Author Topic: Отпади  (Read 28915 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Отпади
« Reply #90 on 14.03.2011, Monday, 16:39:26 »
од 1953 година е :D а што ке му правам, ке видиме кога ке се јави експертот за ламби..Македониа :D

Чувај го, тоа е антиквитет ;). Не го расклопувај, ако е добро очувано, може многу апри да вреди на net ;). Па и да не е добро очувано, пак, можеш на ebay убава пара да му земеш ;), Американцеви обожаваат такви работи (особено ако се прозиведени од некоја бивша комунистичка држава ;D) и фрлаат големи суми на пари за антиквитети ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Отпади
« Reply #91 on 14.03.2011, Monday, 16:52:43 »
тууу што збориш, вистина до толку сакаат стари работи и толку ги ценат ? Јас мислам дека и тој што го фрлил видел дека не вреди, ова е само мое мислење што немора да е точно
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Отпади
« Reply #92 on 14.03.2011, Monday, 16:56:22 »
тууу што збориш, вистина до толку сакаат стари работи и толку ги ценат ? Јас мислам дека и тој што го фрлил видел дека не вреди, ова е само мое мислење што немора да е точно

Тие што ги фрлаат не провериле на ebay колку коштаат тие работи ;D. Што мислиш, зошто јас чувам Нишки телевизор произведен во 1950 и некоја (или 1960-та беше, не ме земајте за збор) ;D. Ретки електронски цевки стигнуваат цена и од 200 или 300 долари на лицитации на ebay ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Отпади
« Reply #93 on 14.03.2011, Monday, 17:03:44 »
a каде е тој отпад ? јас бев на неколку отпади, меѓу кои беше и тој кај камењата и пругата во Ѓорче, меѓутоа не најдов ништо од електроника освен една искрчена плоча од некој ТВ, друго се беа фриждери, стари коли, буриња, шишиња и стари фрижидери.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Отпади
« Reply #94 on 14.03.2011, Monday, 19:22:55 (Edited 14.03.2011, Monday, 19:38:46) »
Bojan pofalba za naodot nedostatok pravis losi sliki ili pravi ili pobaraj nekoj da ti pomogne ,toa sto se gleda vo matnoto e Rudi Cajavec od  Banja Luka sto prtavese za  JNA cevkite se bateriski barem po izgledot izgleda kako dva priemnika so dve napojuvanaj postavi jasni sliki da vidime sto e tip na uredot za da moze da ti dademe nacrti za toa i da go cuvas zosto e retko

Споено мислење: 14.03.2011, Monday, 19:38:46
bi trebalo da bide rup -1 kopija na bc-1000 od 1958 godina so bateriski cevki
Z33MK

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Отпади
« Reply #95 on 14.03.2011, Monday, 20:30:51 »
не дека сакам да ги правам лоши сликите, таков ми е апаратот...или да речам телефонот. ај утре ке поминам до кај братучед ми ако е дома да ми го даде апаратот за да направам некоја асална фотка...иначе на него пишува Prepravljen TIP РБ. ламба една му извадив, пишуваше на нејзе 1N5GT...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Отпади
« Reply #96 on 14.03.2011, Monday, 20:31:38 »
Bojan каде е тој отпад ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Отпади
« Reply #97 on 14.03.2011, Monday, 20:33:56 »
тој што имам пишано на првата страна...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: Отпади
« Reply #98 on 14.03.2011, Monday, 22:36:21 »
Во овој отпоадов во аеродром има нешто или слабо?

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Отпади
« Reply #99 on 14.03.2011, Monday, 22:39:00 »
тој е срушен,за во аеродром.Изгледа нешто ќе градат,дека голем простор е срушен,сосе отпадот

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Отпади
« Reply #100 on 14.03.2011, Monday, 22:41:30 »
тој е срушен,за во аеродром.Изгледа нешто ќе градат,дека голем простор е срушен,сосе отпадот

Да, и јас тоа забележав еднаш кога се шетав по кејот :S. Штета :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: Отпади
« Reply #101 on 14.03.2011, Monday, 22:44:28 »
Офф леелее! Јас у геге нема да се снајдам не за др.. аеродром колку толку го знам.. Ама ај ке видам ке идам со некое другарче  :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Отпади
« Reply #102 on 14.03.2011, Monday, 22:45:58 »
Офф леелее! Јас у геге нема да се снајдам не за др.. аеродром колку толку го знам.. Ама ај ке видам ке идам со некое другарче  :D

Просто е, после порта влае продолжуваш по патот по кој иде 22-ка и би требало да ти биде од... некоја страна од улицата (мислам лева ;D). Ќе се снајдеш, прашај ако не ;), сигурно знае некој ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: Отпади
« Reply #103 on 14.03.2011, Monday, 22:48:15 »
Имам другарчиња што учат со мене бе.. од тој крај се, мора некој да го познава геге  ;D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Отпади
« Reply #104 on 08.07.2011, Friday, 21:42:45 »
денеска со гига и сколс бевме на тој одпадот во геге што е и се изнасобравме какви ли не работи... и ај да ви кажам да не испаднеме педери има уште телевизори таму што може некој дел да извадите од нив, па и цели шасии да ги соберете...и ако одите утре до 3 саат максимум одете и носете си алат некој нај основен...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)