Author Topic: Дигитална телевизија  (Read 11479 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #75 on 10.01.2012, Tuesday, 21:11:16 »
Те сватив добро, нема сателитска туку нај обична антена, која може да е старата антена која си ја користел за аналогна ТВ. Само не знам од каде ти се информациите дека во тие ресивери има ГСМ модул. Јас знам дека нема ГСМ модул во ДВБ-Т ресиверите, е сега ОНЕ ако си правеле "свој" ресивер па комбинирале, тоа е надвор од ДВБ-Т стандардот.

Него пак ова не ми е јасно (доколку сепак има таков модул)
Зошто кога ке сменам канал на ресиверот или направам апдејт на софтвер или проверуваат дали сум платил сметка нема пречки на телевизорот, онака како што има пречки кога ке доближам GSM телефон до телевизорот се појавуваат линии и пречки а на звучникот се слуша брчење со прекини кое го има само кога ке доближиш мобилен до телевизорот а истото не се случува кога БОМ ресиверот "комуницира преку својот ГСМ модул со операторот"
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #76 on 10.01.2012, Tuesday, 21:22:40 »
а како поинаку тогаш од бум би праќале посебно до секој корисник порака дека не му е платена сметката, јас не тврдам дека има такво нешто претпоставувам како можност дека може да се направи и вгради
а што има точно кај бум незнам
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #77 on 10.01.2012, Tuesday, 21:31:43 (Edited 10.01.2012, Tuesday, 21:33:26) »
Ај малечко нека каже дали видел SIM картица внатре, бидејки секој GSM уред мора да има SIM за да работи и нема друг начин и не постојат микро SIM или во друг облик картици, тие се стандарт и може да се видат и препознаат исто како кај ALLO телефонијата.

Со гаранција, доколку ресиверот има ГСМ модул и тој емитува ГСМ сигнал, на телевизорот ке се создадат дакви пречки и бучења (бидејки секогаш ресиверот е близу до телевизорот) што самиот производител не би си го дозволил тоа.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #78 on 10.01.2012, Tuesday, 21:51:47 »
има различни картички :)
не се сите како оние кој ги има како „стандардни“ кај нас
мислам дека има помали и има во пакување како картица за банкомат, или порано што беа за телефонска говорница
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #79 on 10.01.2012, Tuesday, 21:56:26 »
aj се кладиме дека нема ни SIM картичка па макар и микроскопска ниту било каков GSM модул во 50-100 отпорници ;D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #80 on 10.01.2012, Tuesday, 21:57:06 (Edited 10.01.2012, Tuesday, 22:02:30) »
картицата работи на диги3, а имам пробано на сателицки ресивер со читач за картици и не е компатибилен, пишуваше нешто внеси компатибилна картица нешто такво, инаку боомот работи на диги3 енкрипцијата на кодирање, јас се чудам и уште неможам да а поверувам мистеријата дека имам дома дигитална телевизија и дека не ми треба замарање со кодови и барање на сателит, дека сето тоа се решава со една обична атена на искра(во нашиот крај се вика ''перодршков'') затоа и касне сликата со по неколку секунди не сум мерел, оти се дигитализира :)
d.t

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #81 on 10.01.2012, Tuesday, 21:58:39 »
картицата работи на диги3, а имам пробано на сателицки ресивер со читач за картици и не е компатибилен, пишуваше нешто внеси компатибилна картица нешто такво, инаку боомот работи на диги3 енкрипцијата на кодирање, јас се чудам и уште неможам да а поверувам мистеријата дека имам дома дигитална телевизија и дека не ми треба замарање со кодови и барање на сателит, дека сето тоа се решава со една обична атена на искра(во нашиот крај се вика ''перодршков'') затоа и касне сликата со по неколку секунди не сум мерер, оти се е дигитализирана :)
Не е сателитска телевизијата туку терестијална, нека не те бунат другите постови.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline trajcevski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #82 on 24.01.2012, Tuesday, 18:25:51 »
Технички спецификации на BoomTV:
Code: [Select]
http://boomtv.mk/pomosh/tehnichki-specifikacii
Користи STI5202 процесор, кој колку што сватив од datasheet има I/O порта за комуникација со smart картичката (IEC7816-3). Доколку се извадат податоците од картичката и се емулира однесувањето со некој микроконтролер, би требало да може со една платена картичка да работат повеќе ресивери. Но мислам дека не се исплаќа толку труд  :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #83 on 24.01.2012, Tuesday, 19:20:09 »
Технички спецификации на BoomTV:
Code: [Select]
http://boomtv.mk/pomosh/tehnichki-specifikacii
Користи STI5202 процесор, кој колку што сватив од datasheet има I/O порта за комуникација со smart картичката (IEC7816-3). Доколку се извадат податоците од картичката и се емулира однесувањето со некој микроконтролер, би требало да може со една платена картичка да работат повеќе ресивери. Но мислам дека не се исплаќа толку труд  :)
Да, тоа ми беше муабетот, дека може со една претплата да гледаат повекемина.

Него телевизиите што ги пренесува Бум ТВ се со слаб квалитет (освен ако сте се навикнале), баш направав еден тест и тоа, споредба меѓу МТВ1/2/3 кои се емитуваат на Бум ТВ и МТВ1/2/3 кои се емитуваат од аналоген предавател на МРТ. Приметив дека аналогниот сигнал е далеку подобар од оној на БУМ ТВ и буквално во секоја смисла го шие. Направив и втор тест меѓу МТВ1/2/3 кои се емитуваат преку БУМ ТВ и МТВ1/2/3 кои се емитуваат дигитално од предавател на МРТ, и увидов дека сликата која ја емитува дигиталниот предавател на МРТ  е далеку подобра од онаа на БУМ ТВ.

Значи ако ги рангираме, вака би изгледало:

1 место: МТВ Дигитална / МТВ Аналогна
2 место
3 место МТВ преку БТМ ТВ
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #84 on 19.04.2015, Sunday, 16:12:44 »
Добив на користење еден BoomTV рисивер, е сега знае ли некој дали и како може да се наредат каналите по друг редослед, гледав во менито ама таква опција не видов...?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #85 on 19.04.2015, Sunday, 20:51:53 »
Ако го користиш без платена картица,само за надворешна аериал антена,не може да менуваш канали.По дефолд е така направено. 8)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #86 on 19.04.2015, Sunday, 21:25:19 »
Ова е трет рисивер земен од истиот претплатник, си има картица и се е регуларно. Мене не ми се допаѓа како се наредени каналите, а не видов опција како јас да ги прередам поинаку. Досега имав рисивер од Близу, тој си имаше таква опција. Дали кај бум-от воопшто има можност за прередување на каналите или да почнам да учам кој канал кај е... ;) ;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #87 on 19.04.2015, Sunday, 21:33:10 »
Мислам дека нема. И јас барав, ама не најдов таква опција (ако се оние Sagem, белите, без HDMI). Има само Automatic Scan, што најде, најде, меморира дека го нашол и толку.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #88 on 19.04.2015, Sunday, 21:34:02 »
Па преку менито на ТВ апаратот не можеш ли да ги подредиш??

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #89 on 19.04.2015, Sunday, 21:37:23 »
Нема таква опција, и јас сум барал, не најдов. Зборувам за оние Sagem, белите, без HDMI, само SD излез што имаат (SCART). Ако е некој друг рисивер, не знам, можно е и да има таква опција.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."