Author Topic: Реформатирање на windows xp на компјутер со windows xp и Ubuntu  (Read 2138 times)

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Реформатирање на windows xp на компјутер со windows xp и Ubuntu
« Opened on 29.11.2013, Friday, 22:09:32 (Edited 29.11.2013, Friday, 22:44:49) »
Дали доколку ја форматирам windows xp партицијата на компјутер на кој имам windows xp и ubuntu ќе има проблеми со подиганјето на некој од оперативните системи.
Дали ubuntu  ке продолжи да работи нормално, откако ке го реинсталирам windows xp.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Дали доколку ја форматирам windows xp партицијата на компјутер на кој имам windows xp и ubuntu ќе има проблеми со подиганјето на некој од оперативните системи.
Дали ubuntu  ке продолжи да работи нормално, откако ке го реинсталирам windows xp.

Ако го форматираш, значи дека ќе нема ништо, само тоа што ќе го инсталираш ќе го има. Има одредени опции да се задржи тоа што го имало во компјутерот, ама така може да дојде до компликации и да имаш два windows xp и еден ubuntu :D

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Дали ubuntu  ке продолжи да работи нормално, откако ке го реинсталирам windows xp.

Најверојатно нема да работи.
Windows XP при инсталирање, ќе ги направи сите потребни измени, за да може правилно да работи, без при тоа да води сметка за другите оперативни системи.
Така да после инсталирањето на XP, ќе работи само XP.
За да ти работат двата оперативни системи, откако ќе инсталираш Windows XP, ќе треба повторно да инсталираш некоја програма од типот на boot manager.
Жан

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Hahahaha
 Windows xp е на една а Ubuntu на друга партиција, кога ке го форматирам windows xp  тоа што е на другата партиција ке остане само незнам дали ке го подига другиот оперативен систем, (тој на другата партиција) нормално.

Zan
Веке има инсталирано windows xp јас сакам да го реинсталрам, на партицијата на која пред тоа имаше windows xp, а партицијата со ubuntu да не ја чепкам
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Да, но зависи како ти е сега подесено. Може да објасниш малку подетално како одбираш кој оперативен систем да стартува?
Жан

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Ми дава да изберам помеѓу ubuntu и windows xp, dokolku ne izberam jas za 20-30 sekundi go startuva ubuntu.
Windows xp е како втор оперативен систем.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Штом е така, најверојатно бил инсталиран прво Windows XP, а потоа Ubuntu, а заедно со Ubuntu е инсталиран и неговиот loader, којшто ги препознава и другите оперативни системи, и нуди опција да одбереш кој да стартува. Windows XP не нуди таква опција, и како што реков претходно, Ubuntu нема да работи ако инсталираш XP.
Побарај на форумите за Ubuntu, како се инсталира loader и како се подесува за dual boot.
Жан

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: Реформатирање на windows xp на компјутер со windows xp и Ubuntu
« Reply #7 on 29.11.2013, Friday, 23:17:28 (Edited 29.11.2013, Friday, 23:18:59) »
Ако при форматирање на XP не ја чепкаш партицијата каде што е Ubuntu, се ќе работи нормално.
Zan да не дојде до забуни, при вклучување на компјутерот на самиот старт (после тестот за меморија и сл) се појавува кој оперативен систем сакаш да го стартуваш.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
На компјутерот прво е инсталирано ubuntu, купен е така, а потоа е инсталирано windows xp.
Сега поради х х х  причини сакам да го реинсталирам windows xp.
На неколку места прочитав, ако инсталирам прво windows а потоа ubuntu ке нема проблеми. А акo инсталирам по обратен редослед ке имам проблеми при подиганјето, windows xp може да го избрише loaderod за ubuntu.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Windows XP дефинитивно ќе го избрише loader-от за Ubuntu.
Жан

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Тогаш јас сум грешка. Ако прво се инсталира XP па ubuntu на разлицни партиции се ке работи ок?

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Краток одговор, да.
Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прво инсталираш ХР па Убунту. Не може да форматираш само ХР,а Убунту да остане. :)

Trolko

  • Guest
Прво инсталираш ХР па Убунту. Не може да форматираш само ХР,а Убунту да остане. :)

Ако се на две различни партиции може  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Пробај и на две партиции ,ке видиш. Во ствари не може на две,ке имаш три партиции ;D ;D