Author Topic: Ми треба нацрт за звучни кутии  (Read 2809 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Колеги,Мартин го започна постов ,ама многумина се накачија и навистина разговоров отиде настрана,па не се знае кој кому му се обраќа.Ве молам преминете на друг пост ,отворете тема и дискутирајте таму.

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
после толку обвски најдов време и го направив засилувачов и работи супер, тоа малку на страна, бев во зец електроника и ми рекоа дека имаа звучници со марка Tele, Samsonic и уште некои не ми текнува како беа, па сеа ке ве замолам ако имате нацрти за овие звучници...значи ми треба 50W/4ома бас-8ца и високотонец а ако купам готови ке ме коштаат околу 5000 па сеа да видам што повеќе ќе ми се исплати, а ако треба уште некои податоци пишете ке ви кажам
фала однапред :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прво кажи кој звучник ке го купиш,па ке видиме.И нема разлика во волуменот на кутијата за 50 или 100 вати.Разликата е само во појачувачот кој кеј а напојува таа кутија.Е сега зависи за која намена ти требаат кутиите - за дома, свирка, кафуле....Види ги прво карактеристиките за тие звучници и ке видиме.Немој само THELLE параметри да бараш од Александар ЗЕЦ за Симсоникот,оти може од глава да ти ги удри.. ;D ;D ;D ;D

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
батка ова ми е за дома за на компјутер,засилувачот ми е некаде 2х25W со TDA2030A , и бидејки си поискусен и повеке се разбираш од аудиотехника според тебе кој би биле подобри да ги купам ? ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако ти е за таква намена  не троши многу пари,дури и 8-миците се големи за тоа.2030 не дава реално повеке од 15(декларирано 18 вати) вати по еден канак.Значи,ако оставиш на тоа не веруван дека супер кутии ке добиеш.Направи си сепак сабвуер и две сателитчиња со едноставна свртница(електронска) . Ако има во ЗЕЦ купи си некој 6,5 инчен бас ,две петки со пластична мембрана и два високотонци Симсоник од YDG-A серијата ,па направи.Ке ти треба и уште едно појачаце за вуферот.Тоа е подобрата варијанта.Поефтината варијанта ти се две 5 или 6,5 инчни басови (хартиена или кевлар-поскапа-мембтрана ) и два спомнати високотонци.Прво гледај,купи па ке видиме! :D

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
батка мене ми требаат 2 звучника значи стерео за дома т.е за во соба, иначе треба да дадам 5000 за цели звучни кутии од CAV мислам дека беше али ако имаш нацрт за 8ца бас и високотонец дај ми ако не ке си купам ама сепак сакам сам да си ги направам :) мислам дека ме свати :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба нацрт за звучни кутии
« Reply #51 on 08.05.2011, Sunday, 18:14:34 (Edited 08.05.2011, Sunday, 19:02:08) »
ОК! Еве на твое барање нешто за 8-ца Симсоник

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
еее батка коа не те слушам сепак си постар и поискусен, имаш ли нешто со 6,5 инчи бас и високотонец? овие осмициве ми се премногу големи за дома, дај ако имаш таков нацрт за кој било звучник, само да не биде некое ептен слабо нешто поквалитетно :))
извини те изнамачив незнам ни јас што сакам :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ајде,нека ти биде.За твоево појачалце со 2030 сосема задоволуваат

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
појачалото не ми е ни толку битно дека може нешто појако да направам до ка 50W по канал, али за звучнициве ке размислам и може да ги правам, ако имаш уште некој нацрт може да ми дадеш, фала многу батка :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Мартинче,разврти малку стари постови имаш стотина нацрти !! Што те интересира ке дискутираме.

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
па еве разгледувам ама некако све ми се големи звучниве кутии, јас имам дома едни бас и високотонец и се околу 15х17х22 па ми одговарале дома ама ако најдам тука нацрт за толку мала звучна кутија ке ја направам ако не може и да си купам :)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Ајде,нека ти биде.За твоево појачалце со 2030 сосема задоволуваат

Ево и јас да го пофалам Batka за нешто,оваа ТЛ кутија е добра за ефтини басчиња.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
па еве разгледувам ама некако све ми се големи звучниве кутии, јас имам дома едни бас и високотонец и се околу 15х17х22 па ми одговарале дома ама ако најдам тука нацрт за толку мала звучна кутија ке ја направам ако не може и да си купам :)
Не знам каков бас и високотонец имаш( не си напишал) ама ако басот е 8 инчен ,нема теорија да свири во таа кутија 15х17х22 см,Мала е литражата,ке нема бас.

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
не батка тоа што ти барав е на страна од ова, овие се на чичкоми од систем ги земав да го пробам појачалово иначе басот му е6,5 или 5 инчи не сум сигурен а високотонецот е ваљда 1,5 :)