Author Topic: Најопшто околу радио техника  (Read 118788 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Во право сте колеги .. Барав на интернет .. И тоа е тоа .. Ако го земам тој рутерот .. Планирам да направам една насочена Yagi антена .. Така сигналот ке биде многу појак и поконцентриран :) Иначе , некој предлог за едноставна Yagi антена ? :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
незнам за вас ама кај мене дома зидовите се 80cm дебелина, врви низ 3 такви и после 20 метри фаќам солиден сигнал (2-3 цртички вика)

исто користам speedport w 503V, ама кабел си е кабел па затоа сега планирам да си земам свич некој оти не ја бива повеќе :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
незнам за вас ама кај мене дома зидовите се 80cm дебелина, врви низ 3 такви и после 20 метри фаќам солиден сигнал (2-3 цртички вика)

И кај мене фаќа од дневна до кај мене во соба преку 2 ѕида, ама како фаќа, тоа е друг муабет ;D. Едвај ;D. 2 до 3 цртки, ништо повеќе од тоа... затоа викам, за 60 метри растојание, можеби и ќе фати, ама само воздушна линија... а каква ќе биде врската, тоа е веќе сосема трета работа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Најопшто околу радио техника
« Reply #198 on 12.01.2013, Saturday, 16:33:57 (Edited 10.09.2019, Tuesday, 09:54:34) »
Планирам да ги наместам рутерите како на сликата подолу , за да добијам подобар агол на зрачење кон комшијата :)



Мислење за ова ? :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако е воздушна линија, како на сликата, можно е и да успее. Ама не верувам дека ќе фаќа сигналот баш во секоја соба од куќата на комшијата. Најверојатно ќе фаќа само во собата од која ќе се гледа рутер 2.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Благодарам за мислењата колеги , во понеделник идам по рутерот .. :)

Offline 386ka

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Благодарам за мислењата колеги , во понеделник идам по рутерот .. :)

Ако треба помош за инсталација, тука сме. :) Teamviewer, чат, имаме се :)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Ехх да , ти благодарам многу колега .. Се читаме понеделник , вторник .. Кога ке го земам рутерот .. :D Имам и Teamviewer :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Дали некој има увидено разлика меѓу ФМ предаватели со калајлисани и некалајлисани водови од плочките, и какви се вашите искуства, забелешки, впечатоци.....дали ако се калајлисани водовите на плочката одоздола ке има помала снага, хармоници, самоосцилации и сл или пак напротив ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Mozes prakticno uzeti da sve do nekih 400MHz kalajisanje vodova na plocici nece pokazati bilo kakav negativan efekat kod amaterski radjenih uredjaja (misli se na kvalitet i osobine kao i malu snagu takvih uredjaja). Preko te frekvence (okvirno gledano) trebalo bi izbegavati kalajisanje onih vodova koji predstavljaju zavojnice ili induktivitete, trapove, prigusnice i kapacitete, jer se kalajisanjem smanjuje moguci Q-faktor. Valjalo bi takve vodove (pa i celu plocicu) posle sklapanja-lemljenja zastititi nekim sprej-lakom ili makar rastvorenim kolofonijumom koji ce kada ispari rastvarac ostaviti dovoljno dobar film da spreci koroziju i patinizaciju bakra.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
во ред, фала за советот.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Случајни муабети
« Reply #206 on 16.07.2013, Tuesday, 12:48:34 »
дали знае некој, отприлика колку би коштал еден вф засилувач со влез од 0.5-1.5вати, и излез 60вати?
Kure je kupio novog BMW-a

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Случајни муабети
« Reply #207 on 16.07.2013, Tuesday, 12:59:54 »
деца не летајте многу високо, јас со години работам со ВФ и не сум ни помислил ни посакал снага од 60W. Прво тоа е премногу а второ е прескапо и трето треба многу скапи инструменти за да се изработи. Еве ставив добра, едноставна и евтина шема за засилувач со кој ке добиете барем 20km домет.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Случајни муабети
« Reply #208 on 16.07.2013, Tuesday, 13:07:57 »
абе не реков да праам лелеле, дека имам еден дома па да знам дали ке можам да го продадам и што цена ?
Kure je kupio novog BMW-a

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Случајни муабети
« Reply #209 on 16.07.2013, Tuesday, 13:11:02 »
неможеш да го продадеш ако е homemade, ако е професионален можеш да го понудиш на оглас па пробај си ја среќата. За цена види/спореди од ebay
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.