Author Topic: Дигитална телевизија  (Read 11469 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #30 on 19.02.2011, Saturday, 00:45:18 »
ако не е касно нешто за дигиталната телевизија:
-Кратенка за дигитален пренос на ТВ сигнал е
DVB-T во превод терестијал пренос што го користи БООМ ТВ,бежичен пренос на ТВ сигнал преку базните станици за мобилна телефинија на ОНЕ, а исто така како што е кажано и предходно и МТВ зрачи дигитален сигнал на прва програма.
Во ред, но да те корегирам, DVB-T сигналот не се емитува преку базните станици за мобилна и нема врска со 900/1800MHz

МТВ емитува дигитално со само еден предавател кој го покрива едвај пола скопје (тестирано од мене) а преку тој предавател се пренесува: МТВ1, МТВ2, МТВ3, MKTVSAT и Радио Скопје

па од кај се емитува??? посебни базни станици имаат поставувано за тоа???

Тоа нормално дека е посебно, колку за инфо ОНЕ за реонот Скопје емитува од врв на Водно. Го делат стубот со базните на ОНЕ
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #31 on 09.01.2012, Monday, 15:36:32 »
Дечки денеска земав 2хBoomTV и едниот го отворив,мора да се види што има внатре :D.Е сега,има еден интегралец кој е одговорен за примо/предај на податоците помеѓу картицата и процесорот (сигурно е за тоа),е сега дали може некако да се хакне ;D?Значи да не бара картица ;D.

Интегралецот е ST8024

Еве datasheet:
Code: [Select]
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet2/c/0grw78rrfkqk172zj4tept25fp7y.pdf
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #32 on 09.01.2012, Monday, 16:19:30 »
Дечки денеска земав 2хBoomTV и едниот го отворив,мора да се види што има внатре :D.Е сега,има еден интегралец кој е одговорен за примо/предај на податоците помеѓу картицата и процесорот (сигурно е за тоа),е сега дали може некако да се хакне ;D?Значи да не бара картица ;D.

Интегралецот е ST8024

Еве datasheet:
Code: [Select]
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet2/c/0grw78rrfkqk172zj4tept25fp7y.pdf

Браво, како успеа га го отвориш? Јас толку се намачив да го отворам и на крај не успеав да го отворам бидејки имаше опасност да го скршам за тоа што пластиката е никаква и има никакви држачи. Сега ги немам ресиверите оти ги вратив. Малечко сликај и стави слика од внатре.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #33 on 09.01.2012, Monday, 16:23:29 »
Од страните има едни како дупки,таму треба да пикнеш штрафцигер и да ги откачиш тие едни,како жлебови се.Е сега има и еден hidden screw,под тоа лепенката,сигурно си заборавил да видиш и не си можел да го отвориш...Некој чуден штраф е,торк мислам ги викаа,ама пак не ме спречи да го расклопам хаха :D.Aj да се снабдам со апарат,ќе сликнам...Нема кузне што,се е SMD,едно 10-тина интегралци,на NXP,ST,и еден процесор таков BGA ама врз него има ладилник залепено и не можам да го откачам да видам што е...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #34 on 09.01.2012, Monday, 16:25:34 »
a тјунерот каков е, како на видео/ТВ или поинаков ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #35 on 09.01.2012, Monday, 16:47:06 »
a тјунерот каков е, како на видео/ТВ или поинаков ?
Ептен мала една коцка е,има некој отпорник,кондензатор и еден интегралец на NXP,ТDA18211
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #36 on 09.01.2012, Monday, 18:45:52 »
Дечки денеска земав 2хBoomTV и едниот го отворив,мора да се види што има внатре :D.Е сега,има еден интегралец кој е одговорен за примо/предај на податоците помеѓу картицата и процесорот (сигурно е за тоа),е сега дали може некако да се хакне ;D?Значи да не бара картица ;D.

Интегралецот е ST8024

Еве datasheet:
Code: [Select]
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet2/c/0grw78rrfkqk172zj4tept25fp7y.pdf

Може, но не е баш лесно ;D. Треба да го исчиташ firmware-от од чипот (100% е некој наменски микроконтролер ;D). Е сега, овој чип нема да има никаква улога во тоа, тоа треба да се направи на чипот кој е под ладилникот, тој е мозокот ;). Потоа ти треба debugger (што сигурно нема да го добиеш од која и да е фримата која го дизајнирала и произвела микроконтролерот, освен ако не си нивни соработник ;D), сумулатор (и ова нема да го добиеш ;D), спецификации за ASM јазикот на микроконтролерот (и ова нема да го добиеш ;D) и hex едитор (е ова можеш да го најдеш, но џабе ти е без другите работи кои ги набројав ;D). Е потоа те чека многу работа, многу кафиња и потрошено време, тестови, анализа на ASM кодот, која подрутина што прави, каде кодот проверува дали има картица или не во рисиверот, кои подацтои ги исчитува од картицата, што се пресметува со помош на нив, итн. Значи, во прицнип, неизводливо... односно изводливо ако сакаш да изгубиш едно година дена зјапајќи во монитор, под услов да ги имаш сите работи кои ги набројав, а сигурно нема да ги најдеш ;D, а за source-от, нема теорија да го најдеш ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #37 on 09.01.2012, Monday, 18:54:37 »
A добро, нели моиже да се исчита картицата и да се направат куп копии ? Потоа секоја копија да иде во посебен ресивер и готово. И така DVB-T е еднонасочна комуникација и нема начин да видат дека една иста картичка е клонирана и со една претплата гледаат 100 луѓе телевизија :)

Кога Бум ТВ може да ги кодира сите национални канали, а како што знам според законот треба да ги има пуштено не-кодирани се додека државата не направи своја DVB-T мрежа.... па зш бе да не можиме и ние да искористиме нешто.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #38 on 09.01.2012, Monday, 19:09:34 »
и картиците се заштитувани, не е некој до толку глуп да остави што било не заштитено, и ај некако да се тргне заштитата и да се исклонира картата...ама рисиверот од кај ке го најдеш??? што ке ти е картата ако го немаш ресиверот...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #39 on 09.01.2012, Monday, 19:12:51 »
и картиците се заштитувани, не е некој до толку глуп да остави што било не заштитено, и ај некако да се тргне заштитата и да се исклонира картата...ама рисиверот од кај ке го најдеш??? што ке ти е картата ако го немаш ресиверот...
Бидејки ние живееме во Македонистан (ако гледаме како стоиме технолошки) нема DVB-T ресивери... ама затоа има и тоа евтини во Грција и Бугарија.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #40 on 09.01.2012, Monday, 19:24:54 »
A добро, нели моиже да се исчита картицата и да се направат куп копии ? Потоа секоја копија да иде во посебен ресивер и готово. И така DVB-T е еднонасочна комуникација и нема начин да видат дека една иста картичка е клонирана и со една претплата гледаат 100 луѓе телевизија :)

Поентата е без додатно потрошен материјал, како што е купување на посебни чипови и пластични картици, да се постигне тоа. Тоа е исто како со USB Dongle заштитите. Не е решение да се направи копија на пдатоците на USB Dongle-от и да се рашири тоа низ цел net кога за да функционира програмот пак ќе треба да се набави празен Dongle, па да се вчитаат податоците, па потрошени пари, па ова па она... поентата е да се направи софтверски patch на лимитот кој тој и тој софтвер или харвдер го има, така да, да може скоро секој корисник да го употреби без притоа да троши додатно пари за да купи ваков или онаков чип или ваква или или онаква картица ;).

Што се однесува до рисиверот, и тоа може да се најде од оваму или онаму, некои што веќе немаат таков тип на телевизија дури и ги фрлаат, колку што имам чуено барем, така да, самиот уред и не е толку голем проблем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #41 on 09.01.2012, Monday, 19:29:53 »
Не знам дали некој се запрашал ова: Ако некој ја изгуби/му ја украдат/ја сокрил картичката и им рече дека на Бум ТВ дека му ја нема картичката и да му дадат нова. Таа старата како ке ја исклучат кога DVB-T предавателот не емитува кодови за секој ресивер посебно (колку ресивери ги има, па тоа којзнае колку мегабити треба да емитува само за тоа)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #42 on 09.01.2012, Monday, 19:34:34 »
Не знам дали некој се запрашал ова: Ако некој ја изгуби/му ја украдат/ја сокрил картичката и им рече дека на Бум ТВ дека му ја нема картичката и да му дадат нова. Таа старата како ке ја исклучат кога DVB-T предавателот не емитува кодови за секој ресивер посебно (колку ресивери ги има, па тоа којзнае колку мегабити треба да емитува само за тоа)

Можеби и не, но можеби во header-ите на пакетите има посебен код за секој рисивер или тип на картичка, па автоматски од системот ги вадат кодовите за „таа и таа“ изгубена картичка.

Искрено, не знам како е изведен DVB-T системот, само нагаѓам, но сигурно и на тоа им текнало ;). Тоа им е работа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #43 on 09.01.2012, Monday, 19:37:14 »
да, ама во тој случај секој предавател треба да го емитува тој код од таа картичка на неколку секунди ? Па ова не ми се верува, знаеш колку mbps или gbps ке одат само за кодови на сите претплатници.
На местото на тие mbps ке стават уште неколку ТВ канали
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #44 on 09.01.2012, Monday, 19:41:21 »
да, ама во тој случај секој предавател треба да го емитува тој код од таа картичка на неколку секунди ? Па ова не ми се верува, знаеш колку mbps или gbps ке одат само за кодови на сите претплатници.
На местото на тие mbps ке стават уште неколку ТВ канали

Воопшто не, дури и да е на секој пакет, кодот може да е долг и неколку бити, а зошто да не биде и неколку бајти ;). Ако гледаме тека на работите, не треба ни IP адресата на секој пратен пакет до PC-то да се праќа, за џабе трошење на бити е ;D, но мора некако да знае рутерот/модемот дали тој пакет со однесува за него или не ;). Плус, таа вредност не е ни оддалеку толку голема, на крајот ќе се фатат околу 200 или 300MB месечен трансфер на кодовите, дури и при секој пратен пакет да се праќа, а ако се праќа на неколку секунди, нема ни 20MB да се фатат на еден месец ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."