Author Topic: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.  (Read 86405 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ај слика дека неможам да сфатам за кои станува збор!? :D >:(

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
ај слика дека неможам да сфатам за кои станува збор!? :D >:(
Е за овие. :D :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
па ова е клема!!Има дворедни(како на слика) троредни.......

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, на тие мислев, се исплати да се купуваат или не, скапи се?

А и на ова прашање ако може одговор ;).

А под прст кога ќе ја фатиш хартијата се познава тонерот под прст, испакнат е над хартијата?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Не,не се скапи едно кошта 10 денари!
Ова прашањево не го разбирам како мислиш под прст кога ќе ја фатам хартијата дали се познава!?
Извини не те сфаќам ако може некако пообјасни ми!?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ова прашањево не го разбирам како мислиш под прст кога ќе ја фатам хартијата дали се познава!?
Извини не те сфаќам ако може некако пообјасни ми!?

Па не знам како да објаснам, мислам ако ја фатиш хартијата со рака и ако со прст протиреш на местото каде што е испринтан тонерот дали се осеќа под прст тонерот, дали можеш да го осетиш дека е подебел на тоа место слојот одколку на местото каде што не е печатено (каде што нема тонер на хартијата). Не знам дали ме свати сега :S.

Мислам дека беа по 10 ден едно во гац,и со 2 и со 3 штрафчиња беа по 10,ама така мислам одамна неам купено  :D

А скапи се, не се исплати, освен ако не ја вадам и ставам/монтирам плочката на различни места ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Ова прашањево не го разбирам како мислиш под прст кога ќе ја фатам хартијата дали се познава!?
Извини не те сфаќам ако може некако пообјасни ми!?

Па не знам како да објаснам, мислам ако ја фатиш хартијата со рака и ако со прст протиреш на местото каде што е испринтан тонерот дали се осеќа под прст тонерот, дали можеш да го осетиш дека е подебел на тоа место слојот одколку на местото каде што не е печатено (каде што нема тонер на хартијата). Не знам дали ме свати сега :S.
Аха,сега те сфатив.Да откога ќе испринташ врз хартијата се осеќа тонерот!Тоа зависи од принтерот колку тонер троши!Јас користам стар принтер и тој троши тонер како луд додека пак во фотокопирница не трошат многу тонер(до самиот принтер е)! ;) ;D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Аха,сега те сфатив.Да откога ќе испринташ врз хартијата се осеќа тонерот!Тоа зависи од принтерот колку тонер троши!Јас користам стар принтер и тој троши тонер како луд додека пак во фотокопирница не трошат многу тонер(до самиот принтер е)! ;) ;D ;D

Епа мене тоа ме интересираше :S. Зашто мојов е понов модел и само кога ќе ставан на маскимум да „фрла“ тонер, само тогаш малку се осеќа под прст, а вака ако е ставен на 1 (има еден slider и оди од 1 до 5, као демек најмалку потрошувачка и најмногу потрошувачка на тонер) ич не се ни осеќа :S. Фрка ми е да не не излезе како што треба тонерот од хартијата, да не е претенок слојот на тонерот :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Аха,сега те сфатив.Да откога ќе испринташ врз хартијата се осеќа тонерот!Тоа зависи од принтерот колку тонер троши!Јас користам стар принтер и тој троши тонер како луд додека пак во фотокопирница не трошат многу тонер(до самиот принтер е)! ;) ;D ;D

Епа мене тоа ме интересираше :S. Зашто мојов е понов модел и само кога ќе ставан на маскимум да „фрла“ тонер, само тогаш малку се осеќа под прст, а вака ако е ставен на 1 (има еден slider и оди од 1 до 5, као демек најмалку потрошувачка и најмногу потрошувачка на тонер) ич не се ни осеќа :S. Фрка ми е да не не излезе како што треба тонерот од хартијата, да не е претенок слојот на тонерот :S.
Не,немај гајле само кога ќе ги "пеглаш" плочките држи ги под пегла околу 20 минути и пеглај ги во буквална смисла на зборот,и на крајот пред да завршиш со врвот од пеглата стискај ама јако едно 2 минути!!За да се осигураш тонерот да се залепи убаво на плочката! ;) :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ОК, фала ;), ај кога ќе правам плочка ќе пробам ;). Сега сеуште ништо не правам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Quote from: SKOLS
Не,немај гајле само кога ќе ги "пеглаш" плочките држи ги под пегла околу 20 минути и пеглај ги во буквална смисла на зборот,и на крајот пред да завршиш со врвот од пеглата стискај ама јако едно 2 минути!!За да се осигураш тонерот да се залепи убаво на плочката! ;) :D
Поарно нека „пегла“ со ивиците на пеглата, од по страните, да не запни со врвот и да ја одери хартијата  :D
Така мене ми се имаше случено, одрав неколку водови, па го бришев тонерот и ја печатев плочката повторно.
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
epa nezno neka pegla ;D
Pisuvam od mobilen,nemam mak. podrska :'(

Offline macstr1k3r

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 61
  • Gender: Male
Одг: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.
« Reply #117 on 28.10.2010, Thursday, 13:55:20 (Edited 28.10.2010, Thursday, 14:09:49) »
Хммм ок вака ставив во канче од млеко киселина 500ml и добри 30ml хидроген... и поминаа исто така добри 2 сата плочката скоро не е ни мрднала, тонерот се избриша....


ПС ок има прв пат за се.. фалило хидроген :) take 2 утре кога ке земам уште хидроген и посаглам сад да најдам вака многу се троши :) а иначе каква хартија да барам у книжара?

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Немора да одиш во книжара и да бараш лист, туку земи од некое старо списание извади некој побел лист и на него печати (проверено одлично испаѓа)  ;).

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
зависи со каква хартија,дали е стара!Инаку оди во Про-Графика или друга продавница(книжара) побарај конздрух хартија,јас имам правено и со една фото хартија која има различна цена(зависи од дебелината) со ласерски принтер на нејзе испринтај,да биде на најцрно и со пегла потоа!Јас кога правам си истурам колку сакам киселина(500-600 мл.) немам никогаш мерено и некаде околу 30мл хидроген!Ако си од СКопје може да ти дадам таква хартија! ;)