Author Topic: Ке ми треба оригинална шема од засилувач Toska 20  (Read 1065 times)

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Ке ми треба оригинална шема од засилувач Toska 20
« Opened on 19.04.2014, Saturday, 14:52:09 (Edited 19.04.2014, Saturday, 15:12:35) »
Здраво до сите носталгичари јас сум еден од нив. Денеска по толку време си го најдов засилувачот кој ми го дадоа како поклон за роденден изваден од грамофон Toska 20( Gramofon RIZ/ELAK, model TOSCA 20).со излезни степени TBA810AS. На него сега ми фалат 4 лизгачки потенциометри кои сум ги извадил за да си направам миксета и не се  сеќавам која јачина на потенциометри треба да стојат на Волумето а кои на Треблето .На волуменот ставив 2 лизгачи по 100киломи а на местото на високите незнам што да ставам  не знам кои се оригиналот и без нив свири но сакам да го комплетирам да биде исправно. Денес или најкасно утре ке поставам и слики од него а и комлетирано кога ке биде со неговата кутија исто пак ке го сликам и ке го поставам како целина.Благодарам

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,па кога не се дружиш со колегите  ;D ;D Мислам ја имам шемата во една голема и дебела книга со шеми (од турско ;D ;D).Треба да ја побарам во подрум 8) .Ја имам сигурно.Паметам вредностите беа големи  на шиберите (50/500К/1М!??).не ме земај за збор,ама квалитетот беше за никаде. >:(

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Се ми беше расвфрлано на маса  ке ме искараа ако оставев инаку ке ви дојдев таму да се видиме. Благодарам за помошта.Кога ке можеш пиши ми ке поминам ако треба во дуќан ке ја фотокопирам и ке ти ја вратам одма или ако не ти е тешко објавија ке ја симнам.Сепак благодарам ке чекам не е проблем греота е го средив свири ке го составам и ке го сликам. ;D ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Помини кај мене вечерва,ке испаѓам сега и ке ја побарам книгата.И Z31 ке помине пак после да земе една  web камера,па може кафе да пиеме.Само јави дали можеш да дојдеш на пп.да не барам сега џабе! Извинете за офф топиков!

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Благодарам.Ве чекам за ми титнете на мобилен и одма идам.Благодарам на сите за помошта за овој стар засилувач.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: Ке ми треба оригинална шема од засилувач Toska 20
« Reply #5 on 19.04.2014, Saturday, 17:34:28 (Edited 19.04.2014, Saturday, 17:43:10) »
Code: [Select]
http://i1131.photobucket.com/albums/m558/Randy_XploD/img024.jpg   тие се потенциометрите

поздрав :)

500к log за гласност и 100к lin за боја на гласот

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Ке ми треба оригинална шема од засилувач Toska 20
« Reply #6 on 19.04.2014, Saturday, 17:53:42 (Edited 19.04.2014, Saturday, 17:55:46) »
Да токму тие се тие потенциометри.Е колку старо грамофонско појачало е тоа.Имам дома еден грамофон марка трубадур тоест и грамофон е и радио е и истиот засилувач го имам.Жал ми е да ги фрлам.Но уште свират :D :D 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Ви благодарам за помошта на сите кои што сакавте да помогнете и за шемата.Сега едино што ми останува е да му најдам само 2 лизгачи по 500 килома за гласот, а овие 2 што се по 100к ке ги префрлам на местото на требле.Ако некој има 500киломски потенциометри шибер искра извадени од нишки тв или од нешто друго а се исправни нека пише ке се договориме за цена.Потенциометрите се некаде долги околу 10 сантима.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не може да се најде шемава на повисока резолуција?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ке ми треба оригинална шема од засилувач Toska 20
« Reply #9 on 23.04.2014, Wednesday, 19:42:23 (Edited 23.04.2014, Wednesday, 19:48:38) »
Му дадов на Димче цела книга со шеми за радио апарати ,појачувачи ,авторадија со ламби и транзистори ,ИК,што се произведувале од 1950 до 1985 г.Ги има сите РИЗ,ИСКРА ,ЕИ и други производи на просторите на бивша ЈУ.Треба да ја копира/скенира па ке ставиме некоја шема отпосле 8)

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: Ке ми треба оригинална шема од засилувач Toska 20
« Reply #10 on 24.04.2014, Thursday, 19:59:21 (Edited 24.04.2014, Thursday, 20:00:53) »
Да кај мене е книгата.Шемата за засилувачот ја имаше на некој Полски или Руски саит но требаше да имам акаунт па да ја симнам.Сабота поручек ке ја копирам шемата и некои други шемички и шемата од овој засилувач ке ја ставам за симнување.Не е којзнае што овој засилувач но мене многу ми значи тоа е вториот мој засилувач кој што ми го дале за поклон за роденден поради тоа го поправам и се што ке му фали барам за да биде комплетен.Кутијата е од звучник изгледа од грамофонот од комплетот е. Кутијата е убаво рамно исечена од долгата страна и монтиран е во неа засилувачот  малку изгледа самоделски но работи супер. 2x5w е некаде одприлика. ;D ;)