Author Topic: Дигитална телевизија  (Read 11464 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #60 on 10.01.2012, Tuesday, 03:00:34 (Edited 10.01.2012, Tuesday, 03:02:05) »
Ако смениш канал, рисиверот мора назад да врати кој канал си го побарал сега, така да, значи дека комуникацијата е двонасочна.
Јас стварно не знам како праќа назад сигнал ресиверот кога внатре нема предавател. Едино преку телепатија ама не верувам, нема живо ткиво внатре :D

П.С. Да имаше внатре предавател, гарант ке следеше и антена со ресиверите бидејки сега како што е, можеш да ставиш било каква антена која има гарантирано лош SWR и од повратната снага и неприлагодената импеданса ке рокне предавателот во ресиверот.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #61 on 10.01.2012, Tuesday, 03:08:13 »
Јас стварно не знам како праќа назад сигнал ресиверот кога внатре нема предавател. Едино преку телепатија ама не верувам, нема живо ткиво внатре :D

П.С. Да имаше внатре предавател, гарант ке следеше и антена со ресиверите бидејки сега како што е, можеш да ставиш било каква антена која има гарантирано лош SWR и од повратната снага и неприлагодената импеданса ке рокне предавателот во ресиверот.

Користи дигитална DMT модулација, најверојтано, или некоја нејзина модификација. За праќање на дигитални сигнали не се потребни многу моќни предаватели ;).

Чекајте сега, ова не ми е јасно. Или јас сум се збунил нешто или не зборуваме за иста работа. Зборуваме за дигитален пренос на сигнали преку телефонски/коаксијален кабел така?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #62 on 10.01.2012, Tuesday, 03:20:49 »
Еве една мала помош и од мене во врска со Сателитски... Секој ресивер има скриен код со што можеш да влезеш во тајно мени наречено пиратско мени .. преку ова може да се ставаат нови канали и да се декодираат канали за кој треба да платите за да ви бидат отклучени или воопшто се недостапни за гледање.. Јас знам некој кодови за одредени ресивери па да ги споделам со вас :D  

aGoldmaster SAT-90400.........: 3453
Goldmaster SAT-7400 CIM......: 2606
YuMaTu x-200.................: 8888
Echostar.....................: 7604
Megastar 700 FTA.......................:3141
Goldmaster SAT-10200.........: 3141-9247
Opticum C4000-..................:9339

Ова се кодовите кој треба да ги внесете на оној канал кој сакате да го одблокирате го внесувате кодот и потоа од интернет ја наоѓате френкфенцијата на тој канал и ги внесувате кодовите од интернет во празните полиња кој ке ви се отворат од кога ке го завршите сето тоа само кликате SAVE и ќе ви се отвори тој канал кој претходно не ви бил достапен за гледање :D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #63 on 10.01.2012, Tuesday, 12:35:48 »
Чекајте сега, ова не ми е јасно. Или јас сум се збунил нешто или не зборуваме за иста работа. Зборуваме за дигитален пренос на сигнали преку телефонски/коаксијален кабел така?
eeee па тоа цело време збориме, се иде преку антена, затоа Бум ТВ има и во некои такси возила!
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #64 on 10.01.2012, Tuesday, 12:39:57 »
а не ми е јасно, како преку коаксиален кабел носат дигитална телевизија интернет и домашен телефон, заникаде е нема квалитет никаков
d.t

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #65 on 10.01.2012, Tuesday, 13:59:49 »
 Да не знае некој од Боом ТВ таен код ? за откодирање на канали ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #66 on 10.01.2012, Tuesday, 14:31:44 (Edited 10.01.2012, Tuesday, 14:34:10) »
eeee па тоа цело време збориме, се иде преку антена, затоа Бум ТВ има и во некои такси возила!

Ааааааа, епа извинете, тогаш изгледа сте во право. Јас мислев дека се тоа оди преки жица ;D.

Да не се праќа сигналот преку GMS мрежа случајно? Бидејќи рековте дека се ставале такви картици што личеле на SIM, можно е и преку GSM да оди... иако не ми е јасно како се постигнува толку голем проток на податоци преку таа мрежа, некако невозможно ми изгледа. Така да, можно е да си во право, се тоа да оди сателитски ;). Ако е таква ситуацијата, тогаш изгледа си во право, најверојатно комуникацијата е еднонасочна ;). Е тогаш, да, и да го хакнеш приемникот, нема да те фатат ;D.

а не ми е јасно, како преку коаксиален кабел носат дигитална телевизија интернет и домашен телефон, заникаде е нема квалитет никаков

Епа затоа не се препорачува да се земаат такви пакети. Ова не го препорачуваат луѓе кои земале и се зезнале, инаку операторот сигурно ќе ти каже дека нема никаков проблем да има ;D. Таков пакет се става само ако имаш fiber to the home (оптичка конекција). Во секоја друга ситуација, или немаш интернет а имаш ТВ и телефон, или сецка ТВ-то, а имаш интернет и телефон, или некоја сосема трета комбинација. Толку голем bandwidth не може да се пренесе преку обична телефонска парица или преку коакцијален кабел. Потребно е оптика за тоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #67 on 10.01.2012, Tuesday, 14:38:57 »
@GigaWatt а неможе ли некако,со некоја додатна електроника околу тоа колото ST8024,да се додаде,да мисли дека има картица (а нема) и да даде лажна информација на процесорот?Мислев да се „хакне“ хардверски,а не софтверски...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #68 on 10.01.2012, Tuesday, 14:45:37 »
@GigaWatt а неможе ли некако,со некоја додатна електроника околу тоа колото ST8024,да се додаде,да мисли дека има картица (а нема) и да даде лажна информација на процесорот?Мислев да се „хакне“ хардверски,а не софтверски...

Треба да се исчитаат податоците што се на чипот кој се става во DVD-то, да се анализира кодот и да се види што точно прави и што му праќа на процесорот. Повторно, не верувам дека ќе ти се исплати.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #69 on 10.01.2012, Tuesday, 15:06:04 »
не знам колку пати кажав, нема предавател и нема сим картица во него, ако не верувате искршете еден и видете. земете спектрален анализатор и ставете го на антената да видите дали емитува нешто или само прима. Нема никакви кабли и се е бежично. Нема двонасочна комуникација
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #70 on 10.01.2012, Tuesday, 15:10:53 »
не знам колку пати кажав, нема предавател и нема сим картица во него, ако не верувате искршете еден и видете. земете спектрален анализатор и ставете го на антената да видите дали емитува нешто или само прима. Нема никакви кабли и се е бежично. Нема двонасочна комуникација

Да да, сватив, затоа и пишав дека најверојатно во право си ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #71 on 10.01.2012, Tuesday, 16:30:48 »
не знам колку пати кажав, нема предавател и нема сим картица во него, ако не верувате искршете еден и видете. земете спектрален анализатор и ставете го на антената да видите дали емитува нешто или само прима. Нема никакви кабли и се е бежично. Нема двонасочна комуникација

ама ти не разбираш, не праќа тој сигнал преку влезот од антената, си видел некогаш дримбокс како изгледа ?!, нели тие имаат напред влез за смарт кард, епа тие не предаваат сигнал него читаат од картичката и го процесираат, така ги отклучува каналите, е таа картичка е проста eeprom меморија од која се чита одреден код.
е кај овие сето тоа е заменето со сим картичка, кодот се праќа на картичката, исто како во цел ресивер да имаш мобилен ставено, од кој се чита одреден податок и се комуницира со ресиверот.
Нема праќање на податоци преку антена кој служи за примање, него преку некој  GSM контролер
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #72 on 10.01.2012, Tuesday, 18:02:45 »
Нема праќање на податоци преку антена кој служи за примање, него преку некој  GSM контролер

Значи најверојатно комуникацијата само за праќање и проверка на кодовите се одвива преку GSM мрежа, а за праќање на телевизиските канали преку сателит. Така ќе му дојде? Или пак јас не сваќам ;D?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #73 on 10.01.2012, Tuesday, 19:38:43 »
е кај овие сето тоа е заменето со сим картичка, кодот се праќа на картичката, исто како во цел ресивер да имаш мобилен ставено, од кој се чита одреден податок и се комуницира со ресиверот.
Нема праќање на податоци преку антена кој служи за примање, него преку некој  GSM контролер
не знам што да речам, ајде малечко нека го отвори и нека го слика ресиверот па ке видиме дали внатре има GSM Модул за двонасочна комуникација со операторот или нема ништо.

Јас ти кажувам дека нема такво нешто, и сега кога прочитав тотално се зачудив. Дали е можно?

Ајде да речеме дека има тогаш ме интересираат две работи:

1. Што се случува во руралните средини каде нема GSM сигнал или тој е со катастрофален и неупотреблив квалитет, а има DVB-T сигнал ?

2. Зошто кога ке сменам канал на ресиверот или направам апдејт на софтвер или проверуваат дали сум платил сметка нема пречки на телевизорот, онака како што има пречки кога ке доближам GSM телефон до телевизорот ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #74 on 10.01.2012, Tuesday, 20:51:33 »
е кај овие сето тоа е заменето со сим картичка, кодот се праќа на картичката, исто како во цел ресивер да имаш мобилен ставено, од кој се чита одреден податок и се комуницира со ресиверот.
Нема праќање на податоци преку антена кој служи за примање, него преку некој  GSM контролер
не знам што да речам, ајде малечко нека го отвори и нека го слика ресиверот па ке видиме дали внатре има GSM Модул за двонасочна комуникација со операторот или нема ништо.

Јас ти кажувам дека нема такво нешто, и сега кога прочитав тотално се зачудив. Дали е можно?

Ајде да речеме дека има тогаш ме интересираат две работи:

1. Што се случува во руралните средини каде нема GSM сигнал или тој е со катастрофален и неупотреблив квалитет, а има DVB-T сигнал ?

2. Зошто кога ке сменам канал на ресиверот или направам апдејт на софтвер или проверуваат дали сум платил сметка нема пречки на телевизорот, онака како што има пречки кога ке доближам GSM телефон до телевизорот ?

ама пак не ме разбираш
значи вака
сигналот од телевизијата, тоа дигиталната или каква е телевизија се праќа преку сателит како и со обична сателитска.
значи тука нема врска никаква тоа гсм мрежата
сигналот за телевизијата иде преку сателитската антена до ресиверот,
ресиверот како сосртавен дел има гсм модем, овај модем не служи за да се пренесува преку него телевизија, овај служи за контрола на ресиверот, преку овај гсм модем се праќаат кодовите за декодирање на тој сателитски сигнал, значи овај има меморија некоја глупа од неколку кило бајти каде што добиваш некој хекс фајл од тој операторот од телевизијата, кога ресиверот ќе го прими сигналот од сателитската антена, тој се обработува и бара кеј за да се отклучи каналот, е овај кеј се добива од операторот преку гсм

барем кај нас како мала држава се покриено со мобилна мрежа и нема да има проблем за да се префрли тој кодот, и да нема мрежа не мора да има гсм модем може со картички да е
ставаш картичка ти отклучува каналите
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!