Author Topic: Проблем со SAMSUNG TV Модел 8208  (Read 1727 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Проблем со SAMSUNG TV Модел 8208
« Opened on 13.01.2013, Sunday, 16:13:01 (Edited 15.01.2013, Tuesday, 12:24:48) »
да не знае некој што шасија е овај телвизор, имам ваков телевизор со чуден проблем, ама не можам да најдам сервисна документација

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
да не знае некој што шасија е овај телвизор, имам ваков телевизор со чуден проблем, ама не можам да најдам сервисна документација

Нема ознаки на шасијата на телевизорот? Ај сликај ако не, можеби ќе можеме нешто да најдеме ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
неможам да го сликам не ми е дома
на пластикава имало лепенка ја имаат некој откорнато ..
на плоча пиши само
5800-А8208S-00
150795
TM165
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Најчесто на самсунг телевизори, ознаката на шасијата е напишана од долната страна на плочата, во кругот каде што се залемени изводите од трафото.
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сликај ја шасијата, нема друг начин. На Google побарав само со овие ознаки, ми извади некоја шасија на Philips. Да не изгледа вака шасијата?

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
оваа е, вака на изглед, ама делот со напојувањето е малку поразличен распоредот..
ако успееш од оваа да најдеш сервисна документација, или пак под кој модел се води па ќе барам сам ..
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еве, најдов некоја шема, симни ја, види дали одговара ;).

Code: [Select]
http://archive.espec.ws/section324/file23568.html
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Кој ти е чудниот проблем?
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
луѓево се жалеа дека тв-то им е расипано, ок ги прашав што им е, ми рекоа дека кога го вклучуваш на прекинувачот од куќиштето (значи мрежниот прекинувач) дека после 1-2 секунди сам се исклучува, од она јас што знам тоа е најќчест дефект на суви кондензатори во напојувачка секција (незнам многу, имам мали искуства со сервисирање тв-а), после кога го добив телевизорот и кога го вклучив тој веќе воопшто не реагираше, кога ги прашав што се случи во меѓувреме, ми рекоја дека нешто пропука, еден од оние големите жичани отпорници (тие кај ладилникот (на сликата погоре)) беше лабав онака на прв поглед некако чудно изгледаше, околу него така заматено никакво, кога ја свртив плочата увидов дека околу едниот пин на тој отпорник се е спржанато, и дека калајот на некои места е распрснат на сите страни, фалеа делови од водови, на другиот крај од отпорникот се познаваше како калајот се има прилично добро прегреано, ја имаше променато бојата како челик ко ќе загреваш што добива некој виножито бои, таков беше и овај направен

по моделот на кутијата не можев да најдам ништо, излезе дека е филипс плоча, сега треба да барам што се случува, ќе пробам да ги преспојам откорнатите водови, да ја исчистам плочата со алкохол и после понатаму ќе видиме што како ..

некој да не има идеа некаква што да проверам, кај да проверам, нешто најчест дефект што би предизвикал вакво нешто ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
некој да не има идеа некаква што да проверам, кај да проверам, нешто најчест дефект што би предизвикал вакво нешто ?

Можно е напонот да бил низок, па отпорникот да прегревал бидејќи повлекувал поголема јачина на струја. Среди ги водовите, преспој се, пушти го во работа, па ако нешто пак пукне, изгледа има уште некој проблем кој може да е последица на суви електролити (или нешто трето).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Проблем со SAMSUNG TV Модел 8208
« Reply #10 on 14.01.2013, Monday, 17:51:31 (Edited 14.01.2013, Monday, 18:59:10) »
Според штурите податоци претпоставувам дека се работи за оваа шасија (клик врз сликата за вистинска големина)!



Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не е оваа, таа GigaWatt погоре што ја стави, таа е
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Moj предлог и совет.
Немој да губиш многу време на овој телевизор, зошто претпоставувам дека и екранот му е во многу очајна состојба.
Прво што е добро да направиш е да му закачиш универзална мрежа ако имаш нормално, онаа со СМР и да видиш дали ТВ-то ке ти проработи...Наједноставно. Јас обично секогаш имам една исправна мрежа за проба...Проверката е 5 минутки и одма знаеш на што си...
Откачи го хисот, провери го транзисторот во хоризонтала.
Ако евентуално решиш да ја поправаш мрежата, закачи си сијалица на местото на осигурач за да не ти исчурат деловите ако има некој друг проблем.
:)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Moj предлог и совет.
Немој да губиш многу време на овој телевизор, зошто претпоставувам дека и екранот му е во многу очајна состојба.
Прво што е добро да направиш е да му закачиш универзална мрежа ако имаш нормално, онаа со СМР и да видиш дали ТВ-то ке ти проработи...Наједноставно. Јас обично секогаш имам една исправна мрежа за проба...Проверката е 5 минутки и одма знаеш на што си...
Откачи го хисот, провери го транзисторот во хоризонтала.
Ако евентуално решиш да ја поправаш мрежата, закачи си сијалица на местото на осигурач за да не ти исчурат деловите ако има некој друг проблем.
:)

добар предлог :D, ќе набавам во најкраток можен рок едно такво универзално напојување, па ќе пробам што како :D

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Проблем со SAMSUNG TV Модел 8208
« Reply #14 on 18.01.2013, Friday, 13:44:04 (Edited 18.01.2013, Friday, 14:29:35) »
Денес го приклучив на универзална мрежа, се вклучува телевизорот, е сега во десниот ќош (и горе и долу) има некакво треперење, сликата изгледа како да е малку подсобрана, ама тоа може да е од лош кондензатор оти има некој неправилни вредности поставени.
Ќе видам ќе заменам кондензаторите ќе го вклучам пак па ќе видам што ќе се случува
исто и сликата е сина, е тоа незнам од што е ама ќе се обидам да пронајдам подоцна откако ќе го средам ова



ЕДИТ

Претходно напишаното погоре не важи, не се вклучува телевизорот, се слуша некое тивко зуење со висока фреквенција (исклучени се звучниците не иде од нив)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!