Author Topic: Ми треба Помош за растурање трансформатор  (Read 1159 times)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Ми треба Помош за растурање трансформатор
« Opened on 21.01.2011, Friday, 00:50:44 (Edited 22.01.2011, Saturday, 11:49:16) »
Имам едно трафо кое што сакам да го премотувам ама пак неможам да го растурам, некои од I лимовите излегоја лесно ама пак неможам да го растурам целосно, губам нерви , го отепав мавање со чекан ама се инаети, целото е премачкано со некој лак, боја што и да е е многу гнасна и не ги пушта лимовите да разлабават, пробав на сите можни начини, и сега сакам да го запалам за да изгори, ама пак макарата ке се стопи и сега незнам што да правам.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Имам едно трафо кое што сакам да го премотувам ама пак неможам да го растурам, некои од I лимовите излегоја лесно ама пак неможам да го растурам целосно, губам нерви , го отепав мавање со чекан ама се инаети, целото е премачкано со некој лак, боја што и да е е многу гнасна и не ги пушта лимовите да разлабават, пробав на сите можни начини, и сега сакам да го запалам за да изгори, ама пак макарата ке се стопи и сега незнам што да правам.
Земи стави го на менгеме,убаво стегни го и мавни со чекичот на еден ќош,кога ќе го поставуваш да биде како ромб,измавај го :D така од сите страни-ќошеви и ќе попушти ;D ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Е да бе и после од 400 вати да стане 100, не бе малечко неќи никако

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ako имаш разредувач и ако го раствата лакот потопи го, нека покисне малце, ан анмотката не би трбало ништо да и е. Ако не имат едно средство по овие бои и лакови за боја ваѓање, со него измачкај го ќе излези лакот, ама од него и лакот од жицата може да излезе, па биди повнимателен.

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Нема жица т.е. и примарот е стопен, значи дека ми треба само макарата (пластичето) ке пробам со се па ке видиме

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Најлесно е да земеш мало циркуларче и пажливо да ја исечеш стопената жица,за да дојдеш до телото на трафото.Работи внимателно со сите мерки за заштита,а пожелно е трафото да го стегнеш со стега на стабилна површина.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Syrus среди го насловот. Ја си помислив дека нудиш објаснување како да растуурам трафо па се
заинтересирав ама кога видов дека не е тоа се разочарав.

До сега повеке пати си опоменуван за насловите. Гледај да пишеш добри наслови
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Како да растурам Ei трансформатор ? ;)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Море измавај го квалитетно, та на среде и со пластика од опаковка од цд мојш да го напрајш. Во краен случај во огон стајго све ќе пушти,. :D

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
А да пробам со глицерин на тоа бојата да ставам, нема да ја нагризе??

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Би требало да ја нагризе само не одма, за некој саат, порозна супстанца е.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
на цел форум има теми како да направиш ова, како да направиш она...овдека бара помош за РАСТУРАЊЕ  не за да склопи нешто ;D иначе можеш да го ставиш трафото на рингла да ти се згрее, ама може касетката да ти се потстопи малце...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
на цел форум има теми како да направиш ова, како да направиш она...овдека бара помош за РАСТУРАЊЕ  не за да склопи нешто ;D иначе можеш да го ставиш трафото на рингла да ти се згрее, ама може касетката да ти се потстопи малце...

Да, и мене оваа метода ми ја прапорачаа како најислатлива во домашни услови, но исто ме предупредија за топењето на касетката ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
А да пробам со глицерин на тоа бојата да ставам, нема да ја нагризе??

Со демол пробај одма ја гризе бојата пази да не го изгризе бакарот после потопиго со нитро малце и терај ;)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
на цел форум има теми како да направиш ова, како да направиш она...овдека бара помош за РАСТУРАЊЕ  не за да склопи нешто ;D иначе можеш да го ставиш трафото на рингла да ти се згрее, ама може касетката да ти се потстопи малце...

Да, и мене оваа метода ми ја прапорачаа како најислатлива во домашни услови, но исто ме предупредија за топењето на касетката ;D.

е за ова ти не ме предупреди кога ми кажуваше за трафото да го премотувам >:(...па морав да дознаам на потешкиот начин...среќа не ми беше тоа 300W трафо, него едно 60W  :P
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)