Author Topic: Проект за SubWoofer  (Read 1299 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Проект за SubWoofer
« Opened on 13.03.2011, Sunday, 07:19:08 »
Малце посериозен проект за посериозни градители.
Code: [Select]
http://www.megaupload.com/?d=CXUAALIA

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: Проект за SubWoofer
« Reply #1 on 13.03.2011, Sunday, 12:42:09 »
Посериозен проект и финансиски и просторно ,  за волкав бас ке ти треба хангар(или кино сала) а не дневна соба  :D. прилично неисплатливо во однос на цената особено за засилувачот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Проект за SubWoofer
« Reply #2 on 13.03.2011, Sunday, 12:51:36 »
епа 115дб не се шала... затоа пишав дека реба сериозно да се свати....

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проект за SubWoofer
« Reply #3 on 13.03.2011, Sunday, 16:21:38 (Edited 13.03.2011, Sunday, 16:29:46) »
Бицикле ова е многу скапа работа (3000 ЕУ ако разбрав), а тие 115 дб би се постигнале и со многу помала инвестиција. Имам видено шанк во дискотека  со вграден сабвуфер со 4 х 18 инчни звучници кој даваше 120 и кусур дб потисок!!!!
Намената ги оправдува вложените пари и нивното враќање!! ;)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Проект за SubWoofer
« Reply #4 on 13.03.2011, Sunday, 17:36:24 »
да, амаи карактеристики ако земиш во предвид, долна фрекфенција параметри...ти реков ми рече... башка списанијето е од подамна сега може да се најде за поефтино, мада сепак е скап, не велам не.
Најверојатно си има и своја намена, секако не е раумно да стајш ваков њоофер во кафана со пеалки, каде најмалце битна е музиката :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проект за SubWoofer
« Reply #5 on 13.03.2011, Sunday, 18:53:29 »
Спакувано во PDF и upload-ирано на перманентен host ;).

permanent link:

Code: [Select]
http://www.box.net/shared/k37iop7783
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проект за SubWoofer
« Reply #6 on 13.03.2011, Sunday, 19:08:26 »
Батка,за 300 ЕУ можеш да си направиш вакво нешто.Поголем проблем е кај ке го свириш  :D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Проект за SubWoofer
« Reply #7 on 13.03.2011, Sunday, 19:39:16 »
јас во случајов ќе се повикам на народната поговорка :"колкуа пари толкуа музика"  ;)  :) :) :) :D :D :D ;D ;D ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проект за SubWoofer
« Reply #8 on 13.03.2011, Sunday, 19:53:34 »
 :D :D :D :D А јас  ке ти одговорам - * Не е злато се што сјае!!* ;) ;D Имам неколку вуфери кои едвај 1-2 годишно ги работам,пред се заради габаритот,тежината и силата.Сепак, овој тип на кутии нема толкава економска оправданост.За домашна употреба да не зборуваме! ;D ;D ;D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Проект за SubWoofer
« Reply #9 on 13.03.2011, Sunday, 20:07:05 »
Али чаламот се плаќа :) Башка по мое сигурно има нешто што само звучникот е 1000 и кусур евра... ја што имам алпина што имат прво место освоено 7к денари го платив, 10 пати поефтино...
Патем благодарност до ГигаВат што го препакува  ;)
Зш не су спан 20 саати, слабо гледа  :)

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: Проект за SubWoofer
« Reply #10 on 13.03.2011, Sunday, 20:53:16 »
Бицикле ,моногу пари малку музика ( за многу помалку пари многу иста музика  златен). Секоја почит што си го поставил да го презентираш .
Проектот е од Аудио Проекти  како што прочитаа сите и одкако е излезен го имам прочитано и сум импресиониран од параметри и трт мрт , но многу се пари и за чаламот пред комшии и за квалитетот што го дава ( по кажување на оние што го слушнале) .По мене поголем дел се должи на квалитетот на засилувачот , басови со добри параметри ќе ги најдеш и за многу помала сума. Едноставно не се исплати за самоградба што вика батка .Ако имаш искуство ќе направиш  ист за  десетина од цена.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Проект за SubWoofer
« Reply #11 on 13.03.2011, Sunday, 21:09:32 »
Добро, јас не реков дека е супериорен, нити па го имам сушнато, ама на изглед ми се допадна, а којзнае како свири... Инаку не е задолжително да се направат сите проети постирани на форумов  ;) :D :D ;D Ставен е како еден вид понуда, кој сака нека го направи, кој не нека не го прави, затоа има повеќе проекти на форумов, за да може да се одбере тоа што нам ни одговара. Инаку кога за мене 3к еура би биле како што ми се сега 3к денари, од радозналост би го направил, толку скап звучник баш ме интересира како ќе свири  :D ;D

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: Проект за SubWoofer
« Reply #12 on 13.03.2011, Sunday, 21:17:17 »
Кој звучник како свири многу зависи од увото, и тоа кој колку чашки испил :D . Не се нервирај, сигурен сум дека никој не ти замера што презентираш вака добар суб, но секој има право да ти каже дека ваков суб не е за наш стандард нити пак наше уво.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Проект за SubWoofer
« Reply #13 on 13.03.2011, Sunday, 21:35:30 »
не се нервира, нема потреба... сега секој према можностите, јас лично којзнае дали некогаш воопшто ќе можа да го направам, ама некој ако си имат услови и ако му се бендисат, или ако најт пласман...
Ретко се наоѓаат кутии кои се над 100децибели, барем јас ретко имам среќавано, освен некои РА, кои мислам дека во државава ретко ги има на лагер, т.е. кајде да се купат.
Не велам дека за 300-400 еу не може д се направи солиден суб, можда и за 90% од слушателите ќе нема разлиа, а за некој и нема да биде воопшто важно- поготово ако наместо чаша зел флаша  ;) :D 
Патем за тоа сме тука- за да размениме мислења, предлози и искуства.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проект за SubWoofer
« Reply #14 on 14.03.2011, Monday, 16:05:27 »
Бицикле,не е проблем да се постигнат тие 100 и кусур дб! Ама,Монакор ,како фирма не е во врвот на клиентелата,има веке фирми кои далеку ги надминаа.Овој е ,како видов, * обичен* со еден спајдер, обична мембрана итн.Постојат *line array* звучници со 6, 6,5 , 8 инчи кои од *шала* даваат и  120 дб и не се 1000 еу! Ова сепак е класика и не е некоја технологија за да чини толку.Во форумиве сешто читам и секој својата идеја и *стока* си ја брани,инаку како *робата* ке се продава! ;D