Author Topic: Случајни муабети  (Read 871348 times)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Случајни муабети
« Reply #5880 on 24.11.2015, Tuesday, 00:08:06 (Edited 24.11.2015, Tuesday, 00:12:13) »
Quote
осиромашен ураниум
Хахахахаха ме изнасмеавте еј абе ако не е форумов добри муабет и паѓаат стварно.
Што знам значи слободно можам да увезувам измет од слонови и тоа го немаат запишано во тарифникот најубаво кафе се правело од измет од слон  ;D ;D ;D ;D ;D 8)
Code: [Select]
http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Zanimljivosti/356875/Kafa-od-slonovskog-izmeta-kosta-1100-dolaraKiloVolt со среќа да си свириш на гитарата кога ќе ти стигне и полека со жиците  ;D ;D 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Re: Случајни муабети
« Reply #5881 on 24.11.2015, Tuesday, 06:52:08 »
Не ја порачувам, одавде можам да си земам Peavey или Ibanez 5 string за добра цена... А 6 string некоја наредна гитара ќе биде...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #5882 on 24.11.2015, Tuesday, 14:36:20 »
Пробај преку пријатели или роднини, ако одат во странство, ако може да ти ја донесат.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Re: Случајни муабети
« Reply #5883 on 25.11.2015, Wednesday, 17:57:20 »
Абе ај тоа царината, 9%, од 200 долари ќе ми дојде 18 долари негде, ама иди вкупно 27%, не е малце. Да се произведуваа инструменти кај нас, да им го намалувавме профитот на домашните компании, разбирам, ама вакво нешто слично имаат само музички продавници, а разликата од бас со 5 жици до бас со 6 жици е од 15000 до 61000! >:( Оригинал Гибсон Експлорер ќе си купам со тие пари, а во маалото имам човек што прави гитари рачно може за 30000 да ми направи бас со 7 жици ако сакам. Стварно не е разбирливо, овде е скапо, го бараме чарето надвор, ама сосе овие давачки пак толку иде. И ај сега разбери се... >:(

Киловолт, па  што  изводиш тука 8) ???? 5-6-7 жици? Па,купи си со 4 жици,нормален бас  :D Или ако ти е скапо,направи си сам! ;)Ако човекот прави добри гитари ,500ЕУ и не е голема сума за оригинлана гитара .
Да не си речи некој побудалев и самиот си пишувам.
По стилов на пишување, батка, ти си?
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #5884 on 27.11.2015, Friday, 11:53:15 »
Овие на царина не се нормални, 2 ипол дена ми ја држат пратката кај нив а за да стигне од Холандија и требаше само 2 дена.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #5885 on 27.11.2015, Friday, 20:14:18 »
Дали некој може да ми каже, како е можно македонска пошта да ми царини пакет кој чини 1160 денари ? Ми наплатија 103 денари за истиот (царина и поштарина)
Нели треба да е над 45 или 50 евра за да го царинат ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Re: Случајни муабети
« Reply #5886 on 28.11.2015, Saturday, 15:58:45 »
Добро е што ти наплатиле само толку бидејќи за некои пратки си земаат за право сами да ги проценат доколку сметаат дека пратката е поскапа од декларираната цена. Како ги проценуваат, кој ги проценува, кој проверува...тоа ќе остане тајна засекогаш :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5887 on 28.11.2015, Saturday, 17:37:08 »
@DX-er

Не ти наплатиле царина!
103 денари имаш платено само за царински преглед, тоа е што го отвориле и затвориле пакетот.
Нивно ексклузивно право е дали ќе отворат нешто или не, доколку сметат дека внатре има нешто што е поскапо од декларираната цена тогаш го отвараат пакетот,  секој пакет (писмо) оди преку рентген па вероватно имаат видено нешто што би требало да се царини и го провериле пакетот.
Во твојот случај отвориле, констатирале дека нема нешто што ќе царинат и го затвориле пакетот, за ова плаќаш 103 денари. За жал така си го полнат буџетот на македонски пошти. Сето ова е една голема лотарија.
Поздрав


Offline Ace894

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
Re: Случајни муабети
« Reply #5888 on 30.11.2015, Monday, 10:21:57 »
Незнаев кај да постирам па еве тука да прашам дали некој знае или пак користел страница на која принтаат делови на 3д принтер и ги пракаат по пошта ??
Ми треба делови за 3д принтерот што планирам да го правам, најдов страница пракаат од грција и доста е ефтино за 40$ ги принтаат деловите а за поштарина незнам колку е точно а и не ми се сигурни некако посигурни ми се кинезиве  :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #5889 on 04.12.2015, Friday, 19:30:41 »
на ebay имаш цели китови за тоа, околу 40$ со се испорака би те коштало
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Ace894

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
Re: Случајни муабети
« Reply #5890 on 12.12.2015, Saturday, 15:50:12 »
Да има цели китови на евау али тие се најчесто за познатите 3д принтери и за да го напраиш ке те фати исто како да го купиш готов комплет за разлика од тој јас што планирам да го праам би ме коштал 80-100$ со исти карактеристики како тие принтери од 300-400$ само една мана ке има ке принта поспоро за разлика од поскапите али за тие пари ако сака цела недела нека принта :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #5891 on 19.12.2015, Saturday, 13:19:35 »
За многу евтини пари може да се купи на ново, дуал банд радио станица од производителот Baofeng, моделот е UVB 2 Plus, за цена од 1700 денари

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/UV-5RE-Plus-128CH-Dual-band-UHF-VHF-FM-Ham-2-way-Radio-Walkie-Talkie-BaoFeng-/231233352922?hash=item35d694f4da:g:JB4AAOxy4t1Sed1K
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #5892 on 22.12.2015, Tuesday, 12:18:30 »
Знае ли некој дали и каде е префрлен бувљакот од под Кале, денес беше празна улицата...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #5893 on 22.12.2015, Tuesday, 16:15:04 »
Тоа што го има во вторник и петок под кале истото го има секој ден во шутка ;D

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #5894 on 22.12.2015, Tuesday, 16:27:49 »
Каде поточно, на почеток негде после подвожњакот или повнатре...?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio