Author Topic: Проблем со Linux  (Read 1656 times)

Offline 386ka

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Одг: Проблем со Linux
« Reply #15 on 01.05.2013, Wednesday, 13:03:46 »
Какво кутнување партиции, какви зафрканции. :D Претпоставувам човекот сака да си инсталира Windows. Е сега, доколку нема битни податоци што ќе сака да си ги врати, ставаш windows CD, ги бришеш партициите од хард дискот преку него (или само убунту партицијата), па повторно ја креираш.
И потоа инсталираш.

Доколку сакаш да си повратиш информации, ставаш Ubuntu Live CD, го бутираш и сите податоци ги вадиш од хард дискот, на усб, друг хард или пак некоја партиција што нема да ја бришеш или форматираш. :)

А за тоа со крадењето, нема да коментирам, памет во глава! :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со Linux
« Reply #16 on 01.05.2013, Wednesday, 17:58:02 »
Какво кутнување партиции, какви зафрканции. :D Претпоставувам човекот сака да си инсталира Windows. Е сега, доколку нема битни податоци што ќе сака да си ги врати, ставаш windows CD, ги бришеш партициите од хард дискот преку него (или само убунту партицијата), па повторно ја креираш.
И потоа инсталираш.

Доколку сакаш да си повратиш информации, ставаш Ubuntu Live CD, го бутираш и сите податоци ги вадиш од хард дискот, на усб, друг хард или пак некоја партиција што нема да ја бришеш или форматираш. :)

А за тоа со крадењето, нема да коментирам, памет во глава! :D

Прво викаш какво куткање  партиции,а после велиш - ги бришеш партициите (или само убунту партицијата) ;D ;D ;D ;D ;D ;D   Абе,човеков нема појма и надобро е да почне од почеток.Ако знае најлесно е да го врзе на друг компјутер и да го форматира ,па нормално да си го инсталира,ама не знае па прашува, Е,ако е дискот краден.....

Offline 386ka

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Одг: Проблем со Linux
« Reply #17 on 02.05.2013, Thursday, 03:39:00 »
Какво кутнување партиции, какви зафрканции. :D Претпоставувам човекот сака да си инсталира Windows. Е сега, доколку нема битни податоци што ќе сака да си ги врати, ставаш windows CD, ги бришеш партициите од хард дискот преку него (или само убунту партицијата), па повторно ја креираш.
И потоа инсталираш.

Доколку сакаш да си повратиш информации, ставаш Ubuntu Live CD, го бутираш и сите податоци ги вадиш од хард дискот, на усб, друг хард или пак некоја партиција што нема да ја бришеш или форматираш. :)

А за тоа со крадењето, нема да коментирам, памет во глава! :D

Прво викаш какво куткање  партиции,а после велиш - ги бришеш партициите (или само убунту партицијата) ;D ;D ;D ;D ;D ;D   Абе,човеков нема појма и надобро е да почне од почеток.Ако знае најлесно е да го врзе на друг компјутер и да го форматира ,па нормално да си го инсталира,ама не знае па прашува, Е,ако е дискот краден.....

Идејата ми беше, сигурно ќе сака да инсталира windows а сака да го избрише линуксот, па затоа велам дека нема никаква потреба со посебен софтвер да се интервенира, туку може со обично  Windows инсталационо ЦД. :)

Инаку, дека не знае што сака, или пак барем не знае како да праша, се гледа, но ајде да му помогнеме да се искаже што му стои на душа.. :D :D

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: Проблем со Linux
« Reply #18 on 02.05.2013, Thursday, 21:11:13 »
А што му фали да си остане Убунту?
И тој си е арен ОС  :D
има простор и за дуал боот, ке си направи три партиции и готово или уште еден диск од 160-320GB не мора ништо да руши

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со Linux
« Reply #19 on 02.05.2013, Thursday, 22:29:43 »
Абе,Диди веројатноХДД е од некојшколски компјутер и има  има пасворд.Емне може да влезе ,ане е итолку едноставно да го форматира.Еве ,не сум го видел да каже до каде е ,па мислам дека темата може да се затвори.