Author Topic: Саат/Датум/Температура, се во едно  (Read 8392 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
A каде го поврзуваш плусот од батериите, на 1 или на 2 према сликава ?



Уште нешто ме интересира, бидејки и батериите и стандардното напојување со адаптер се на исти пин (14 пин од пикот), како пикот распознава да кога ке снема струја да ги изгаси само дисплеите а пикот да продолжи со работа?

Кога склопот е приклучен на стандардно (адаптер) напојување по малце се трошат и батериите бидејки дел од нивната енергија протекува до пикот ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline gochcommk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
вака

1 е напојувањето од батерија кое оди преку диода д2 и отпорник
2 е главно папојување од извор преку д1

значи д1 е цело време вклучена и води а д2 е исклучена
кога однема струја во адаптерот  д1 се исклучи а д2 проведе и само дава струја на интегралецот

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Само не ми е јасно ова ама баш ич

бидејки и батериите и стандардното напојување со адаптер се на исти пин (14 пин од пикот), како пикот распознава да кога ке снема струја да ги изгаси само дисплеите а пикот да продолжи со работа?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
па ти објасна де, со диода се одвојува едно од друго напојување со помош на диоди
Quote
значи д1 е цело време вклучена и води а д2 е исклучена
кога однема струја во адаптерот  д1 се исклучи а д2 проведе и само дава струја на интегралецот
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
аха, јас го немам тој дел направено со диодите и отпорникот па ке треба да го изработам и тоа за да поврзам батерии
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
здраво
да часовникот има батерија кој го напојува само интегралецот и не се губи времето.
a какви диоди стави? Бидејки тие BAT43 ги нема кај нас.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
1N4148 може да се користат без проблем :)
или сите брзи типови на диоди исто би можело да се користат
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
дечки што точно е улогата на отпорникот од 56 оми ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ограничување на струјата која ќе протечи низ диодата најверојатно
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
да ама зошто би се ограничила?

друго нешто што ме интересира, кога е поврзан саатов на напојување а едновремено и батериите се поврзани, дали тоа значи дека и батериите се трошат минимално па малку по малку ке се истрошат ИЛИ пак воопшто не се црпи струја од нив ?

Мене ми изгледа, бар по изглед дека се трошат, оти нема нешто што би имало улога на винт и кога ке има напон од напојување да не дозволи струјата од батериите да се троши.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
нема да се трошат дека напонот на катодата ке биде поголем од напонот на анодата и нема струја да тече низ лед диодата....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline dimko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Ќе ве молам да ја закачите повторно шемата од првото мислење во темава, бидејќи од таа локација не можам да ја симнам

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Code: [Select]
http://bogdi.ro/electronics/digital%20clock/

види снајди се таму за симињање на хексот...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еве го цел проект ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline tesla017

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
    • yu3ma
Ima li nekoj nacrtana plocka za ovaj saat?
"Master, I am here to serve you..."