Author Topic: Проблем со бас засилувач  (Read 4494 times)

Offline RoCk-Er

 • Нов член
 • *
 • Posts: 47
 • Gender: Male
Проблем со бас засилувач
« Opened on 23.09.2016, Friday, 17:00:49 »
Ај здраво! Вчера купив половен комбо бас засилувач Fame Megatone PL-60B, функционира ок (колку шо го прочепкав) и единствена забелешка за сега е тоа што доколку го пуштам погласно, на пониските фреквенции се јавува некое грчење, како да тресе звучникот, според мене лабаво нешто во конструкцијата. Тоа го заклучив бидејќи кога ќе го притиснам звучникот од страната кај обрачот, кај што е прицврстен за предната плоча, грчењето се губи. Дали некој имал сличен проблем?

Offline munja

 • Нов член
 • *
 • Posts: 38
Одг: Проблем со бас засилувач
« Reply #1 on 23.09.2016, Friday, 20:04:39 »
Извади ја металната мрежа за заштита провери дали звучникот е добро стегнат ако е стегнат пробај без неа дали ке ги има истите звуци ако ги нема значи до мрежата, врати ја назад и потруди се добро да ја стегнеш.

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9425
Одг: Проблем со бас засилувач
« Reply #2 on 24.09.2016, Saturday, 13:07:38 »
Проблемот е во звучникоту(издуван е!),веројатно е одлепуван,можеби премотуван и не е добро залепен.Извади го звучникот и пробај со рака и визулено дали  мембраната ,спајдерот и калотата се добро залепени.Акоа имаш пробај го појачувачот и на друг звучник за да се увериш.

Offline RoCk-Er

 • Нов член
 • *
 • Posts: 47
 • Gender: Male
Одг: Проблем со бас засилувач
« Reply #3 on 24.09.2016, Saturday, 14:38:58 »
До мрежата не е - проверено. Батка за звучникот шо викаш колку шо можам да проценам не е издуван, али сепак ќе го извадам и ќе проверам. Сепак мислам дека или не е стегнат добро или дрвото е попуштено на споевите некаде па затоа има некои вибрации. Ако не се снајдам ќе те барам да го ѕирнеш (и ја сум од Велес) за стручно мислење, ако не ти е проблем  :).

Offline didy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 426
 • Gender: Male
Одг: Проблем со бас засилувач
« Reply #4 on 24.09.2016, Saturday, 15:49:34 »
Би требало да се разлкува звукот од “мумлање“ на кутијата од ниски фрекфенции, или стругање на намотот во процепот на магнетот, ако има одлепување и изгубено концентричност на намотот.
Ќе биде метален звукот.
Ќе ја средите со Батка, па отсвири му една на уфце, да се развесели :)

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9425
Одг: Проблем со бас засилувач
« Reply #5 on 24.09.2016, Saturday, 20:22:51 »
Помини во Тренд компјутери во среда попладне,ќе видиме.Иначе басот е 12 инчи.како ти кажав провери го со друг бас звучник ,спореди го звукот,Предпоставувам дека има луфта во лепењето на спајдерот,калотата или мембраната,па дава некое тресење или лош бас кога попушташ. Најдобро пробај прво со друг звучник.

Offline RoCk-Er

 • Нов член
 • *
 • Posts: 47
 • Gender: Male
Одг: Проблем со бас засилувач
« Reply #6 on 24.09.2016, Saturday, 21:10:36 »
Би пробал со друг звучник али немам на располагање. Инаку можам да поминам во среда во Тренд, пиши ми тел. број во ПП па ќе се пречуеме.

Offline RoCk-Er

 • Нов член
 • *
 • Posts: 47
 • Gender: Male
Одг: Проблем со бас засилувач
« Reply #7 on 13.10.2016, Thursday, 02:54:11 »
Знам дека доцнам со одговоров, али сепак да си кажам :) Средив со појачалото... проблемот беше во кутијата - дрвото попуштило на споевите... го стегнав со неколку штрафови и сега е добро... иако може да се потстегне на уште неколку места, но за сега е доволно

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12890
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Проблем со бас засилувач
« Reply #8 on 13.10.2016, Thursday, 12:21:19 »
Знам дека доцнам со одговоров, али сепак да си кажам :) Средив со појачалото... проблемот беше во кутијата - дрвото попуштило на споевите... го стегнав со неколку штрафови и сега е добро... иако може да се потстегне на уште неколку места, но за сега е доволноВака зашрафи го и никогаш нема да попушти ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1306
Одг: Проблем со бас засилувач
« Reply #9 on 13.10.2016, Thursday, 13:49:17 »
Легенда си Гига   ;D ;D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш