Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 348405 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
сега...струја се мери во ампери (А) а напон во волти (V) за што збориш сега...ако е за напон од 0,7V може да се подигне со додавање на диода како претходниот цртеж со 78хх што го имав нацртано...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
сори, се што пишев мислев за волти, значи битно ми е да нема пад на волтажата
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
добро да нема пад на волтажата, ќе ставиш помоќен извор кој ќе дава поголем напон и струја и нема да имаш многу промени
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Не е до изворот на напојување бидејки ако го тргнам транзисторот и 78ХХ и приклучам директно потрошувач волтажата не паѓа или ако паѓанешто минимално за 0,02-0,05V
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
78xx имаат релативно голем внатрешен отпор и паѓа напонот на оптеретување над 1А струја.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #155 on 04.09.2010, Saturday, 14:26:24 (Edited 04.09.2010, Saturday, 16:10:22) »
би знаеле ли зашто служи таа германиумската диода...

Code: [Select]
http://www.metricmind.com/clock/schem.gif
и дали ке може без нејзе да работи...би требало да работи ама па ај да си прашам јас и дали ке може да се стави 1N4148 наместо нејзе...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
тешко :( јас имам неколку шеми во кои треба да се стави по некоја германиумска диода, сум прашувал во многу продавници дали имаат замена и секогаш одговот бил нема замена. германиумските диоди имаат една намена а силициумските друга и после ке прашам епа ако се незаменливи зошто не се произведуваат.. и нема одговор >:(
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
најверојатно бекап батерија е, па за да не се расипи батеријата ( кога е уклучено ) е ставена диода да не се полни батериата, пошто не се сите за полнење, а оваа германиумската има мал пад на напон од 0.3V така да нема да ја оптоварува мн батеријата, можете вие да ставите батерии кој се полнат и да ја отстраните таа диода, може да се замени и со 1N4148 ама падот на напонот кај оваа е 0.7-8V
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Пред некој ден гледав ама не ми такнува на кој сајт, имаше да си нарачаш samples од разни германиумски диоди, имаше AA..., 1N34 и уште десетина други ;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
aко ти текне пиши оти ми требаат. кога ги нарача?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
па значи може да се стави и некоја шотки диода...така???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
зависи од падот на напонот
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Најчесто може, шоткиевите диоди имаат многу мал пад на напон, скоро колку германиумските ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
кога ке си го оправам програматорот ке го правам тоа пропелерот, него сега друго нешто ме мачи... не ми текнува на шема некоја за touch switch напојувањето беше изведено преку падот на напонот на триакот што го има помеѓу А1 и А2...па би можеле ли да кажете како да се направи тоа..ми треба еднонасочен напон до кај 2,5V....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Пишувај на кирилица !!!
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."