Author Topic: Open source софтвер за simple модели на мобилни телефони  (Read 703 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Темата што ја отвори mrmut за open source софтвери за автомобили ме потсети дека сум се прашувал за ова, ама искрен да бидам, никогаш не сум барал.

Имам забележано дека сите нови Кинеси simple модели (сега сите такви спаѓаат во IPxx класа, отпорни на удари, вода, итн.) користат ист софтвер на нив. За нијанса се разликуваат софтверите едни од други, ама очигледно е дека станува збор за ист софтвер. Еве гледам и мојот CAT B30 користи таков софтвер. Претпоставувам дека и ист/сличен SoC имаат сите тие, па сум се прашувал дали можеби некој има направено RCE на софтверот или дали евентуално некаде има некој проект кој е наменет како алтернатива за software-от/firmware-от на овие simple моделчиња. Не дека премногу сакам да експериментирам, туку се гледа дека се релативно моќни (за simple модел, се разбира) и дека можно е прилично добри перформанси да имаат, ама некако шминка имаат доста, а верувам дека и дел од ресурсите на располагање им се целосно неискористени.

Па еве, ако има некој информација, нека пише ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."