Author Topic: 200 w транзисторски засилувач  (Read 5866 times)

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
мислам дека фората беше со плетење на жиците!

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
го разгледав појачалото тоа е работата во жиците знаи стие треба да ги моташ заедно и нема да бруи

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
И сега да го правам твоево појачало ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
го разгледав појачалото тоа е работата во жиците знаи стие треба да ги моташ заедно и нема да бруи

Со дриги зборови, ставете си оклопни кабли и не мора да мотатe жици ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Гигават може да го ранам ова појачало со моево трафо 2x50 волти 5 ампера ???(сакам да го праам) ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не, ти реков, максимална моќност што ќе може без проблеми да ја „вози“ тој трансформатор е до кај 120, 130W, не и повеќе од тоа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: 200 w транзисторски засилувач
« Reply #66 on 07.10.2010, Thursday, 00:39:12 (Edited 07.10.2010, Thursday, 00:49:03) »
океј  :-[
Ама кај вујко ми полнеше два канала по 125 вати рмс  ;D
Што значи тоа ?
Во серија ставивме диода и трафото преку диодата не покажа ослабнување ме разбираш  ;D
И плус полнеше дванаеска оргинал пионир  ;D (400вати - 4 ома)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Како измеривте точно 2х125 вати??  :-\ ;D Или тоа ,онака по кажано  го наведуваш?

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ако пуштиш вистински 2х125W рмс во соба нема да можеш да седиш во неа :), јас би ти препорачал да си направиш некое помало појачалце докај 2x50W, за слушање по дома ти е и повеќе од доволно, не се замарај со 200W освен ако не планираш да озвучуваш дискотека ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 200 w транзисторски засилувач
« Reply #69 on 07.10.2010, Thursday, 13:07:50 (Edited 07.10.2010, Thursday, 13:10:15) »
Ако пуштиш вистински 2х125W рмс во соба нема да можеш да седиш во неа :), јас би ти препорачал да си направиш некое помало појачалце докај 2x50W, за слушање по дома ти е и повеќе од доволно, не се замарај со 200W освен ако не планираш да озвучуваш дискотека ;)

Во право е LordZi Даниел, ако станува збор за „вистински“ 125W, 150W, колку и да се, верувај не се издржуват во соба, јас имам дома 2 X 70W MOSFЕT Receiver на Sony, верувај дека кога е до половина пуштен (мислам на потенциометарот за Volume), вади околу 2 X 50W (после веќе е длабоко во clipping, не можеш да ги издржиш изобличувањата) и повеќе од доволно ми е ;). Сум го носел и на забави и кај се не, супер се покажал засилувачот, ама повеќе од доволно е за затворена просторија ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Не ми е зас дискотека ;D
Проект за во школо за крај година  :D па сакам да биде екстра  ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Не ми е зас дискотека ;D
Проект за во школо за крај година  :D па сакам да биде екстра  ;D
Успори малце ехехееее уште колку има дур да заврши школска година. ;) :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
додека да заврши можеш да намоташ 10 трафоа-рачно!! ;) ;D ;D ;D

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Eeee имаш време до крај на година и ако можеш да најш хартија што е специјална за трафоа за да не се гледаат намотките и таква можеш да му ставиш како што се фабричките.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ако ти е за проктна задача, не се мачи многу...јас дадов 1500+ денари за еден безвезе проект (брат ми ме тераше да го правам) и кажав само два збора за него, не го ни уклучив и си отидов...не се потресувај многу со проектната...само па немој и со некој осцилатор со 555ка да им отидеш...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)