Author Topic: Засилувач со една ламба во А класа (2W)  (Read 12319 times)

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Здраво живо .) Гледам мошне голема дискусија се води за овој засилувач. Од пред една недела изгледа некоја сијаличка се запали во мене и почнав да собирам ламби онака од кејф со крајна цел да направам некој саглам засилувач.

Имам на заилха моментално 2 x PL84 од Еi производство најдени во стари телевизори и други од типот на PCL82, PCL86, 2xPL504, 2xECC85 и неколку други.

Истотака имам 3 трафа, сите се околу 15-18 W мислам, 220 / 12 V, ме интересира дали нив ќе можам да ги искористам за изработка прво на еден Моно засилувач без предзасилувач (додека не се снабдам со 2 ECC83 ламби)

Истотака ме интересира, затоа што сум нов во светот на ламбите, зошто се користи овој начин на напојување т.е. од 220 на 12 и од 12 пак на 220 В ? Дали доколку се користи директно 220 (од градска) на исправувачот нешто не ќе работи како што треба или пак ќе се создади нов тип на моќна бомба ;D.

Деновиве ќе се снабдам и со цокли за ламбите, а и некое саглам куќиште.

Истотака имам една ЕМ80тка - Магично око, која би ја вметнал на крај како ВУ метар.

Поздрав,
Алекс
I reject your reality and substitute my own.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Засилувач со една ламба во А класа (2W)
« Reply #61 on 22.02.2010, Monday, 02:11:54 (Edited 22.02.2010, Monday, 02:24:10) »
Значи ако добро го прочита првиот пост идеата е да се користат трафа кои можат да се купат од продавница а да не чекам две недели некој чичко да ми ги намота или некоја фабрика од Ниш да ми ги изработи по цена од ххх евра. Тоа не значи дека ако некој има желба за навистина да ги направи тие 1% изобличувања во 0.5% неможе да си нарача трансформатори. Може. Може и да си нарача трафо со излези 220V/220V+6V(12V) и специјално излезно трафо со импеданса 5К примар и 8ома секундар, меѓутоа битно е да се почне од некаде а не да се изгуби желба за работа само од тоа што „нема делови“ како и обично.
За другото прашање за 220 на 12 и пак назад. Тоа е тоа всушност да се употребат купечки (и евтини) трафа. А зошто директно не се исправи и испегла напонот за напојување од 220V? Бидејќи ќе има фаза на влезот од засилувачот (масата) и ќе има голема шанса или да си го прегорите излезот од компјутерот/плеерот или да ве потфати струја :D
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
За сите што се заинтересирани да го прават овој засилувач, да им кажам дека за некој ден ќе има слики од мојата изведба на истиот, моментално е во завршна фаза...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Фала за одговорот БорчеБТ, но сеуште ме интересира дали моите 3 трафа ќе ја завршат работата.

За тоа да не се врати напонот назад во изворот на звук (компјутер или ватевер), имам читано дека може да се користи и влезно трафо, 1:1.

Денеска ќе видам во школо кај мене доколку можам да набавам некое трафо со споменатите волтажи.

Поздрав.
I reject your reality and substitute my own.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
да може да се користи и трафо 1:1
само ќе ти теба дополнително 6~12В за греачите
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Quote
Истотака имам 3 трафа, сите се околу 15-18 W мислам, 220 / 12 V, ме интересира дали нив ќе можам да ги искористам за изработка прво на еден Моно засилувач без предзасилувач (додека не се снабдам со 2 ECC83 ламби)
Ќе ти требаат само два, врзи ги 220-12-12-220 и ќе имаш и за високиот напон и за греачите, единствено може моќноста 15-18 W да им е мала за стерео, пробај колку ќе греат. За поврзување директно на 220 ич не размислувај! Иначе за проба не ти треба предзасилувачот со ECC83, само засилувачот добро работи со појак сигнал (на пр. од компјутер).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Quote
Истотака имам 3 трафа, сите се околу 15-18 W мислам, 220 / 12 V, ме интересира дали нив ќе можам да ги искористам за изработка прво на еден Моно засилувач без предзасилувач (додека не се снабдам со 2 ECC83 ламби)
Ќе ти требаат само два, врзи ги 220-12-12-220 и ќе имаш и за високиот напон и за греачите, единствено може моќноста 15-18 W да им е мала за стерео, пробај колку ќе греат. За поврзување директно на 220 ич не размислувај! Иначе за проба не ти треба предзасилувачот со ECC83, само засилувачот добро работи со појак сигнал (на пр. од компјутер).

Ок ... ќе пробам деновиве, но ме интересира, како би можел да го направам излезното трафо ? Која е импедансата од излезот на засилувачот пред трафото па да знам ако неможам да најдам да намотам самиот.

Друго, гледам на шемата пишува кај излезното трафо 220/12, дали може да искористам уште еден трансформатор што имам и за тој дел ?
I reject your reality and substitute my own.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
(Квалитетно) излезно трафо е многу тешко да направиш сам, бидејќи наизменично треба да се мотаат секундарот и примарот во секции (за аудио засилувач и до 20 секции, за гитарски помалце), треба посебни тенки трафо-лимови, воздушен процеп помеѓу нив итн...
Можеш слободно да го искористиш трафото 220/12, со тоа што кога ќе ти проработи засилувачот пробувај и со други за да добиеш најголема гласност и најдобар звук. Иначе за EL84(PL84) SE засилувач обично оди излезно трафо 5к/4 или 8 ома.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
А со влезно трафо што спомна за галвански да се одвои засилувачот од „мрежа“ доколку на пример не користиш 220/220 трафо теоретски може но: 1. ги зголемуваш изобличувањата бидејќи сигналот ќе поминува низ 2 трафа наместо 1 (излезното). 2. Да имаш 300V потенцијална разлика помеѓу 600ома/600ома микрофонско 1:1 трафо е опасно и може да „пробие“ а ако користиш друго трафо за влез квалитетот ќе биде лош. 3. Постојат многу квалитетни 1:1 трафа за HiFi намени меѓутоа цената  е многу висока и ги изработуваат само во странство.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
(Квалитетно) излезно трафо е многу тешко да направиш сам, бидејќи наизменично треба да се мотаат секундарот и примарот во секции (за аудио засилувач и до 20 секции, за гитарски помалце), треба посебни тенки трафо-лимови, воздушен процеп помеѓу нив итн...
Можеш слободно да го искористиш трафото 220/12, со тоа што кога ќе ти проработи засилувачот пробувај и со други за да добиеш најголема гласност и најдобар звук. Иначе за EL84(PL84) SE засилувач обично оди излезно трафо 5к/4 или 8 ома.

Океј, ќе експериментирам, ќе гледам да најдам некое излезно трафо од телевизор или од радио па тоа да го поставам.

А со влезно трафо што спомна за галвански да се одвои засилувачот од „мрежа“ доколку на пример не користиш 220/220 трафо теоретски може но: 1. ги зголемуваш изобличувањата бидејќи сигналот ќе поминува низ 2 трафа наместо 1 (излезното). 2. Да имаш 300V потенцијална разлика помеѓу 600ома/600ома микрофонско 1:1 трафо е опасно и може да „пробие“ а ако користиш друго трафо за влез квалитетот ќе биде лош. 3. Постојат многу квалитетни 1:1 трафа за HiFi намени меѓутоа цената  е многу висока и ги изработуваат само во странство.

Yes sir !
I reject your reality and substitute my own.

Offline GogoStip

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
Одг: Засилувач со една ламба во А класа (2W)
« Reply #70 on 23.02.2010, Tuesday, 09:44:02 (Edited 23.02.2010, Tuesday, 11:19:38) »
Предзаслиувач можеш да направиш со EF80
еве ти линк од шемата :D
Code: [Select]
http://www.mediafire.com/?5mkxyeghjzu

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Засилувач со една ламба во А класа (2W)
« Reply #71 on 25.02.2010, Thursday, 10:20:44 (Edited 14.11.2011, Monday, 22:38:35) »
Еве конечно слики како што ветив, се извинувам поради закаснувањето :)

Напред


Позади


Лампите, едната голема е само за сликање, не е PL84


Уште еднаш од напред


In action, засега само едниот канал пошто ми фали уште една PL84 (Борче, се гледаме за кратко ;))


The guts...


Вака се правело во времето пред да се појават штампаните плочки...


Од звукот сум многу задоволен, топол, типично лампашки (тие што слушале старо радио со лампи знаат на што мислам), басови има доволно, едино најгорното високотонско подрачје е ослабено, ама не е ништо страшно со оглед какви излезни трансформатори користи ;). За тие што се чудат што му е тој чудниот конектор позади, над мрежниот - тоа е "папочната врвца" :o, бидејќи трафото за греачите и предпојачалото се во друга кутија, кога ја направив оваа видов дека нема се да собере во неа, а ме мрзеше да правам нова, така да...Иначе, појачалото има шест трансформатори и две пригушници, па тежи еден тон и затоа решив да го викам FatBastard (Fat дека е тешко, а Bastard дека е правено со "алтернативни" делови ;D).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
одлично направено, се гледа дека со мерак си го правел  :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одлично  ! ! ! !

Гледам си користел ECC82 како побуда, има слични перформанси со ECC83јка ?

Друго ме интересира, од каде ги набави трансформаторите ?

Пои.
I reject your reality and substitute my own.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Засилувач со една ламба во А класа (2W)
« Reply #74 on 25.02.2010, Thursday, 12:21:35 (Edited 16.08.2012, Thursday, 08:58:52) »
Теоретски е можна директна замена на ECC82 со ECC83, но не ти препорачувам пошто ECC82 има доста помал аноден отпор (и влече повеќе струја) од ECC83, а исто така има и помало засилување.
Трафото за високиот напон за појачалото 220V/2X250V е од старо радио, за претпојачалото има две трафа врзани 220/110-110/220, за греачите посебно трафо 16V/30W, излезните трансформатори се од стар ама квалитетен радио-грамофон SABA.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio