Author Topic: 45W транзисторски засилувач  (Read 1210 times)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
45W транзисторски засилувач
« Opened on 19.02.2011, Saturday, 15:30:29 »
Еве уште еден квалитетен транзисторски аудио засилувач за љубителите на транзисторската техника :). Излезната моќност на овој засилувач е RMS 45W на 8Ω со THD = 0.1% при напон од +-30V. Бидејќи гледам дека има многу почетници на форумов кои веднаш преминуваат на изработка на посложени аудио засилувачи јас се трудам секој засилувач кој го објавувам да има монтажна и пцб за да се олесни неговата изработка ;).


electron

  • Guest
Која вредност е мирната струја на овој засилувач?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
50 милиамп. би требало

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Јас би рекол дека тоа е премногу.Во излез се Дарлингтон транзистори со големо појачување и нема потреба од 20-30 мА во мирување.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
во секој случај мојме само да нагаѓаме....

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не нагаѓаме,сме пробале,затоа што ова е шема постара од тебе.Оригиналот е од ЕЛЕКТОР 75/76 годиште. :D ;D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
20-30 мА не е доволно прецизно... али сепак може да се наштелува според некој параметри или на осцилоскоп.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Доволно ке биде ,во секој случај знаеш ли како ке познаеш дали мирната струја е мала?? ;)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
колку што знам звукот е испрекинат некако ако не е погодена, уствари претежно така ја штелувам секогаш, ретко на иснтрумент.. али пиши да видиме како? :)

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
И јас ја штелувам на увце. Нормално дека ориентационо знам која треба да биде ,но кога звукот ќе почне да биде  конзистентен (без шушкање) престанувам да ја зголемувам. Досега сум немал проблеми.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ќе мерите со осцилоскоп осцилограмот на излез, ко ќе почне многу да бега од тој на влез намалувате/зголемувате струјата :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
теоретски така е, практично немаме осцилоскоп  ;) :D :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Точно е така,при мала струја има големо изобличување,а со подигање на струјата се стабилизира звукот.Сепак,вреди да се прати греењето на транзисторите додека нема сигнал! Друго,за оние без искуство,Дарлингтоните имаат помала мирна  струја од обичните транзистори ,бидејки имаат големо појачување  и во старт побудата која треба за нив е помала од обично.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
па ко ќе престанат изобличувањата ќе престаниш да вртиш на потенциометарот, горе-долу тука негде треба да биде... екако не е на одмет да се прати температурата. Инаку ова со дарлингтонот го немав приметено, ама не е лошо да се знае.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе,не да го вртиш лево-десно.Ке ставиш милиамперметар во колекторскиот круг во серија со транзисторот,тримерот на максимум и во еден момент ке добиеш мирна струја ,која може да биде во прв момент и голема! Полека вртиш за да ја нагодиш мирната струја .,бидејки знае наеднаш повторно да скокне,многу високо!