktori dosega sluckite vo svetot pokazuvaat deka e mozno i covekot uste neznae se za tie vlijanija na dalecina,se slucija mnogu nesreki na atomski reaktori
Z33MK

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
да ти кажа право чим научници не знаат па ние од кај бви знаеле, но познато е дека експлозијата има шиток радиус на влијание, така да на 5-6 километри околу неа, каде што све навидум е здраво, н еден полупроводник не останува читав, поради силната јонизација. Ако мислиш за јапонија, тука влијаат и други фактори, како земјотресите и цунамите, но само еден господ знае што точно се дешава при делење на јадрото. Инаку сепак околната радијација би требало да ја соберат , мслам дека беа јаглеродни плочи кои служат за регулација на експлозијата на ураниумот, кои би го заштитиле реакторот од верижна експлозија. Исто така треба одредена концентрација на ураним за да се случи експлоија, мада нуклеарниот одпад се шири и до неколку илјади километри. Инаку што се однесува до мене господ дај и јаглен и сонце и природен гас кои при неконтролирна експлозија не можат да причинат толкава штета и со последици кои би траеле со милиони години.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Makedonija e bogata so podzemno toplinski vodi sto mnogu malku se koristat da se namali zavisnosta od naftata
Z33MK

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ја користеа ваму во нисточниве делови во мк за оранжерии.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
топлата подземна вода се користи главно во оранжерии. иако таа има голем потенцијал сеуште не е доволно искористен. како што слушав на вестите до ексползија во јапонија на нуклеарна централа дошло поради прегревање на реакторот и топење на контролните јаглеродни плочки кои што ја регулираат делбата на атомите односно ги спречуваат неутроните да навлегуваат во понатамошна верижна реакција што би предизвикало ексползија. исто така кажаа дека сите водни пумпи  ги имало 3 секоја се активирала доколку еден запре, но само едно нешто не ми е јасно како успеале да си дозволат да откажат сите 3 пумпи со што се запрел протокот на вода во реакторот. истотака слична е ситуацијата и во чернобил, поради човечка грешка се случила хаварија, за повеке детали гледајте го документарецот го има на youtube.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Вака сега, во Чернобил 3 минути пред експлозијата е почната сигурносна процедура која ке ги тестирала помошните пумпи при намалување на излезна моќност. За да ја намалат излезната моќност биле спуштени јаглеродните прачки и се намалило генерирање на пареа и излезот се намалил до 3%. Но тука поради недостаток на комуникација помеѓу тимовите не самошто биле вклучени електричните за сигурност биле вклучени и дизел пумпите. Со ова се изладила водата и се изгубила сета пареа. За да компензира од собата за контрола реакторот се става на 100% моќност. Бидејќи парата ја снемало електричните пумпи се исклучиле поради моќност под 3%. Сега пак доаѓа недостатокот на комуникација и дечкото што ги вклучил дизел пумпите видел слаб притисок на пареа па веднаш ги исклучил и кога ке додадеме 100% моќност и извадени контролни прачки, со две исклучени пумпи, реакторот се стопил, го пробил бетонот под него и во допир со водата се добива експлозија која го раширила отпадот насекаде.

Kolku ima vlijanie eksplozija na atomski centrali da predizvika vlijanie na drugi reaktori dosega sluckite vo svetot pokazuvaat deka e mozno i covekot uste neznae se za tie vlijanija na dalecina,se slucija mnogu nesreki na atomski reaktori

Еве да земеме околу Париз, градот на светлината, има 8 нуклеарни централи. Така да тие би имале најголеми шанси верижно да екслодираат. Но сите централи имаат веројатно заштита од ЕМИ, бидејќи се под земја нема да имаат проблеми со shockwave-от од експлозијата, и во случај на недостаток на струја сите имаат помошни дизел генератори за пумпите. Моја претпоставка е дека експлозија на еден реактор многу малку ке допринесе за експлозија на друг.

Инаку во Фукушима беше многу мало ширењето на радиоактивни материјали, за разлика од Чернобил што буквално со тони се имаат фрлено во воздух расецкани на микроскопски парчиња од хидрогенската експлозија.



Споено мислење: [time]15 Јуни 2013, 08:24:55[/time]
Исто така треба одредена концентрација на ураним за да се случи експлоија, мада нуклеарниот одпад се шири и до неколку илјади километри.

Инаку ураниумот не експлодира, експлодира водата која е околу него која што кога ке добие доволно енергија се дели на хидроген и кислород што е кабум комбинација. Затоа Фукушима претрпе помала експлозија, бидејќи имаше помалку вода, додека Чернобил поради резерварите под реакторот(можеби непрактичен дизајн) имаше многу повеќе енергија за експлозија.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
точно се согласувам за тоа во чернобил истото го кажаа и на тв и колку што јас имам слушано, но сепак се потврдува моето мислење, причината е човечка грешка односно недоволна комуникација. сето тоа во чернобил било планирано како тест на еден од реакторите да не дојде до забуна.како што кажа ти 100% моќност и ладење на нула реакторот буквално се стопил го пробил зидот и при судирот со вода се добила силна експлозија која го подигнала и исфрлила 1000тонскиот капак на реакторот. при што (гледав на документарецот) целиот метал се стопил и се растекол. огромен број на радиоактивни честички било ослободени, и најголем број од тие честички се наогаат не во реакторот туку ву некоја околна шума(red forrest chernobyl).истотака во врска со тоа дали 1 експлозија може да направи верижна реакција, моето е мислење дека неможе бидејки технологијата е толку напред што самите тие реактори имаат огромна заштита. и јас колку што знам ураниумот не експлодира туку изотопот на ураниум235, ураниум238 при средба со неутрон се дели на две јадра при што се ослободува огромна кинетичка енергија т.е. топлина при вака топлина доага до дела на водоата и како што кажа ти се добива експлозивна реакција.
Kure je kupio novog BMW-a